Charakteristickým místem výkonu práce je stanoviště hnacího vozidla, speciálního hnacího vozidla nebo řídícího vozu.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru provoz, organizace a ekonomika dopravy. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru strojírenství, střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru elektrotechnika, střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru strojírenství, střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru provoz, organizace a ekonomika dopravy, střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru silnoproudá elektrotechnika, střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru elektrotechnika a střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru silnoproudá elektrotechnika. Současně je vyžadována všeobecná odborná způsobilost (licence strojvedoucího) a zvláštní odborná způsobilost (osvědčení strojvedoucího – prokázání teoretických, praktických znalostí z řízení konkrétního druhu vozidla, konkrétních místních podmínek a českého jazyka, pokud není mateřským jazykem žadatele). Pro ostatní kategorie železničních drah jsou nutné odlišné kvalifikační předpoklady (průkaz způsobilosti k řízení drážního vozidla vydaný drážním správním úřadem nebo licence strojvedoucího).
Stručný výčet prováděných pracovních činností
- Odborné činnosti při řízení, obsluze a údržbě hnacích vozidel vlaků osobní a nákladní dopravy ve vnitrostátní i mezinárodní dopravě.
- Odborné práce při drobných opravách a údržbě hnacích vozidel, speciálních vozidel nebo řídícího vozu.
- Řízení, obsluha a údržba lokomotivy nebo motorového vozu na železničních tratích, podnikových a závodových tratích a vlečkách.
- Řízení činnosti vlakového doprovodu.
- Zajišťování odbavení cestujících.
- Administrativní úkony spojené s evidencí jízd a údržbou vozidla, používání komunikačních prostředků.
Relevantní mimořádné provozní události
- Úraz v důsledku uklouznutí, upadnutí při nástupu do vozidla, ve vozidle, pád z výšky.
- Úraz v důsledku mechanických rizik – bodné nebo řezné rány, škrábnutí o ostré hrany, poranění nástrojem, nářadím, poranění hlavy při kontrole vozidla, přiražení dveřmi.
- Popálení o horké povrchy (motor, výfuk apod.).
- Zvýšený hluk při pohybu ve strojovně vozidla a při brždění.
- Poškození zdraví při manipulaci s nebezpečnými chemickými látkami (mimořádné události).
- Úraz nebo smrt při střetu s překážkou (automobil, osoba, zvíře), při nehodě, při poškození čelního skla hnacího vozidla apod.
- Úraz nebo smrt při pohybu v provozované dopravní cestě, sražení projíždějícím vlakem, zasažení vlečeným předmětem.
- Úraz nebo smrt při zásahu elektrickým proudem (poškození vozidla, mimořádné události, nedovolené manipulaci v blízkosti elektrických zařízení a trakčního vedení).
- Napadení osobou.
- Požár ve strojovně vozidla.
- Psychosomatická onemocnění v důsledku působení psychické zátěže v kombinaci s účinky hluku a zhoršených mikroklimatických podmínek nebo v důsledku traumat způsobených mimořádnými událostmi v drážním provozu.
Základní opatření pro předcházení mimořádným událostem nebo jejich následkům
- Školení o právních a ostatních předpisech BOZP, včetně interních předpisů zaměstnavatele, důraz na bezpečnostní školení vzhledem k pohybu zaměstnanců v provozované dopravní cestě, pohyb po stezkách, pohyb v kolejišti se zvýšenou opatrností a soustředěním.
- Zaměstnávání osob s příslušnou odbornou, zvláštní odbornou a odpovídající zdravotní způsobilostí, včetně psychické způsobilosti.
- Elektrotechnická kvalifikace a způsobilost pro práci ve výšce.
- Seznámení se všemi relevantními riziky spojenými s výkonem práce, opatřeními přijatými proti jejich nežádoucímu působení na lidské zdraví a se stanovenými pracovními postupy.
- Seznámení pracovníků s umístěním prostředků pro poskytnutí první pomoci, hasebních prostředků a se způsobem přivolání pomoci.
- Proškolení pracovníků se způsoby řešení mimořádných událostí a o poskytování první pomoci.
- Používání přidělených OOPP stanovených pro konkrétní činnosti.
- Pravidelná kontrola technického stavu vozidla, zařízení a nářadí dle odpovídající legislativy, údržba a revize zařízení.
- Školení o zacházení s chemickými látkami, RID, školení z bezpečnostních listů a PO.
- Pravidelný úklid v kabině hnacího vozidla (zejména čištění oken a průzorů); zajištění všech volně ložených předmětů proti nežádoucímu pohybu.
Základní právní předpisy, které se týkají výkonu práce (v platném znění)
- Zákon č. 262/2006 Sb. § 101–108
- Zákon č. 309/2006 Sb. § 2, 4–7
- Zákon č. 258/2000 Sb. § 37–39
- Nařízení vlády č. 361/2007 Sb. § 15, 24, 25, 26, 31–32, 34,–35
- Nařízení vlády č. 432/2003 Sb. § 2, Příloha 1
- Nařízení vlády č. 375/2017 Sb.
- Zákon č. 266/1994 Sb. § 45–46
- Vyhláška č. 16/2012 Sb. § 2–13
- Vyhláška č. 101/1995 Sb.
- Drážní předpis SŽDC Bp1