Eliminace expozice prachu oxidu křemičitého – Chcete-li ušetřit, vsaďte na bezpečné staveniště

Vydáno: 2 minuty čtení

Kampaň CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA BEZPEČNÉ STAVENIŠTĚ prohlásil Výzkumný ústav bezpečnosti práce, záštitu převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Křemičitý prach vzniká při práci s materiály, které obsahují křemen, jako je beton, malta nebo pískovec. Tento prach se uvolňuje při činnostech jako řezání, broušení, tryskání, štěpení nebo vrtání. Zdravotním rizikům vyplývajícím z respirabilního křemičitého prachu (RCS) lze téměř zcela předejít, pokud je expozice prachu odpovídajícím způsobem kontrolována. Vdechováním RCS může vést k plicním onemocněním, jako je silikóza, chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) a rakovina.

Osobní ochranné pracovní prostředky (OOPP)

OOPP k ochraně dýchacích cest jsou poslední linií ochrany. I při použití mokrého způsobu je zapotřebí používat vhodný OOPP. Používejte: 

  • Opakovaně použitelné celoobličejové masky nebo polomasky s filtrem P3, případně jednorázové respirátory třídy FFP3. 
  • Před použitím vždy zkontrolujte, zda je maska označena jako FFP3 nebo P3 a znakem CE. Masky musí správně těsnit na obličeji. Pracovníci by měli být vyškoleni v jejich správném použití a v tom, kdy je nutné je vyměnit.

Snížení expozice prachu oxidu křemičitého

Pro snížení expozice křemičitému prachu používejte správné vybavení:

  • Používejte nástroje a zařízení se zabudovaným odsáváním, které zachytí prach při řezání, vrtání a dalších činnostech.
  • Kde je to možné, využívejte mokrý způsob (neelektrické nářadí), například u pil na beton.
  • K vysávání prachu používejte mokré/suché vysavače s HEPA filtrem. 

Mokré metody pro snižování emise prachu jsou založeny na stříkání vody na rotační řezný kotouč. Mokrá metoda pro snížení prašnosti nesmí být používána u elektricky ovládaných pil.

Povinnost zaměstnavatele

Zaměstnavatel má povinnost vytvářet bezpečné a zdraví neohrožující pracovní prostředí a pracovní podmínky vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům. Při zavádění technických, organizačních a dalších opatření k prevenci rizik je zaměstnavatel povinen upřednostnit kolektivní ochranné prostředky před individuálními ochrannými prostředky.

Další aktuality