Kampaň CHCETE-LI UŠETŘIT, VSAĎTE NA ERGONOMII prohlásil Výzkumný ústav bezpečnosti práce, záštitu převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí.
Účast zaměstnanců a participativní ergonomie
Hlavním principem participativní ergonomie je, že změny a uspořádání pracoviště jsou navrhovány a realizovány s aktivním zapojením zaměstnanců, popřípadě i za účasti managementu a odborů dané firmy.
- Pouze necelých 50 % firem v ČR se pravidelně zabývá otázkami BOZP v rámci diskusí mezi zástupci zaměstnanců a vedením (Poznámka: Otázka položená firmám, které uvedly nějaké formy zaměstnanecké reprezentace)
Mapování těla a rizik
Jedním z cenných nástrojů v oblasti participativní ergonomie je mapování těla a rizik, které zahrnuje aktivní zapojení zaměstnanců do hodnocení rizik a prevenci muskuloskeletálních poruch.
Mapování těla je technika, kterou mohou zaměstnavatelé a zástupci zaměstnanců využít k získání informací od pracovníků o tom, jak práce ovlivňuje jejich tělo, například v souvislosti s muskuloskeletálními bolestmi. Mapování rizik je obdobná metoda sloužící k hromadnému získávání informací.
Účast zaměstnanců
Přístupy participativní ergonomie zvyšují povědomí zaměstnanců o ergonomických rizicích na pracovišti a motivují je k hodnocení těchto rizik. Zároveň umožňují zaměstnancům spolupracovat se zaměstnavatelem na hledání účinných řešení k jejich odstranění nebo minimalizaci.
Zákonná povinnost zaměstnavatele
Zaměstnanci mají právo účastnit se na řešení otázek týkajících se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) prostřednictvím odborové organizace a zástupce pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (BOZP), a toto právo jim nesmí být odepřeno.
Správná ergonomie práce zvyšuje výkonnost a snižuje náklady zaměstnavatele.