Charakter pracovního místa a prostředí je různý dle klientely, na kterou se organizace zaměstnávající pracovníka v sociálních službách zaměřuje. Práce může být vykonávána na ulici, v noclehárně pro osoby bez přístřeší, na ubytovnách, ve věznicích. Práce je občas vykonávána v prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (vlhko, teplo, chlad). Na pracovišti se používají dopravní prostředky.
Podmínkou výkonu činnosti pracovníka v sociálních službách je bezúhonnost, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost dle zákona o sociálních službách. Pro činnosti ad I se vyžaduje základní nebo střední vzdělání a absolvování akreditovaného specializačního kurzu v minimálním rozsahu 150 hodin; pro činnosti ad II se vyžaduje střední vzdělání nebo střední odborné vzdělání a absolvování akreditovaného specializačního kurzu v minimálním rozsahu 200 hodin; pro činnosti ad III se vyžaduje základní vzdělání, střední vzdělání, střední odborné vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání.
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Poskytování přímé obslužné péče o osoby spočívající v nácviku jednoduchých denních činností, pomoc při osobní hygieně a oblékaní, manipulaci s přístroji, pomůckami, prádlem, udržování čistoty a osobní hygieny, podporu soběstačnosti, posilování životní aktivizace, vytváření základních sociálních a společenských kontaktů a uspokojování psychosociálních potřeb (ad I).
- Poskytování základní výchovné nepedagogické činnosti spočívající v prohlubování a upevňování základních hygienických a společenských návyků až po jejich fixaci, působení na vytváření a rozvíjení pracovních návyků, manuální zručnosti a pracovní aktivity, provádění volnočasových aktivit zaměřených na rozvíjení osobnosti, zájmů, znalostí a tvořivých schopností formou výtvarné, hudební a pohybové výchovy, zabezpečování zájmové a kulturní činnosti a provádění asistenční služby a osobní asistence (ad II).
- Poskytování pečovatelské činnosti spočívající ve vykonávání prací spojených s přímým stykem s osobami s fyzickými a psychickými obtížemi, komplexní péči o jejich domácnost, zajišťování sociální pomoci, provádění sociálních depistáží pod vedením sociálního pracovníka, poskytování pomoci při vytváření sociálních a společenských kontaktů a psychické aktivizaci, organizační zabezpečování a komplexní koordinování pečovatelské činnosti v územním celku (ad III).
Relevantní mimořádné provozní události
- Zhoršené povětrnostní podmínky (bouřka, déšť, kroupy, vítr, mlha, bláto).
- Fyzické napadení klientem.
- Napadení zvířaty (zejména psi, kočky).
- Úraz v důsledku pobytu v neznámém terénu (např. vybydlené domy, ghetta, zahrádkářské kolonie).
- Nehoda při jízdě dopravním prostředkem.
- Sražení, přejetí, odhození dopravním prostředkem.
- Uklouznutí a pád na pochozí komunikaci/terénu (náledí, bláto, překážky, nerovnosti, prohlubně apod.).
- Úpal nebo úžeh.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Výkonem práce pověřit pouze zdravotně a odborně způsobilé osoby (splňující stanovené kvalifikační požadavky).
- Školení o právních a ostatních předpisech v oblasti BOZP a PO.
- Informovanost o charakteru práce a místu jejího výkonu (zajištění informací o místu pohybu klientů, jejich zdravotním stavu a výskytu možných sociálně patologických jevů).
- Seznámit zaměstnance s existujícími riziky, s pracovními postupy, zákazy, příkazy, dohodnutými signály, umístěním a používáním prostředků první pomoci a hasebních prostředků.
- Specializovaná školení a výcvik – asertivní trénink, kurz poskytování předlékařské první pomoci, kurz sebeobrany apod.
- Smluvení (nácvik) signálů pro přivolání pomoci v případě ohrožení, instalace radiozvonků, help tlačítek apod.
- Vybavit terénní pracovníky mobilními telefony, provádět jejich průběžnou kontrolu zpětným voláním.
- Rozmístit nábytek v kancelářích tak, aby byl možný rychlý a bezpečný únik v případě ohrožení.
- Poučení zaměstnanců o způsobech eliminace osobního fyzického kontaktu s osobami, u kterých se lze důvodně domnívat, že mohou být nakaženi infekčními chorobami (HIV, hepatitida, svrab, tuberkulóza aj.) – vyloučit podávání rukou, používání společných sociálních zařízení, jídelních a hygienických potřeb apod.
- Důsledné a správné používání poskytnutých OOPP.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101–108
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2, 4, 6
- Zákon č. 108/2006 Sb. § 89, 110, 116
- Zákon č. 258/2000 Sb. § 15-18, 47a, 53, 69
- Nařízení vlády č. 495/2001 Sb. § 3-5
- Nařízení vlády č. 11/2002 Sb. § 2, 3, 5, Příloha
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 8, 34, 41, 45–50, 53–55
- Vyhláška č. 180/2015 Sb. § 2–4