Charakteristickým místem výkonu práce jsou vnitřní i venkovní pracoviště, ve kterých provádí tuzemské a zahraniční návštěvníky a poskytuje odborný výklad o kulturním a přírodním dědictví oblasti pro kterou je specializován, v jazyce podle jejich výběru. V prostorách, ve kterých výklad probíhá, se pohybují i další osoby nebo i dopravní prostředky a dále jsou zde umístěna stacionární zařízení. Činnost může být provádění v průběhu jízdy dopravním prostředkem. Pracovní činnosti probíhají zejména ve vymezené pracovní době, přičemž k výkonu práce může občasně docházet i v noci. Nedílnou součástí práce je i práce v administrativě (např. příprava prohlídkových tras, komunikace se zájemci o prohlídky, vyúčtování apod.).
Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou a zkoušku profesní kvalifikace pro průvodce cestovního ruchu 65-021-N (popř. 16-002-M) nebo vyšší odborné vzdělání ve studijním oboru cestovního ruchu nebo osvědčení o rekvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydané zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy nebo vysokoškolské vzdělání ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na činnost průvodce cestovního ruchu.
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Provádět skupiny nebo jednotlivé návštěvníky po přírodních a kulturních památkách.
- Představovat návštěvníkům kulturní a přírodní dědictví a životní prostředí.
- Využívat technické prostředky v práci průvodce.
- Vést výklad v autokaru, na lodi, během vycházky, při návštěvě muzeí, galerií památkových objektů či náboženských míst.
- Zajišťovat bezpečnost klientů (při pohybu ve městě, na horách, v dopravních prostředcích, v ubytovacím zařízení apod.), předvést bezpečnostní instruktáž.
- Přizpůsobit trasu možnostem klientů podle jejich omezení (s omezením pohybu, rodiny s dětmi, senioři apod.).
Relevantní mimořádné provozní události
- Úraz pracovníka v důsledku účinků mechanických rizik (uklouznutí na podlaze, pořezání, bodnutí, odření, naražení prstů, pád z výšky apod.).
- Poškození pohybového aparátu pracovníka v důsledku opakovaného zaujímání nepřijatelných anebo podmíněně přijatelných pracovních poloh při práci anebo provádění fyzicky namáhavých pracovních operací.
- Úraz pracovníka spojený s pracovním prostorem (nedostatečný manipulační prostor, překážky na komunikaci a na komunikačních plochách).
- Úraz pracovníka spojený s provozem vozidel.
- Zřícení nebo sesutí regálu nebo různých předmětů a exponátů.
- Úraz pracovníka následkem zasažení elektrickým proudem (kontakt pracovníka s živou částí pod napětím například vlivem poškozené izolace, vznikem závady).
- Poškození zdraví pracovníka v důsledku dlouhodobého působení zátěže chladem nebo teplem.
- Zranění cizí osobou, napadení zvířetem nebo bodavým hmyzem.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen zdravotně a odborně způsobilí pracovníci.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Proškolení pracovníků v poskytování předlékařské první pomoci.
- Seznámení pracovníků s umístěním prostředků první pomoci a hasebních prostředků, jakož i způsobem přivolání pomoci.
- Používání pouze určených a nepoškozených technických zařízení a pomůcek v souladu s pokyny od výrobce.
- Pravidelný úklid a čištění pracovního místa, zejména komunikací, schodů, ochozů pro návštěvníky apod.
- Zákaz kouření nebo manipulace s ohněm na všech pracovištích a při činnostech se zvýšeným rizikem vzniku požáru/výbuchu.
- Zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek před prací a v průběhu jejího výkonu.