Je obecně známo, že skladové provozy (areály) pro zabezpečení účelu (souboru činností) musí být vybaveny příslušnou skladovací a manipulační technikou, a to jak uvnitř skladu (příjmu zboří ke skladování), tak při jeho vyskladňování (výdeji zboží). Mezi skladovací a manipulační techniku lze považovat velmi rozšířené manipulační vozíky bez vlastního pohonu tzv. ručně vedené (paletové vozíky) a manipulační vozíky s vlastním pohonem tzv. motorové (elektrické, naftové, hybridní atd.), ale také i různé skladovací systémy (regálové zakladače, regály, palety atd.). Z pohledu bezpečnosti práce má ve skladových provozech významný podíl i ruční manipulace (vychystávání, překládání, zvedání, balení, evidence atd.). Navážeme-li dále, pak s jakoukoliv manipulací pochopitelně souvisí lidský faktor, a s tím i riziko vzniku možného pracovního úrazu.
Zaměříme-li se na pracovní činnosti ve skladových provozech (areálech), a tím i možný vznik pracovního úrazu, pak se jedná například o riziko střetu zaměstnance s manipulačním vozíkem nebo sražení zaměstnance manipulačním vozíkem (přejetí dolních končetin), dále pád břemene z vidlic nebo přídavného zařízení manipulačního vozíku nebo z regálu atd. Při ruční manipulaci se jedná o charakteristická rizika, kterými jsou například pořezání ostrými hranami, přiražení břemenem, pády přenášených břemen, pády zaměstnanců ze žebříku nebo nakládací rampy, dále uklouznutí, zakopnutí, ale také i poškození zdraví zejména páteře apod.
Jaká je základní povinnost zaměstnavatele v oblasti bezpečnosti práce
V oblasti bezpečnosti práce a bezpečného provozu manipulační techniky ve skladových provozech musí zaměstnavatel stanovit na základě vyhledaných rizik účinný systém řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Podstatou tohoto systému řízení je nejen dodržování obecně platného právního předpisu, kterým je zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (§ 101, 102, 103 atd.), ale také i dodržování souvisejících platných právních předpisů, kterými jsou zejména zákon č. 309/2006 Sb., dále nařízení vlády č. 378/2001 Sb., nařízení vlády č. 495/2001 Sb., nařízení vlády č. 101/2005 Sb., nařízení vlády č. 11/2002 Sb., nařízení vlády č. 16