Charakteristickým místem výkonu práce jsou kliniky, oddělení nebo ambulantní pracoviště radiologie, radioterapie a nukleární medicíny.
Odborná způsobilost k výkonu povolání radiologického asistenta se získává absolvováním akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu radiologických asistentů nebo tříletého studia v oboru diplomovaný radiologický asistent na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2004/2005, nebo střední zdravotnické školy v oboru radiologický laborant, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1996/1997. Práci s ionizujícím zářením smí vykonávat pouze radiační pracovníci kategorie A podle § 61 odst. 5 zákona č. 263/2016 Sb.
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Poskytování vysoce specializované nelékařské péče.
- V oblasti radiodiagnostiky zhotovování skiagrafických a skiaskopických RTG snímků, vyšetření výpočetní tomografií a magnetickou rezonancí, vyšetření kostní denzitometrie, skiaskopicko-skiagrafická vyšetření na operačních sálech, sistace na pracovišti digitální subtrakční angiografie, vyšetření mamografie.
- V oblasti radioterapie plánovací CT vyšetření na CT simulátoru, spolupráce při plánování radioterapie s radiologickým fyzikem a radiačním onkologem, zaměřování isocentra na CT simulátoru a zakreslování ozařovací značky na tělo pacienta, ukládání pacienta do ozařovací polohy, obsluha ozařovacího přístroje, zhotovování verifikačních snímků pro ověření ozařovací polohy, zodpovědnost za precizní provádění ozáření dle ozařovacího protokolu, vedení ozařovací dokumentace a sledování plnění ozařovacího plánu.
- V oblasti nukleární medicíny provádění zobrazování pozitronovou emisní tomografií, zobrazování SPECT, zobrazování hybridními přístroji, provádění terapeutických výkonů za použití otevřených betazářičů.
- Provádění radiologických zobrazovacích i kvantitativních postupů, léčebné aplikace ionizujícího záření a specifické ošetřovatelské péče poskytované v souvislosti s radiologickými výkony.
- Činnosti související s radiační ochranou a spolupráce s lékařem v oblasti diagnostické a léčebné péče.
- Vedení příslušné zdravotnické dokumentace 1996/1997.
Relevantní mimořádné provozní události
- Poškození pohybového aparátu pracovníka v důsledku opakovaného zaujímání nepřijatelných anebo podmíněně přijatelných pracovních poloh při práci anebo provádění fyzicky namáhavých pracovních operací.
- Úraz pracovníka následkem zasažení elektrickým proudem (kontakt pracovníka s živou částí pod napětím například vlivem poškozené izolace, vznikem závady).
- Poškození zdraví způsobené ionizujícím záření (radiodiagnostika, rentgen).
- Poškození zdraví způsobené při manipulaci s léčivy, nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi nebo s biologickým odpadem.
- Poškození zdraví způsobené biologickými činiteli, především bakteriemi, viry, plísněmi, endoparazity a buněčnými kulturami (např. při kontaktu s nakaženými obami).
- Poranění vzniklé při napadení agresivním pacientem.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen zdravotně a odborně způsobilí pracovníci.
- Pravidelné a důsledné provádění stanovených pracovně lékařských prohlídek a preventivního očkování.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Dodržování pokynů uvedených v bezpečnostních listech.
- Seznámení pracovníků s umístěním prostředků první pomoci a hasebních prostředků, jakož i způsobem přivolání pomoci.
- Důsledně používat stanovené osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP) při práci.
- Dodržování zásady hygienické dezinfekce a osobní hygieny.
- Pravidelný úklid a desinfekce pracovního místa, zejména prostor, které jsou určeny pro pacienty.
- Používání pouze určených a nepoškozených technických zařízení a pomůcek v souladu s pokyny od výrobce.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101–106
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2, 4, 5
- Zákon č. 96/2004 Sb. § 8, 21, 25
- Zákon č. 263/2016 Sb. § 61
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 3, 4, 6, 22
- Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. § 3–4
- Nařízení vlády č. 390/2021 Sb.§ 3–5
- Vyhláška č. 180/2015 Sb.
- Metodický návod MZ na mytí rukou č. 19763/2005