Pracovní činnost je prováděna buď ve vnitřních prostorách bazénů a aquaparků, nebo ve venkovních prostorách koupališť s organizovaným provozem. Jedná se o prostory, kde může docházet ke ztíženým pracovním podmínkám (vlhko, teplo, sluneční záření, hluk) a kde je zvýšené riziko vzniku úrazu v důsledku uklouznutí, pádu nebo napadení bodavým hmyzem. Práce je vykonávána pouze v denní dobu.
Pro tuto profesi je doporučeno střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) nebo vyšší odborné vzdělání v oboru tělesná kultura, bakalářský studijní program ve skupině oborů tělesná kultura, tělovýchova a sport, a vyšší odborné vzdělání ve skupině oborů zdravotnictví. Vhodné vzdělání a odbornou praxi poskytuje také studijní obor zdravotnický záchranář (DiS. nebo Bc.), případně profesní kvalifikace Plavčík/plavčice (kód 74-008-H), anebo výcvikový kurz plavčík-záchranář. Zaměstnanec musí mít kladný vztah k vodě, perfektní plavecké schopnosti, fyzickou zdatnost a obratnost, nebojácnost, rychlou reakci, být spolehlivý a ukázněný. Musí disponovat znalostí postupů pro záchranu tonoucího a pro resuscitaci a být psychicky odolný. Je doporučováno, aby zaměstnanec byl držitelem průkazu způsobilosti v poskytování základní první pomoci, nebo průkazu způsobilosti v poskytování rozšířené první pomoci, nebo osvědčení o znalosti osobních záchranných technik.
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Plnění technických a organizačních úkolů – např. spolupráce při napouštění a čištění bazénu, provádění úklidu a desinfekce (sauny, ohřívárny, venkovní prostory apod.), kontrola technického stavu zařízení na čištění a na úpravu vody, na rozvod vody, čerpadel, výměníků a jiných technologických zařízení, jejich obsluha a běžná údržba.
- Dozor nad provozem bazénů, koupališť a aquaparků, zejména nad dodržování návštěvního řádu zařízení, resp. návštěvní řády atrakcí.
- Zajišťování prevence, bezpečnosti a ochrany zdraví koupajících se osob i osob využívajících pramice a jiná plavidla půjčovaná v rámci koupaliště.
- Záchrana tonoucích a poskytování předlékařské první pomoci.
- Kontrola hygienického stavu vody, teploty vody a ovzduší a čistoty bazénu.
- Výuka plavání a provádění instruktáží pro záchranu tonoucích.
Relevantní mimořádné provozní události
- Úraz pracovníka v důsledku účinků mechanických rizik (zakopnutí/pád na rovině, schodech, o překážky, pád na nerovném terénu, uklouznutí na mokré podlaze nebo kluzkém terénu, pořezání o ostré předměty, přiražení, skřípnutí, pád předmětu na pracovníka apod.).
- Pád pracovníka z výšky nebo do hloubky.
- Zasažení pracovníka elektrickým proudem při používání elektrických zařízení.
- Poškození pohybového aparátu pracovníka při nesprávné manipulaci s břemenem (tonoucí osoba) nebo zvýšené/náhlé fyzické zátěže.
- Přenos infekčních onemocnění v přímém/nepřímém kontaktu s návštěvníky bazénu nebo koupaliště, napadení návštěvníkem pobodání hmyzem.
- Poškození zdraví pracovníků z důvodu psychosociálních rizik (frustrace plynoucí z monotonie, náhlost výskytu pracovního úkolu, nadměrná emotivní zátěž).
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Zajištění výkonu pracovní činnosti pouze zdravotně a odborně způsobilými osobami.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Seznámení pracovníků s návody k obsluze používaných zařízení nebo záchranářských pomůcek.
- Používání pouze určených, nepoškozených, pravidelně kontrolovaných/revidovaných pracovních zařízení a pomůcek v souladu s pokyny od výrobce.
- Vyvarovat se používání elektrických zařízení ve vlhkém nebo mokrém prostředí.
- Udržování pořádku na pracovišti.
- Usměrňování chování klientů porušujících návštěvní řád, zejména dětí a mládeže.
- Aktivní péče o fyzické zdraví, dodržování zásad osobní hygieny, předcházení přenosu infekčního onemocnění.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101–106
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2, 4–7
- Zákon č. 250/2021 Sb. § 19
- Zákon č. 115/2001 Sb. § 7a
- Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. § 3–4
- Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. § 3, Příloha část III
- Nařízení vlády č. 190/2022 Sb. § 3
- Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. § 3, 4, Příloha
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 4–5, 22–33
- Nařízení vlády č. 375/2017 Sb. Příloha
- Vyhláška č. 238/2011 Sb. § 7
- TNV 94 0920-1 Bezpečnost bazénů, koupališť a aquaparků – Část 1: Personální zajištění bezpečnosti návštěvníků
- ČSN EN 15288-2 Plavecké bazény pro veřejné užívání – Část 2: Bezpečnostní požadavky pro provozování bazénů