Správce objektu zajišťuje pořádek, čistotu, drobné opravy a údržbu, vytváří podmínky pro dlouhodobé udržení pořádku, společensky žádoucích vztahů a jednání a kontroluje a vyžaduje dodržování bezpečnostních opatření v objektech a přilehlém okolí.
Střední vzdělání s výučním listem v oborech technického nebo stavebního zaměření; další doporučený požadavek – odborná způsobilost podle vyhlášky č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, § 6 – Pracovníci pro samostatnou činnost, další vzdělání – profesní kvalifikace – Domovník (69-069-M).
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Základní údržba objektu, technických zařízení a vybavení objektu, obsluha různých soustav zařízení kotlů, vzduchotechniky atp.
- Objednávání specializovaných služeb u odborných firem (údržba, kontroly a revize), příp. úklidových služeb, přebírání práce.
- Provádění odečtu stavu elektroměrů, vodoměrů a dalších hlavních měřičů spotřeby.
- Vedení požadovaných provozních evidencí.
- Koordinace údržbářských a úklidových prací, zajištění bezpečnosti práce (práce zaměstnanců více zaměstnavatelů na společném pracovišti).
- Dohled nad úklidovými činnostmi spojenými s udržováním čistoty a pořádku ve svěřeném objektu a jeho okolí.
- Zajišťování dalších služeb souvisejících s provozem svěřeného objektu.
- Dohled nad bezpečnostními opatřeními, veřejným pořádkem a užíváním společných prostor objektu, spolupráce s bezpečnostní agenturou.
- Zajištění bezpečnosti fyzických osob při pracích souvisejících s údržbou a opravami objektu a technických zařízení a vybavení objektu
Relevantní mimořádné provozní události
- Uklouznutí, upadnutí nebo zakopnutí při chůzi v terénu, v prostorách zaměstnavatele, při nástupu a výstupu z vozidla.
- Práce ve výškách, ve stísněných prostorách – úrazy hlavy a celého těla, zhmoždění, zlomeniny, smrt.
- Mimořádné provozní události, špatné vyhodnocení pracovního rizika – popálení/zásah el. proudem, zranění celého těla, šok, smrt.
- Zásah elektrickým proudem při neelektrických pracích – šok, popálení, smrt, pád z výšky.
- Nebezpečné (chemické) látky (potřísnění nadýchání, požití) – alergická reakce, otrava, zasažení očí.
- Poškození zdraví související s provozem tlakových nádob a kompresorů (hluk, zasažení tlakovou hadicí, mimořádné události, nedovolené manipulace, špatné vyhodnocení pracovního rizika).
- Poškození zdraví související s prací zaměstnanců jiných zaměstnavatelů.
- Mechanická rizika – bodné, sečné, tržné a řezné rány (nástroj, nářadí, mechanizované nářadí).
- Významná zdravotní rizika související s výskytem plísní, hlodavců, hmyzu a bakterií escherichia coli.
- Mimořádné události (napadení člověkem nebo zvířetem, nadýchání zplodin, požár, výbuch) – popáleniny, opaření, úrazy celého těla, smrt.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen zdravotně a odborně způsobilé osoby s požadovanou odbornou praxí a dostatečným zapracováním.
- Seznámení se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví, vzájemná výměna rizik.
- Seznámení pracovníků s charakterem místa výkonu práce, s technologickými a pracovními postupy, dohodnutými signály, umístěním prostředků první pomoci a hasebních prostředků, jakož i způsobem přivolání a poskytnutí pomoci.
- Školení pracovníků o právních a ostatních předpisech BOZP a PO, případně odborná příprava zaměstnanců zařazených do preventivních požárních hlídek případně preventistů požární ochrany.
- Školení pracovníků vykonávající práce ve výšce, příp. školení o používání osobních ochranných pracovních prostředků proti pádu a obsluhy technických zařízení určených pro práci ve výškách.
- Používání výhradně stanovených OOPP, vhodných a nepoškozených technických zařízení a nářadí v souladu s návodem výrobce, které jsou pravidelně kontrolovány a revidovány, dodržování osobní hygieny.
- Seznámení s konkrétními riziky před započetím činnosti, znalost technické a stavební dokumentace, technologických postupů, návodů k použití a bezpečnostních listů.
- Zvýšená pozornost věnovaná okolí při práci zaměstnanců více zaměstnavatelů a pohybu fyzických osob.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101–106
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2, 4–7
- Zákon č. 258/2000 Sb. § 37–39
- Nařízení vlády č. 390/2021 Sb.
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 15, 24, 25, 26, 31–32, 34,–35
- Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. § 3, Příloha, bod 2.1, 10, 12
- Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. Příloha I–X
- Vyhláška č. 50/1978 Sb. § 5–7, 13–15
- ČSN EN 50110-1 ed.3