Řidič tramvaje na základě příslušného průkazu způsobilosti k řízení drážního vozidla řídí kolejové vozidlo na tramvajové dráze a přepravuje bezpečně cestující v kolejové síti dopravce.
Minimálním stupněm vzdělání je ukončené střední vzdělání s výučním listem strojního, elektrotechnického, stavebního nebo dopravního zaměření nebo ukončené základní vzdělání a odborná způsobilost k řízení drážního vozidla na dráze tramvajové dle vyhlášky č. 16/2012 Sb.
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Výkon pracovní činnosti řidiče tramvaje podle rozpisu služeb, oznamování nástupu a ukončení služby řidiče ve vozovně.
- Kontrola technického stavu vlaku před výjezdem s důrazem na všechny druhy brzd a vybavení vlaku stavěcím klíčem, lékárničkou, výstražnou vestou, hasícím přístrojem, zarážkami, pískem a všemi potřebnými klíči. Hlášení zjištěných závad a poškození na přebíraném vlaku ve vozovně odpovědnému pracovníkovi depa a jejich zápis je do průvodního listu tramvajového vozu.
- Odevzdávání vlaku při střídání řidičů na trati a informování nastupujícího řidiče o technickém stavu vlaku, o změnách na trati, o poruchách sdělovacích zařízení a návěstidel a o ostatních důležitých dopravních a provozních událostech.
- Dodržování pravidel drážního provozu a provozu na pozemních komunikacích, řízení vlaku takovým způsobem, aby počínáním řidiče tramvaje nebyla ohrožována bezpečnost provozu, cestujících ani ostatních účastníků provozu na pozemních komunikacích nebo drážního provozu, dodržování jízdního řádu, šetrné zacházení s vozidly a zařízeními na trati a využívání setrvačnosti vlaku.
- Zatahování vlaků do vozoven. Provádění nezbytných úkonů pro bezpečné odstavení vlaku, vypínání řízení a všech spotřebičů, příp. zaparkování brzdového pedálu nebo ručního řadiče a nastavení přepínače směru jízdy do nulové polohy.
Relevantní mimořádné provozní události
- Poškození zdraví související s dlouhodobě nepřijatelnou polohou v sedě, stresem, expozicí hluku a vibracím.
- Úraz jako následek dopravní nehody, případně poranění vzniklé v souvislosti s řízením kolejového vozidla (např. sražení vozidlem při přehazování výhybky, pád z pracovního sedadla nebo náraz do konstrukce a vybavení kabiny řidiče při náhlém zastavení nebo nárazu do překážky).
- Poranění chodidel při pohybu na tramvajové dráze – propíchnutí ostrými předměty, uklouznutí z důvodu kluzkých komunikací a terénu, po kterých se v průběhu práce řidič pohybuje.
- Úraz při zásahu elektrickým proudem z trolejového vedení nebo elektrického zařízení drážního vozidla.
- Zakopnutí a podvrknutí nohy v důsledku pádu při pohybu po schodišti drážního vozidla anebo o vyčnívající prvky z podlahy.
- Poranění při napadení cestujícím (konflikt s cestujícím, rvačka cestujících).
- Újma na zdraví při srážce drážních vozidel na tramvajové dráze.
- Prochladnutí (chladné a deštivé počasí), úpal a úžeh (teplé počasí, pobyt na přímém slunci).
- Zranění v důsledku vzniku požáru drážního vozidla.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Práci smí vykonávat jen zdravotně a odborně způsobilé osoby s požadovanou odbornou praxí a dostatečným zapracováním.
- Seznámení se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce a s faktory pracovních podmínek a opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví.
- Seznámení pracovníků s charakterem místa výkonu práce, s technologickými, pracovními postupy, dopravními a provozními předpisy, dohodnutými signály, umístěním prostředků první pomoci a hasebních prostředků, jakož i způsobem přivolání a poskytnutí pomoci.
- Školení pracovníků o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a při organizování drážní dopravy.
- Používání výhradně stanovených pracovních prostředků, OOPP, technických zařízení v souladu s návodem výrobce, které jsou pravidelně kontrolovány a revidovány.
- Proškolení pracovníků v poskytování předlékařské první pomoci.
- Kontroly dodržování zákazu požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek před nástupem směny a v průběhu jejího výkonu.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101–107
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2, 4, 5, 6
- Zákon č. 258/2000 Sb. § 37–39
- Zákon č. 266/1994 Sb. § 1–2, 22, 35–37, 41–42, 45–50
- Vyhláška č. 16/2012 Sb. § 6–12, Příloha č. 6
- Vyhláška č. 260/2023 Sb. § 2, 5–13, Příloha č. 2-4
- Vyhláška č. 173/1995 Sb. § 1–2, 28–30, 33–34, 46–48, 56–57, 60–65, 67–77, Přílohy č. 1, 3, 4, 5, 7 a 8
- Vyhláška č. 100/1995 Sb. § 1–8, Přílohy č. 1–4