Práce se provádějí převážně ve vnitřních výrobních prostorách v jednosměnném nebo i vícesměnném provozu. Pracovníci jsou zde vystaveni ztíženým pracovním podmínkám, zejména mikroklimatickým (vysoká teplota vzduchu, nízká vlhkost vzduchu), účinkům chemickým látek, hluku a fyzické případně i psychické zátěži (noční práce). Při práci jsou používaná různá strojní zařízení (válcovací stroje, vstřikovací, etážové příp. karuselové lisy, vulkanizační autoklávy, ruční nářadí včetně elektrického apod.), manipulační technika, navíjecí a válcovací stroje a podle charakteru vykonávané práce také pracovní pomůcky, ruční nářadí, případně přístroje pro měření či odběry vzorků.
Nejvhodnějším vzděláním je střední vzdělání s výučním listem v oboru Gumař – plastikář (kód oboru 28-99-H/17), nebo v oboru Obsluha gumárenských zařízení (kód oboru 28-055-H) nebo Obsluha plastikářských zařízení (kód oboru 28-058-H). Alternativou je osvědčení o absolvování profesní kvalifikace Technik gumárenské a plastikářské výroby (28-99-M/16).
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Kontrola parametrů surovin a polotovarů, jejich množství a kvality dle plánu výroby.
- Volba a používání vhodných nástrojů a přípravků.
- Provádění činností při nájezdu a odstavení provozu dle pokynů, provozních předpisů, technické a technologické dokumentace.
- Kontrola chodu správné funkce aparátů výrobní linky.
- Obsluha, kontrola a seřizování výrobních zařízení.
- Odstraňování drobných závad na strojním a technologickém zařízení.
- Vedení předepsané výrobní a provozní dokumentace.
Relevantní mimořádné provozní události
- Úraz pracovníka v důsledku účinků mechanických rizik (uklouznutí na podlaze, pořezání, odření, naražení prstů, pád břemene na chodidlo, přejetí chodidla vozíkem, sevření prstů atd.).
- Úraz hlavy pracovníka úderem o konstrukční části výrobní linky nebo o snížený profil.
- Úraz pracovníka následkem zasažení elektrickým proudem (dotyk na nekryté nebo nezajištěné živé části při obsluze, údržbě a činnostech na elektrickém zařízení, zkrat apod.).
- Zakopnutí nebo uklouznutí na nerovném kluzkém terénu anebo komunikaci.
- Úraz způsobený namotáním/navinutím točivými nebo sbíhavými částmi strojů.
- Sražení/přejetí osoby manipulační technikou.
- Úraz pracovníka způsobený výbuchem tlakového zařízení.
- Úraz pracovníka spojený s pracovním prostorem (nedostatečný manipulační prostor nebo pracovní místo, překážky na komunikaci a na komunikačních plochách).
- Nadýchání se nebezpečných výparů, požití nebezpečné chemické látky/směsi nebo zasažení pokožky.
- Poškození muskuloskeletálního systému v důsledku špatné manipulace s břemeny nebo při opakovaném zaujímaní nepřijatelných poloh.
- Provozní havárie způsobená neodbornou manipulací s používanými gumárenskými/plastikářskými přísadami, s nevhodným používáním strojů (např. vulkanizační lisy nebo autoklávy) nebo vznik požáru.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen zdravotně a odborně způsobilé osoby.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Seznámení pracovníků s bezpečnostními listy používaných chemických látek/směsí, s návody k obsluze strojů a další provozní dokumentací (např. technologickým či pracovním postupem).
- Zajištění a vybavení pracovníků vhodnými OOPP.
- Pravidelné a důsledné provádění pracovně lékařských prohlídek, včetně zajišťování dohledu poskytovatele pracovně lékařských služeb na pracovištích.
- Zajištění optimálního pracovního prostředí (úroveň hluku odpovídající výkonu psychicky náročné práci, odstranění všech rušivých elementů, dostatek přirozeného světla, zřízení místností pro odpočinek apod.).
- Organizování práce tak, aby stres, pracovní monotonie a zraková zátěž byly minimalizovány (např. četnější přestávky vyplněné pohybovými aktivitami nebo odpočinkem, podpora správného stravování apod.).
- Používání pouze určených, nepoškozených, pravidelně kontrolovaných/revidovaných pracovních zařízení, strojů, pomůcek a nářadí v souladu s pokyny od výrobce.
- Seznámení pracovníků s postupy při vzniku provozní havárie.
- Dodržování zákazu kouření nebo manipulace se zdroji zapálení v místech se zvýšeným rizikem požáru nebo výbuchu.
- Dodržování pokynů stanovených v dokumentaci ochrany před výbuchem (např. pro sklady vstupního plastového granulátu).
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101–106
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2, 4–7
- Zákon č. 133/1985 Sb. § 5, 6, 17
- Nařízení vlády č. 101/2005 Sb. § 3, 4, Příloha č. 1
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 3–5, 9–18, 22–33, 41, 45
- Nařízení vlády č. 375/2017 Sb. Příloha
- Nařízení vlády č. 378/2001 Sb. § 3–4
- Vyhláška č. 50/1978 Sb. § 3–5
- Vyhláška č. 180/2015 Sb. § 2–5
- Vyhláška č. 48/1982 Sb. § 71–81, 237–238