Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména staveniště a venkovní pracoviště pozemních a dopravních staveb. Běžně se dlaždič – asfaltér pohybuje i v technologických prostorech uvnitř budov, včetně objektů v soukromém vlastnictví. Práce při pokládce dlažby nebo asfaltování povrchů dopravních staveb je z povahy věci vykonávána od jara do podzimu během všech možných ztížených klimatických podmínek jako jsou např. teplo, chlad, déšť. Ostatní práce ve vnitřních prostorách staveb provádí celoročně. Při výkonu práce používá dlaždič různé nástroje a nářadí, například řezačky na dlažbu, profilovací brusné frézy, štípačky a lámačky, hranové a povrchové hladiče betonu, nivelační a laserové vyměřovací přístroje, nosiče dlažby a gumové palice. Asfaltér může používat při výkonu své práce nejrůznější stroje, přístroje a nářadí, např. pojízdné stroje na pokládku asfaltu – finišery, ručně vedené nebo pojízdné vibrační válce a desky pro hutnění, distributory asfaltu se šnekovými podavači, stroje k opravě výtluků asfaltových vozovkách, nahřívače a recyklátory asfaltu, tavící kotlíky na asfalt s hořákovou sestavou, zálivkové konve na asfalt, ruční lopaty, hrábě a košťata. Pro dopravu na místo výkonu práce využívá dlaždič – asfaltér osobní motorová vozidla a lehká užitková vozidla.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru dlaždič-cestář, dlaždičské práce (kód oboru KKOV 3651E), případně také obor dlaždičské práce (kód oboru RVP 36-51-E/01). Další vzdělávání zahrnuje profesní kvalifikace Dlaždič prefabrikovaných dlažeb, Dělník pro dlaždičské práce a Asfaltér.
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Lemování vozovek a chodníků a bourání, opravy a pokládka kamenných a betonových dlažeb a asfaltových povrchů.
- Pokládání podkladových izolačních a ochranných asfaltových pásů, pokládání a opravy asfaltových povrchů litých nebo z obalované drti, spárování dlažeb, usazování chodníků, ruční nebo strojní opracovávání dlažebních prvků, obsluhuje přepravník a vařiče asfaltu.
- Sekání, řezání, štípání a broušení cihelných a betonových a jiných desek a kostek do požadovaného rozměru a tvaru
Relevantní mimořádné provozní události
- Úraz pracovníka v důsledku účinků mechanických rizik: (uklouznutí, zakopnutí, pořezání, odření, skřípnutí prstů, naražení horních i dolních končetin, včetně trupu, pád materiálu na pracovníka, řezné a tržné rány od ostrých povrchů, nástrojů i nářadí, zasažení očí odletujícími částicemi, přejetí dolních končetin nebo náraz strojem, příp. dopravním prostředkem – dopravní nehoda).
- Úraz pracovníka následkem zasažení elektrickým proudem od ručního elektrického nářadí a elektrických přístrojů a strojů.
- Poškození pohybového aparátu v důsledku opakovaného zaujímání nepřijatelných anebo podmíněně přijatelných pracovních poloh nebo provádění fyzicky namáhavých pracovních operací (přenášení a zvedání dlažby, dlouhodobé používání ručního nářadí).
- Poškození zdraví vlivem dlouhodobé i krátkodobé expozice hluku, vibrací a prachu při sekání, řezání, štípání a broušení dlažby.
- Poškození zdraví v důsledku dlouhodobého působení zátěže chladem nebo teplem (prochladnutí, omrznutí, úpal, úžeh).
- Poškození zdraví v důsledku mimořádných povětrnostních podmínek (bouřka, kroupy, vítr).
- Poškozené zdraví vlivem popálení horkými povrchy živic a asfaltu.
- Poškození zdraví vlivem nebezpečných vlastností chemických látek a směsí (např. inhalace dýmů ze zahřátého asfaltu).
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen zdravotně a odborně způsobilé osoby.
- Seznámení pracovníků se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Seznámení pracovníků s charakterem místa výkonu práce, s pracovními postupy, zákazy, příkazy, umístěním prostředků první pomoci, jakož i způsobem přivolání pomoci.
- Školení pracovníků o právních a ostatních předpisech BOZP.
- Používání výhradně stanovených a vhodných OOPP (typicky ochranné rukavice, pracovní obuv, ochrana dýchacích cest a zraku).
- Používání pouze určených, vhodných a nepoškozených technických zařízení, přístrojů, nářadí a strojů v souladu s návodem výrobce.
- Dodržování stanovených technologických a pracovních postupů.
- Vymezení pracovního prostoru a označení staveniště/pracoviště na pozemní komunikaci v souladu s dopravními předpisy.
- Stanovení a dodržování koordinačních opatření na pracovišti, kde vykonávají práci a činnosti i zaměstnanci jiného zaměstnavatele.
- Při provozu pojízdných strojů na pozemních komunikací dodržovat pravidla silničního provozu a dopravně inženýrská opatření stanovení dotčenými orgány.
- Ustanovení osoby odpovědné za organizaci dopravního provozu.
- Dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek a provádění průběžných kontrol dodržování tohoto zákazu (při podezření na požití alkoholu nebo návykové látky).
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb., § 101–108
- Zákon č. 309/2006 Sb., § 2–6
- Zákon č. 373/2011 Sb., § 53–6
- Zákon č. 361/2000 Sb., § 45, 87
- Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., § 3, 4, Příloha
- Nařízení vlády č. 390/2021 Sb., § 3–5, Přílohy č. 1–4
- Nařízení vlády č. 378/2001 Sb., § 3–4, Přílohy č. 1–3
- Nařízení vlády č. 375/2017 Sb.
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., § 3b–12, 22–30
- Nařízení vlády č. 591/2006 Sb., příloha č. 1, část I, III + příloha č. 2, část I, V, VI, XIV, XV, příloha č. 3, část I, XIII.
- Vyhláška č. 73/2010 Sb.
- Vyhláška č. 48/1982 Sb. § 194–202
- Vyhláška č. 87/2000 Sb. § 12