Práce je vykonávána ve vnitřním i venkovním prostředí. Při manipulaci s odpady hrozí pracovníkům permanentně zdravotní riziko, jehož zdrojem jsou zejména nebezpečné vlastnosti manipulovaného odpadu, používaná technická a strojní zařízení, včetně ručního nářadí a samotné pracoviště (kluzká podlaha, překážky na podlaze, zúžené uličky, apod.).
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru chemik, práce v chemické výrobě. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů strojírenství a strojírenská výroba, střední vzdělání s výučním listem v oboru strojník, práce při obsluze strojů, střední vzdělání s výučním listem v oboru zámečník, zámečnické práce a údržba a střední vzdělání s výučním listem v oboru hutník, hutnické práce.
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Údržba a označování míst a nádob ke shromažďování odpadů.
- Vybavení míst a nádob ke shromažďování odpadů v souladu s vnitřními předpisy.
- Pravidelná kontrola obsahu nádob s odpady podle jejich specifikace.
- Manuální třídění odpadů.
- Třídění odpadů s použitím jednoduchých prostředků a zařízení.
- Odstranění hrubého znečištění shromažďovaných odpadů.
- Měření požadovaných kvantitativních nebo kvalitativních hodnot hmotnosti nebo znečištění.
- Příprava odpadů k předání a přepravě.
- Vedení průběžné evidence odpadů.
Relevantní mimořádné provozní události
- Úraz pracovníka v důsledku mechanických rizik (oděrky, pořezání, bodnutí, pohmoždění, přimáčknutí, zaklínění při manipulaci s odpadem nebo nádobami na jeho uložení uklouznutí, zakopnutí v důsledku znečištění podlahy nebo výskytu překážek na ní, vtažení, namotání oděvu nebo částí těla, při obsluze strojních zařízení, přejetí nebo sražení manipulačním prostředkem, apod.).
- Neodborná manipulace s nebezpečným odpadem s následky poškození zdraví osob (např. v důsledku poškození přepravního obalu a úniku nebezpečné chemické látky/směsi).
- Únik nebezpečné látky a následná kontaminace složek životního prostředí (voda, vzduch, půda).
- Poškození zdraví v důsledku přenosu infekčních nemocí, bakterií nebo virů při manipulaci s odpadem, který obsahuje biologický materiál (například ve zdravotnictví).
- Zhoršené povětrnostní podmínky (bouřka, déšť, kroupy, vítr, mlha, sníh).
- Poškození zdraví v důsledku manipulace s nebezpečnou chemickou látkou/směsí (potřísnění, nadýchání se nebezpečných výparů, požití).
- Dopravní nehoda (srážka s jiným dopravním prostředkem, osobou, překážkou anebo v důsledku špatného stavu dopravní komunikace nebo účinkem nepříznivých povětrnostních vlivů).
- Poškození zdraví v důsledku napadení hmyzem nebo parazity, pokousání hlodavci, uštknutí hadem, apod.
- Poškození pohybového aparátu (muskuloskeletálního systému) pracovníka z důvodu nesprávné manipulace s břemeny nebo zaujímání nefyziologických pracovních poloh při práci.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Školení pracovníků o právních a ostatních předpisech BOZP, včetně interních předpisů zaměstnavatele, s pokyny výrobce k obsluze technických zařízení, s pokyny pro manipulaci a nakládání s odpady.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek, opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví a se stanovenými pracovními postupy.
- Prokazatelné pověření pracovníka zodpovědného za oblast manipulace a nakládání s odpady, případně zodpovědného za konkrétní pracovní úsek.
- Provádění pravidelných kontrol, prohlídek a revizí technických zařízení.
- Pověřovat prací pouze osoby s odpovídající kvalifikací a zdravotní způsobilostí.
- Personální složení pracovního týmu a rozdělení konkrétních pracovních úkolů volit s přihlédnutím k fyzické zdatnosti jednotlivých pracovníků.
- Stanovení signálů a způsobu komunikace mezi pracovníky nejen pro běžnou práci, ale i pro mimořádné situace.
- Proškolení zaměstnanců v poskytování předlékařské první pomoci.
- Vybavení pracovišť a v případě nutných okolností i samotných pracovníků prostředky pro poskytnutí první pomoci, jakož i prostředky pro přivolání pomoci.
- Označovat odpad výhradně v souladu s požadavky platné legislativy.
- Zákaz kouření a manipulace s otevřeným ohněm v místech s nebezpečím požáru nebo výbuchu.
- Veškeré pomůcky a vybavení používat pouze k účelům, pro které byly vyrobeny; před zahájením výkonu práce nutno provést jejich kontrolu.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101–108
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2–8
- Zákon č. 258/2000 Sb. § 39, 40, 41, 44a, 44b
- Zákon 185/2001 Sb. § 2–6, 10–60
- Nařízení vlády č. 168/2002 Sb. § 3, Příloha č. 1
- Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. § 3, Příloha
- Vyhláška č. 93/2016 Sb. § 2–9, Příloha
- Nařízení vlády č. 495/2001 Sb. § 3–5
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 6, 7, 11, 21, 27a, 28–31, 36–38
- Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. § 3–4, Příloha č. 3