Stavěč lezeckých cest vykonává svou profesi na lezeckých a boulderových stěnách (ve vnitřních i venkovních prostorách). Stavění cest pro bouldering: Stavěči staví bouldery na lezeckých stěnách určených pro bouldering do výšky 4-5 metrů nad zemí a pracují na žebříku. Stavění cest pro lezení s lanem: Stavěči staví cesty na lezeckých stěnách určených pro lezení s lanem. Lezecké cesty jsou většinou dlouhé okolo 15 metrů a stavěčim pracují ve visu na laně nebo na pojízdné zdvihací pracovní plošině. Ve venkovním prostředí může být stavěč vystaven působení mikroklimatických podmínek (teplo, chlad, vítr, déšť apod.).
Pro stavění závodů organizovaných Českým horolezeckým svazem je potřebné absolvovat stavěčský kurz a být držitelem národní stavěčské licence. Pro běžné komerční stavění se kurz nepožaduje. Dalšími kvalifikačními požadavky mohou být školení pro práce ve výškách a školení obsluhy pojízdných pracovních zdvihacích plošin. Stavěči lezeckých cest zpravidla pracují jako osoby samostatně výdělečné činné (OSVČ).
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Montáž lezeckých chytů na lezeckou stěnu za použití akumulátorového nářadí (akumulátorové vrtačky a akumulátorového rázového utahováku). Pro upevnění lezeckých chytů a struktur se používá obvyklý spojovací materiál (vruty, šrouby, matice, podložky atd.).
- Práce ve výškách – práce ze žebříku, z visu na laně nebo ze zdvihací pracovní plošiny (vyhrazené zdvihací zařízení).
- Montáž lezeckých chytů, jakož i používání technických zařízení a vybavení pro výškové práce v souladu s technickou dokumentací a dokumentací od výrobce, ve které se stavěč umí orientovat a používat jí.
- Manipulace s břemeny – při manipulaci s chyty, které jsou ukládány v plastových přepravkách či boxech, manipulace s horolezeckou strukturou.
Relevantní mimořádné provozní události
- Úrazy při práci na žebříku způsobené pádem stavěče, pádem žebříku na stavěče, pádem lezeckého chytu nebo struktury, pádem nářadí.
- Úrazy při práci na pracovní zdvihací plošině způsobené pádem stavěče, pádem lezeckého chytu nebo struktury, pádem nářadí, pádem spojovacího materiálu, pádem vysokozdvižné plošiny, nevhodnou manipulací s vysokozdvižnou plošinou.
- Úrazy při práci ve visu na laně způsobené pádem stavěče, pádem lezeckého chytu nebo struktury, pádem nářadí, pádem spojovacího materiálu.
- Další mechanická nebezpečí – úrazy způsobené prasknutím lezeckého chytu nebo struktury, prasknutím šroubovacího bitu, namotáním volně vlajících částí (oděvu, řetízků) při práci s nářadím s rotujícími částmi, pořezáním se o ostré části, přitlačením časti těla mezi lezecký chyt nebo strukturu a stěnu (prsty), zakopnutím, uklouznutím nebo pádem stavěče při pohybu na pracovišti, pádem nevhodně skladovaných lezeckých struktur a chytů, úlomkem chytu/struktury po jejich pádu, pádem regálu.
- Elektrická nebezpečí – zasažení stavěče el. proudem při špatném technickém stavu nebo nevhodné manipulaci s el. zařízením.
- Onemocnění pohybového aparátu spojená s ruční manipulací s břemeny, zaujímáním nepřijatelných pracovních poloh a dlouhodobým nadměrným a jednostranným zatěžováním malých svalových skupin horních končetin v kombinaci s působením vibrací přenášených na ruce (nepřerušované dlouhodobé používání rázového utahováku nebo akumulátorové vrtačky).
- Diskomfort a případné poškození sluchu z hluku při práci s akumulátorovým nářadím.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen osoby zdravotně a odborně způsobilé pro práci ve výškách.
- Pravidelné provádění pracovně lékařských prohlídek.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Poskytování a používání stanovených OOPP (ochrana proti pádu při práci ve výškách).
- Zajištění předmětů proti nežádoucímu pádu z výšky.
- Používání pouze určených, nepoškozených, pravidelně kontrolovaných/revidovaných pracovních zařízení, strojů, pomůcek a nářadí v souladu s pokyny od výrobce.
- Dodržování bezpečných pracovních postupů a zákazů pro jednotlivé činnosti.
- Dodržování stanovených technologických postupů.
- Zákaz práce pod vlivem alkoholu a psychotropních látek.
- Vybavení pracoviště prostředky pro poskytnutí první pomoci.
- Vymezení, označení a zajištění nebezpečného prostoru v okolí stavění lezeckých cest. Věnování zvýšené pozornosti všem fyzickým osobám, které se nacházejí v okolí stavění lezeckých cest (osoby, pohybující se pod místem výkonu práce).
- Stanovení opatření pro případ vzniku mimořádných událostí (např. vyprošťovacích postupů, pravidel dorozumívání v případě výkonu práce osamoceně).
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101–108
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2, 4–7, 11–13
- Zákon č. 250/2021 Sb. § 2–3, 7, 11
- Zákon č. 258/2000 Sb. § 37–39
- Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. § 3–4
- Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. § 3–4, Příloha
- Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. § 3–4
- Nařízení vlády č. 193/2022 Sb. § 2–13, Příloha č. 3
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 2–18, 22–30
- Nařízení vlády č. 272/2011 Sb. § 3, 9–10
- Nařízení vlády č. 390/2021 Sb. § 3–5, Příloha č. 2