Syndrom karpálního tunelu – Chcete-li ušetřit, vsaďte na ergonomii

Vydáno: 2 minuty čtení

Kampaň CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA ERGONOMII prohlásil Výzkumný ústav bezpečnosti práce, záštitu převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu (SKT) je jedním z nejčastějších útlakových syndromů, který vzniká trvalým stlačením středového nervu. Hlavní příčinou tohoto onemocnění je chronické přetěžování zápěstí a dlouhodobé vystavení zápěstí tlaku. Největší riziko představují opakované pohyby ruky a prstů, k nimž dochází například při psaní na počítači.

Příčiny vzniku syndromu karpálního tunelu

Příčinou vzniku SKT může být nadměrné a jednostranné zatěžování ruky a zápěstí, vystavení vibracím přenášeným na ruce, nebo jejich kombinace. Syndrom karpálního tunelu (SKT) z přetěžování a vibrací je podle dlouhodobých statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nejčastější nemoc z povolání a ohrožení nemocí z povolání v ČR.

 

Syndrom karpálního tunelu je nejčastější nemoc z povolání v České republice.

 

Příznaky syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu se zpravidla na začátku projevuje brněním, mravenčením, pálením a bolestí v palci, ukazováčku a prostředníčku. Následně může dojít ke ztrátě citlivosti pokožky a oslabení těchto prstů. Ruka působí nešikovně a svaly předloktí ztrácejí svalovou sílu a postupně ochabují. Objevuje se také ztuhlost a otok zápěstí.

Prevence vzniku syndromu karpálního tunelu

U problematiky profesionálního SKT je důležitá primární prevence (vstupní lékařská prohlídka před nástupem na pracoviště) a sekundární prevence (včasné rozpoznání prvních symptomů počínajícího onemocnění).

Zákonná povinnost zaměstnavatele

Zaměstnavatel má povinnost zajistit, aby pracoviště byla navržena a vybavena tak, že pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům na pracovní prostředí a pracoviště.

 

Správná ergonomie práce zvyšuje výkonnost a snižuje náklady zaměstnavatele.

Další aktuality