V současném pracovním prostředí se často setkáváme s problémem zneužívání pracovních prostředků zaměstnanci, což může mít vážné důsledky nejen pro zaměstnavatele, ale také pro povahu úrazů vzniklých v zaměstnání. Je důležité si uvědomit, že pokud úraz nesouvisí přímo s plněním pracovních úkolů, nejedná se o pracovní úraz. Podobně jako v případě, kdy zaměstnanec zraní sám sebe během vyřizování soukromých telefonických hovorů na chodbě, platí, že se nejedná o pracovní úraz. Soudní praxe jasně ukazuje, že zneužívání pracovních prostředků k soukromým účelům může vést nejen k problémům v oblasti pracovního práva, ale také k přenesení odpovědnosti za způsobené škody na zaměstnance podle občanského zákoníku.
Pracovní úrazy a zneužívání pracovních prostředků zaměstnavatele
JUDr.
Ladislav
Jouza
Není žádným tajemstvím, že zaměstnanci velmi často zneužívají pracovní prostředky zaměstnavatele. Například tím, že je využívají k soukromým účelům nebo je poškozují či dokonce odcizují.
Nejčastěji se tato negativní stránka pracovněprávního vztahu objevuje u využívání počítačů, zejména k soukromé elektronické poště, nebo u služebních telefonů, kdy zaměstnanci používají telefon k vyřizování svých osobních záležitostí.
Podívejme se ve světle práva na nejčastější formy zneužívání a zejména na právní posuzování úrazů, které se při této činnosti přihodí.
Služební počítač
Počítač, včetně elektronické pošty, se využívá zejména v administrativní práci, při vyřizování mzdové a platové agendy nebo v personální evidenci zaměstnanců apod. Přitom je ovšem nutné dodržovat příslušné právní předpisy, zejména zákoník práce. Pokud elektronická pošta přijde do osobní e-mailové schránky zaměstnance, tak ji zaměstnavatel nemůže číst. Výjimka je v případech, které jsou stanoveny v