Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména venkovní prostory na střešních rovinách a šikminách průmyslových i občanských staveb. Často se tak pohybuje a vykonává práci ve výškách v blízkosti volných okrajů střech nebo prosvětlovacích otvorů. Běžně se kominík pohybuje i v technologických prostorech uvnitř budov, včetně obydlí občanů. Práce při montáži, demontáži, opravách a čištění komínů je z povahy věci vykonávána od jara do podzimu během všech možných ztížených klimatických podmínek jako jsou např. teplo, chlad, déšť, bouřky. Ostatní práce na kouřovodech, kouřových kanálech, spalinových cestách, spotřebičích a dalších zařízení provádí celoročně. Práce je z povahy věci často vykonávána osamoceně. Při výkonu práce používá různé nástroje a nářadí, například kominické kartáče, koule a dráty, kominické univerzální klíče, teleskopická zrcátka, inspekční kamery, analyzátory CO, dýmovnice, komínové hřídele, zednické nářadí a nářadí pro práci s plechy. Pro dopravu na místo výkonu práce kominíci využívají motorová vozidla.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru kominík, kominické práce (kód oboru KKOV 3656H). Další vzdělávání zahrnuje např. profesní kvalifikace Kominík – montáž komínů a komínových vložek (kód 36-017-H), Kominík – kontrola a čištění spalinových cest (kód 36-025-H), Kominík – měření spalin (kód 36-023-H) a Kominík – Revizní technik spalinových cest (kód 36-024-H).
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Kominík provádí veškeré činnosti spojené s montáží, demontáží, opravou, instalací, čištění komínů, kouřovodů, kouřových kanálů, spalinových cest, spotřebičů paliv a dalších zařízení. Dále provádí také montáž a demontáž systémových komínů, svislých kouřovodů s funkcí komínů a vzduchových spalinových systémů, testuje konstrukční části komínových těles, kontroluje a měří vypouštěné látky a měří účinnosti spalování u všech druhů paliv. Dále kominík realizuje tahové, kouřové a tlakové zkoušky komínů a zkoušky těsnosti, včetně čištění betonových, zděných, kovových kouřovodů.
- Kominík také provádí návrh stavebních úprav na stavbu komína a rekonstrukci spalinových cest ve vztahu k připojovaným spotřebičům paliv, seřízení a nastavení všech komponentů komínových vložek a diagnostiku závad u komínů, ventilačních průduchů a kouřovodů.
- V případě získání profesní kvalifikace revizního technika spalinových cest provádí kominík revizi a kontrolu spalinových cest.
Relevantní mimořádné provozní události
- Úraz pracovníka v důsledku účinků mechanických rizik (pád z výšky, propadnutí nezpevněnou střešní konstrukcí, uklouznutí, zakopnutí, pořezání, odření, naražení horních i dolních končetin, pád materiálu na pracovníka, řezné a tržné rány od ostrých povrchů, zasažení očí odletujícími částicemi apod.).
- Úraz pracovníka následkem zasažení elektrickým proudem od ručního elektrického nářadí.
- Poškození pohybového aparátu v důsledku opakovaného zaujímání nepřijatelných anebo podmíněně přijatelných pracovních poloh nebo provádění fyzicky namáhavých pracovních operací (přenášení břemen, zvedání konstrukčních částí, dlouhodobé používání ručního nářadí, práce s rukama v úrovni ramen, práce vkleče nebo hlubokém předklonu apod.).
- Poškození zdraví pracovníka vlivem dlouhodobé expozice hluku při vrtání, broušení, lámání cihel a tvárnic.
- Poškození zdraví pracovníka v důsledku dlouhodobého působení zátěže chladem nebo teplem (prochladnutí, omrznutí, úpal, úžeh).
- Poškození zdraví pracovníka v důsledku mimořádných povětrnostních podmínek (bouřka, kroupy, vítr, mlha, zásah bleskem).
- Požár nebo výbuch při používání elektrického nářadí s možností iniciace horkým povrchem nebo mechanickou jiskrou v prostředí s výbušnou koncentrací nebo v prostředí s hořlavými materiály.
- Poškození zdraví vlivem nebezpečných vlastností chemických látek a směsí (např. kouř ze spalin, malty, betonu, lepidel, tmelů, nadýchání se sazí apod.).
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen zdravotně a odborně způsobilé osoby.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Seznámení pracovníků s charakterem místa výkonu práce, s pracovními postupy, zákazy, příkazy, umístěním prostředků první pomoci a hasebních prostředků, jakož i způsobem přivolání pomoci.
- Školení pracovníků o právních a ostatních předpisech BOZP.
- Školení pracovníků vykonávající práce ve výšce o pracovních postupech, vyprošťovacích postupech při mimořádných událostech a o používání osobních ochranných pracovních prostředků proti pádu.
- Používání výhradně stanovených a vhodných OOPP.
- Používání pouze určených, vhodných a nepoškozených technických zařízení, pomůcek a nářadí v souladu s návodem výrobce.
- Dodržování stanovených technologických a pracovních postupů.
- Vymezení ohroženého prostoru pod pracemi ve výšce a jeho zajištění.
- Stanovení a dodržování koordinačních opatření na pracovišti, kde vykonávají práci a činnosti i zaměstnanci jiného zaměstnavatele.
- Zákaz práce za extrémních povětrnostních podmínek a za zhoršené viditelnosti.
- Při práci ve výškách a nad volnou hloubkou vykonávané osamoceně seznámení pracovníka s pravidly pro dorozumívání a poučení o povinnosti přerušit práci, pokud v ní nemůže pokračovat bezpečným způsobem.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb., § 101–108
- Zákon č. 309/2006 Sb., § 2–6
- Zákon č./2011 Sb., § 53–60
- Zákon č. 361/2000 Sb., § 87
- Zákon č. 133/1985 Sb., § 43–47
- Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., § 3, 4, Příloha
- Nařízení vlády č. 495/2001 Sb., § 3–5
- Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., § 3–4
- Nařízení vlády č. 375/2017 Sb.
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., § 3b, 6, 22, 26
- Nařízení vlády č. 591/2006 Sb., příloha 3, XVII
- Nařízení vlády č. 362/2005 Sb., Příloha, část II
- Vyhláška č. 73/2010 Sb.
- Vyhláška č. 48/1982 Sb., § 194–203