svařování
- Článek
Svařování je činnost spojená s celou řadou nebezpečí, zvláště jedná-li se o přechodná svářečská pracoviště. Požadavky na zajištění BOZP a PO při této činnosti vyplývají z nejednoho předpisu a netýkají se jen nebezpečí vzniku požáru. Podívejme se alespoň na ta základní.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména vnitřní pracoviště (všechny prostory budov, kde dochází k montáži, demontáži, údržbě, opravám, kontrolám, revizím a zkouškám vnitřních rozvodů inženýrských sítí anebo k nim napojených technických zařízení). Práce však může být vykonávána i ve venkovním prostředí (v závislosti na umístění daného zařízení/systému). K nejčastěji používaným pracovním pomůckám patří ruční nářadí (včetně elektrického), případně jiná strojní a technická zařízení (např. zařízení pro čištění kanalizace, svařovací souprava, apod.). Pracovní činnosti mohou být prováděny ve vymezeném časovém horizontu nebo ad hoc v případě nenadálých provozních událostí (např. porucha zařízení), tj. v pohotovostním režimu.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru instalatér, instalatérské práce a střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru technická zařízení budov. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru instalatér, instalatérské práce anebo střední vzdělání s výučním listem v oboru zámečník, zámečnické práce a údržba.
- Článek
Svařování patří mezi nejčastější činnosti prováděné v průmyslu. Při svařování jsou vytvářeny emise velmi jemných částic, které jsou známé jako svářečské dýmy. Svářečské dýmy se skládají z mnoha různých druhů nebezpečných látek, které způsobují poškození zdraví zaměstnanců. Jednou ze složek svářečských dýmů je i mangan, který má nepříznivý vliv na nervový systém. Při svařování jsou rovněž produkovány i nebezpečné plyny, jako jsou například oxid uhelnatý a ozón.
- Článek
1. Úvod Pracujeme-li ve výškách, pravděpodobně si uvědomujeme existenci rizika pádu a jeho případné následky. V případě provádění činností, u kterých nejsou již tak zřetelná nebezpečí, nemusíme být již...
Svařování kovů se provádí na venkovních i vnitřních pracovištích. Na venkovních pracovištích se nejčastěji provádí v rámci stavebních prací a dále prací v rámci údržby nebo oprav. Na vnitřních pracovištích se svařování kovů nejčastěji provádí v rámci výroby v průmyslových strojírenských společnostech a dále opět v rámci provádění údržby nebo oprav např. v dílnách pro opravu automobilů, strojních zařízení apod.
Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zámečník, zámečnické práce a údržba. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů strojírenství a strojírenská výroba, střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů strojírenství a strojírenská výroba a vzdělání nižší než středoškolské, které neposkytuje ani výuční list
- Článek
Přestože žijeme v moderní době plné robotických technologií, stále jsou činnosti a profese, které roboty nenahradíme. Jedná se o práce svářečů a montéru různých kovových konstrukcí, energetických zařízení, strojních...