Hot works a povolování prací se zvýšeným nebezpečím

Vydáno:

1. Úvod

Pracujeme-li ve výškách, pravděpodobně si uvědomujeme existenci rizika pádu a jeho případné následky. V případě provádění činností, u kterých nejsou již tak zřetelná nebezpečí, nemusíme být již tak obezřetní, a právě z tohoto důvodu, o to více potřebujeme relevantních informací.

Ve světě často dochází k smrtelným pracovním úrazům při pracích na nádobách obsahujících hořlavé látky nebo v prostorech s nebezpečím výbuchu. Příkladem závažnosti těchto nebezpečí může být závažný pracovní úraz při likvidaci potrubí vedoucího k čerpadlu, které původně sloužilo k přepravě hořlavých látek. Zaměstnanec se prvotně pokusil odstranit šroub z příruby potrubí za pomocí klíče, a jelikož to nešlo, použil plamen. Došlo k výbuchu. Zaměstnanec byl vážně popálen na celém těle.

Ve Spojených státech, Kanadě, Austrálii nebo Velké Británii se v souvislosti s těmito činnostmi setkáváme s pojmem „Hot work“.

2. Nebezpečí a řízení rizik spojených s Hot works

Ve stručnosti, hot work je jakákoliv činnost, která vytváří plamen, vysoké teplo nebo jiskry, jako je například svařování, pájení, pálení, řezání, broušení, vrtání, tj. činnosti, které za jistých podmínek jsou schopné způsobit požáry nebo výbuchy v případě přítomnosti hořlavé látky.

Zaměstnanec při provádění hot works je vystaven negativnímu působení odlétajících pevných částic, prachů, plynů, hluku, teplu, záření, výbuchů a požárů.

Na mnoha pracovištích se nacházejí hořlavé kapaliny jako je benzín, motorová nafta, topný olej, barvy, rozpouštědla, lepidla, laky a čisticí prostředky. V případě použití svařovacího hořáku nebo rozbrušovací pily na povrchu nebo v blízkosti nádrže, sudu nebo nádoby obsahující hořlavý materiál (pevný, tekutý nebo výpary) může dojít k výbuchu.

DŮLEŽITÉ:

Nádoby a sudy, které se zdají být prázdné, obvykle stále obsahují jejich zbytky na dně, ve spojích a ostatních dutinách. Uvědomme si, že pouze čajová lžíce benzínu v sudu může být dostatečná ke způsobení exploze v případě jeho zahřátí.

Zaměstnavatelé mají zákonnou povinnost hodnotit rizika a přijímat všechna proveditelná opatření k zajištění bezpečnosti zaměstnanců a ostatních, kteří mohou být ohroženi riziky na jejich pracovištích.

DŮLEŽITÉ:

Před provedením hot works by mělo být provedeno důkladné hodnocení rizik. Měly by být zváženy bezpečnější způsoby provedení práce, jako jsou například „opravy za studena“ nebo použití hydraulických nůžek.

Jeli však provedení hot works jedinou možností, musí být riziko sníženo na minimum za použití bezpečných postupů, jako je například inertizace nebo gas-freeing (vhánění vzduchu).

Poučení:

Zaměstnanec byl vážně zraněn, když válcová nádrž na palivo explodovala. Použití kyslíko-propanového hořáku při rozřezávání nádrže.

Mezi technicko-organizační opatření patří:

  • systém povolení k práci
    Povolení uvádí podmínky, za kterých může být práce provedena. Písemné povolení k práci vede k vyššímu standardu péče o zaměstnance a dohledu. Systém by měl být také platný pro dodavatele a subdodavatele. Hot work by neměla být provedena, pokud není povolena oprávněnou osobou a řádně dohlížena zkušeným zaměstnancem se znalostmi o způsobu práce, spojených rizicích a přijatých opatřeních.
  • školení
DŮLEŽITÉ:

Sudy, nádrže a ostatní nádoby, pokud obsahovaly nebo mohly obsahovat hořlavé materiály, by neměly být opravovány nebo rozřezávány, pokud zaměstnanec neobdržel adekvátní školení o spojených rizicích a přijatých opatřeních.

  • alternativní metody
    Studené řezání a oprava by měla být použita, pokud je to možné. Studené řezání zahrnuje použití hydraulických nůžek nebo pneumatického sekáčku, méně obvyklou metodou je abrazivní vodní tryskání a použití pneumatické pily na kov. Studené metody opravy zahrnují použití materiálů jako je epoxidová pryskyřice a skleněného vlákna (laminát) k utěsnění prasklin a děr. I studené řezání však může vytvářet nějaké teplo a není tak úplně bez rizika (důkladné posouzení v rámci hodnocení rizik).
    Dále může být použita chladicí voda na místo, které bude řezáno. Samozřejmě je prvotní vyčištění nádoby. Je-li nádoba rozřezávána, je doporučeno odstranit všechny vrchní části studenými metodami řezání, což umožní kontrolu vnitřního prostoru a rovněž poskytne snížení tlaku.
Poučení:

Hodnocení rizik specifikovalo použití pneumatického sekáčku k odstranění horní části sudu, obsahujícího motorový olej. Zaměstnanec se rozhodl, že rychlejší způsob bude použití řezacího hořáku. Zbytky oleje v sudu se zplynily a zapálily. Sud vybuchl a zaměstnanec byl vážně zraněn víkem sudu.

DŮLEŽITÉ:

Příprava nádrže nebo sudu před hot works by měla být považována jako důležitá část hodnocení rizik (identifikována příslušná opatření).

Související dokumenty

Související články

Zajištění BOZP a PO při svařování
Jaké je (bude) nové vedení Asociace techniků bezpečnosti práce a požární ochrany ČR
Digitalizace a dynamické hodnocení rizik jako vize budoucnosti
Nové příležitosti a výzvy pro mikropodniky a malé podniky
Právo požární ochrany, 7. část - Povinnosti právnických a podnikajících osob dle zákona požární ochraně - 4. část
Svářeči a předcházení ohrožení jejich zdraví
Právo požární ochrany, 6. část - Povinnosti právnických a podnikajících osob dle zákona o požární ochraně, 3. část
Právo požární ochrany, 5. část - Povinnosti právnických a podnikajících osob dle zákona o požární ochraně, 2. část
Uklouznutí, zakopnutí a pády žen na pracovištích
Ověřování provozní spolehlivosti analyzátorů a detektorů plynů a par
Kontroly VP PO a PBZ již pouze jen jako odborně způsobilé osoby v PO a technici PO
Valná hromada Asociace techniků bezpečnosti práce a požární ochrany ČR
Údržba a rizika spojená s externími poskytovateli služeb
Právo požární ochrany, 10. část - Dokumentace zdolávání požáru
Kdo může provádět kontroly hasicích přístrojů a hydrantů
Právo požární ochrany, 9. část - Povinnosti právnických a podnikajících osob provozujících činnosti se zvýšeným (a vysokým) požárním nebezpečím, 2. část
Právo požární ochrany, 8. část - Povinnosti právnických a podnikajících osob provozujících činnosti se zvýšeným (a vysokým) požárním nebezpečím, 1. část
Zásady tvorby vnitřních předpisů zaměstnavatele v oblasti BOZP
Řízení BOZP a hodnocení rizik v odvětví vzdělávání

Související otázky a odpovědi

Umístění požární značky
Hasicí přístroj v budově