Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména venkovní prostory na ulicích, pozemních komunikací a veřejných prostranstvích obce. Strážník pravidelně zasahuje i v budovách, včetně obydlí občanů obce, při řešení přestupků nebo v rámci prevence kriminality. Při provádění administrativních činností, podání vysvětlení nebo předvedení osoby je práce vykonávána také ve vnitřních prostorách objektů obecní policie. Práce je z povahy věci vykonávána celoročně během všech možných ztížených klimatických podmínek jako jsou např. teplo, chlad, déšť, bouřky, sníh a mráz. Při výkonu práce se používají služební zbraně a jiné donucovací prostředky (slzotvorné prostředky, obušek, pouta, technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla) v zájmu ochrany bezpečnosti jiné osoby nebo své vlastní, majetku nebo k zabránění výtržnosti, rvačce nebo jinému jednání, jímž je narušován veřejný pořádek. Pro svou práci strážníci využívají v závislosti na individuálním zařazení často motorová vozidla, jízdní kola, pily, generátory a resuscitační zařízení. Při své práci mohou zacházet se služebními zvířaty (psi, koně).
Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru bezpečnostně právní činnost (kód oboru 68-42-M/01), vyhovující je i jakékoliv jiné střední vzdělání s maturitní zkouškou. Další kvalifikační požadavky jsou: trestní bezúhonnost, spolehlivost a osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů strážníka. Osvědčení s platností 5 let získá čekatel nebo strážník na základě úspěšného absolvování zkoušky před komisí Ministerstva vnitra.
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Plnění základních a speciálních úkolů při ochraně veřejného pořádku, osob, majetku a zařízení v obci.
- Ochrana veřejného pořádku prevencí kriminality v obci, jako je například řešení rušení nočního klidu, pochůzková činnost v ulicích a dohled nad bezpečností veřejných kulturních a společenských akcí, dále kontrola dodržování pravidel občanského soužití, obecně závazných vyhlášek a nařízení obce a dohledem nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích v obci.
- Provádění dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu na pozemních komunikacích, řízení dopravy a kontroly pravidel parkování dopravních prostředků.
- Odhalování přestupků a jiných správních deliktů, jejichž projednávání je v působnosti obce, provádění podání vysvětlení u osob za účelem odhalení přestupků nebo jejich pachatelů, identifikace osob prokázáním totožnosti a předvádění osob na služebny Policie ČR.
Relevantní mimořádné provozní události
- Úraz v důsledku zranění agresivním pachatelem při zadržení (pořezání nožem nebo jiným ostrým předmětem, sražení dopravním prostředkem, pokousání psem, zhmoždění údery tupou zbraní nebo údery rukami, kopy).
- Úraz pracovníka v důsledku účinků mechanických rizik: zakopnutí na nerovném povrchu, naražení horních i dolních končetin, pořezání, dopravní nehoda při řízení dopravního prostředku nebo při kontrolách a řízení dopravy.
- Úraz pracovníka následkem zasažení elektrickým proudem při obsluze elektrických zařízení (řetězové pily, generátory).
- Poškození pohybového aparátu v důsledku provádění fyzicky namáhavých pracovních operací (hmaty, chvaty při zadržování pachatele nebo poranění při tělesné přípravě).
- Poškození zdraví pracovníka působením zátěže chladem nebo teplem v důsledku mimořádných klimatických a povětrnostních podmínek (prochladnutí, omrznutí, úpal, úžeh).
- Popálení vlivem požáru nebo výbuchu při prvotním zásahu v obydlí s ohroženými obyvateli.
- Poškození zdraví vyvolané infekční nemocí vlivem biologických činitelů při zásahu nebo předvedení osob bez domova a narkomanů, při zajišťování nebezpečného materiálu, předmětů. příp. při odchytu nebo střetu se zvířetem.
- Poškození zdraví při nesprávné manipulaci se střelnou zbraní.
- Psychické onemocnění pracovníka: narušení sociální kooperace, psychické vyčerpání, syndrom vyhoření z profese.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen zdravotně a odborně způsobilé osoby (zkouška odborné způsobilosti čekatele nebo strážníka).
- Výcvik pracovníků ve zvládání dovedností provedení hmatů a chvatů, úderů a kopů, používání slzotvorných prostředků, elektrických paralyzérů, obuškůa pout. Výcvik používání služební zbraně.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Školení pracovníků o právních a ostatních předpisech BOZP.
- Školení pracovníka o právních předpisech, vč. obecních vyhlášek vztahujících se k výkonu povolání strážníka v dané obci (trestního práva, živnostenského podnikání, střelných zbraní a střeliva, přestupků, správního řízení, bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, krizové řízení a integrovaného záchranného systému).
- Výcvik v řízení služebního vozidla.
- Školení pracovníků v jednání s občany v krizových situacích.
- Školení pracovníků o poskytování první pomoci.
- Používání výhradně stanovených a vhodných OOPP a kontrola jejich používání.
- Používání pouze určených a nepoškozených technických zařízení, pomůcek a nářadí v souladu s provozní dokumentací.
- Dodržování stanovených pracovních postupů a metodik.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 553/1991 Sb. § 4d, 4f, 4e
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 94, 101–108
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2–6
- Zákon č. 373/2011 Sb. § 53–60
- Zákon č. 361/2000 Sb., § 87
- Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. § 3, 4, Příloha
- Nařízení vlády č. 495/2001 Sb. § 3–5
- Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. § 3–4
- Nařízení vlády č. 375/2017 Sb.
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 3, 6, 8, 36-38
- Vyhláška č. 73/2010 Sb.
- Vyhláška č. 48/1982 Sb. § 194–203
- Vyhláška č. 444/2008 Sb.
- Vyhláška č. 493/2002 Sb.