Běžné činnosti převážně na vnitřních pracovištích, záchranné a hasební práce v budovách i ve volném terénu.
Střední vzdělání s maturitní zkouškou, další kvalifikační požadavky – řidičský průkaz sk. B, odborná způsobilost hasičů dle vyhlášky č. 247/2001 Sb., osobnostní způsobilost dle vyhlášky č. 487/2004 Sb., fyzická způsobilost dle Pokynu generálního ředitele HZS ČR č. 58/2008.
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Vedení předepsané dokumentace, plnění úkolů dle řádů, metodik a platných právních předpisů Hasičského záchranného sboru ČR.
- Zajišťování provozuschopnosti věcných prostředků požární ochrany, provádění oprav, údržby a čištění hasičské techniky.
- Účast na pravidelném výcviku a odborné přípravě. Samostatné rozhodování, odpovědnost za určené úseky činností.
- Provádění hasebních a záchranných prací při požárních, záchranných a technických zásazích s využitím speciálních odborností.
- Zachraňování a vyprošťování osob, zvířat a majetku při požárech, povodních, živelních pohromách, dopravních nehodách, průmyslových haváriích kalamitních situacích aj, provádění technických zásahů při úniku nebezpečných látek.
- Využívání technických prostředků, provádění prací v dýchacím přístroji či ochranných oblecích při požárních a záchranářských zásazích.
- Požární asistence při akcích, kterých se zúčastňuje větší počet osob, provádění činností při ochraně obyvatelstva.
- Hašení požárů pomocí hasicích přístrojů, hydrantů, hasicích dek a improvizovaných prostředků.
Relevantní mimořádné provozní události
- Poškození zdraví pracovníka vlivem přenosu tepelné energie (sálání, vedení, proudění) při požárech, tlakovou vlnou při výbuchu.
- Poškození zdraví pracovníka v důsledku mimořádných podmínek (živelní pohromy, průmyslové havárie, kalamitní situace).
- Poškození zdraví nebezpečnými látkami a kontaminovanými povrchy (nadýchání, zasažení pokožky, poleptání, nákaza).
- Účinky mechanických rizik (pád z výšky, propadnutí nezpevněnou podlahou, zavalení troskami budov, uklouznutí, zakopnutí, pořezání, odření, naražení horních i dolních končetin, pád materiálu nebo břemene na pracovníka, řezné a tržné rány.
- Poškození pohybového aparátu v důsledku opakovaného zaujímání nepřijatelných anebo podmíněně přijatelných pracovních poloh nebo provádění fyzicky namáhavých pracovních operací (přenášení břemen, zvedání konstrukčních částí).
- Poškození zdraví pracovníka při manipulaci s technickými zařízeními při hasebních a záchranných pracích a technických zásazích.
- Poškození zdraví pracovníka v důsledku dlouhodobého působení zátěže chladem nebo teplem (prochladnutí, omrznutí, úpal, úžeh), prach, vlhko.
- Poškození zdraví v důsledku nadměrné psychické zátěže, stresu.
- Napadení druhou osobou, zvířetem, profylaktický šok.
- Poškození zdraví v důsledku úrazů spojených s udržováním fyzické způsobilosti (tělesná příprava).
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen zdravotně, fyzicky, osobnostně a odborně způsobilé osoby.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Seznámení pracovníků s charakterem místa výkonu práce (průzkum požářiště).
- Seznámení pracovníků s postupy při záchranných prací, vyprošťování, s pracovními postupy, postupy při úniku nebezpečných látek, zákazy, příkazy, dohodnutými signály, umístěním prostředků první pomoci a hasebních prostředků, jakož i způsobem přivolání a poskytnutí pomoci, včetně chování k postiženým osobám a asertivním jednáním.
- Znalost používání požární techniky a věcných prostředků požární ochrany, požárně technických charakteristik a technicko bezpečnostních parametrů látek.
- Školení pracovníků o právních a ostatních předpisech BOZP.
- Školení pracovníků vykonávající práce ve výšce, školení o používání osobních ochranných pracovních prostředků proti pádu.
- Používání výhradně stanovených a vhodných osobních ochranných pracovních prostředků a věcných prostředků požární ochrany.
- Používání pouze určených, vhodných a nepoškozených technických zařízení, požární techniky a nářadí v souladu s návodem výrobce.
- Dodržování, pokynů velitele zásahu, stanovených technologických a pracovních postupů.
- Stanovení bezpečnostních pravidel a způsobu pohybu v zasažených budovách, seznámení s konkrétními riziky před započetím činnosti.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101 až 106
- Zákon č. 133/1985 Sb.
- Zákon č. 239/2000 Sb.
- Zákon č. 224/2015 Sb.
- Zákon č. 240/2000 Sb.
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2, 4 až 6
- Nařízení vlády č. 247/2001 Sb.
- Nařízení vlády č. 320/2015 Sb.
- Nařízení vlády č. 361/2003 Sb.
- Nařízení vlády č. 172/2001 Sb.
- Vyhláška č. 69/2014 Sb.
- Vyhláška č. 246/2001 Sb.