Moravskoslezský kraj je specifický dlouholetou koncentrací průmyslových podniků. Významné zastoupení má těžba uhlí, koksárenství, výroba surového železa, oceli, slévárenství, těžké strojírenství, chemický průmysl, farmaceutický průmysl, výroba plastů, ale taky automobilový průmysl a na tento průmysl navazující výroba a montáž dílů. Pracovní prostředí na těchto podnicích bývá zdrojem celé řady škodlivin, které mohou mít za určitých podmínek negativní vliv na lidské zdraví.
Příspěvek hodnotí rizikové faktory pracovního prostředí, počty zaměstnanců pracujících na rizikových pracovištích a s tím související výskyt nemocí z povolání podle příčin onemocnění v Moravskoslezském kraji. Hodnotí vývoj těchto ukazatelů z dlouhodobého hlediska a přináší srovnání s ostatními kraji v rámci České republiky. Prezentovány jsou poznatky z praktické činnosti Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě a zdrojem informací pro zpracování článku byly rovněž údaje získané z informačního systému Kategorizace prací (IS KaPr) provozovaného Koordinačním střediskem pro resortní zdravotnické informační systémy a údaje poskytované Státním zdravotním ústavem Praha z Národního registru nemocí z povolání. V době zpracování článku nebyly k dispozici údaje z roku 2015, z toho důvodu je posledním hodnoceným obdobím rok 2014. Příspěvek rovněž uvádí nejčastější profese (práce), u kterých dochází k profesionálním onemocněním, a možnosti uplatnění preventivních opatření na pracovištích k předcházení vzniku těchto onemocnění.
Kategorizace prací
Součástí systému ochrany zdraví před nepříznivým působením rizikových faktorů na pracovištích je kategorizace prací. Ve smyslu § 37 zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů, se práce zařazují podle rizikovosti do 4 kategorií. Kritéria pro zařazování prací do kategorií jsou stanovena vyhláškou č. 432/2003 Sb.
Kategorie první – práce, při nichž není pravděpodobný nepříznivý vliv na zdraví.
Kategorie druhá – práce, při nichž lze očekávat nepříznivý vliv na zdraví jen výjimečně, zejména u vnímavých jedinců. Práce, při nichž nejsou překračovány hygienické limity sledovaných faktorů.
Kategorie třetí – práce, při nichž jsou překračovány hygienické limity, přičemž expozice zaměstnanců není spolehlivě snížena technickými opatřeními pod úroveň těchto limitů. Proto je nezbytné využívat osobní ochranné pracovní prostředky, organizační a jiná ochranná opatření. Práce, při nichž se vyskytují opakovaně nemoci z