Podrobně k novele nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

Vydáno: 25 minut čtení

Dne 15. února 2025 nabylo účinnosti nařízení vlády č. 20/2025 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů. Jde celkem o šestnáctou novelizaci nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

Důvody novelizace vlády o ochraně zdraví při práci byly v podstatě tři.

Hlavním důvodem předložení novely bylo vyjádření Evropské komise ve věci EU-Pilot EUP (2023)10621, týkající se technických úprav souvisejících s implementací směrnice Komise (EU) 2019/1833, kterou se mění přílohy I, III, V a VI směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/54/ES, podle jehož výsledků je nutno provést úpravu v předmětném nařízení vlády v co nejkratší době, a to v oblasti biologických činitelů a zajištění ochrany zdraví při práci s nimi. Podle tohoto vyjádření Evropské komise bylo třeba urychleně narovnat dosavadní nedostatečnou implementaci směrnice Komise (EU) 2019/1833, kterou se mění přílohy I, III, V a VI směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/54/ES. Z toho důvodu byla značně přepracována ustanovení týkající se ochrany zdraví při práci s biologickými činiteli.

Dalším důvodem novely byla skutečnost, že od 1. 1. 2024 je v účinnosti předchozí novela (nařízení vlády č. 330/2023 Sb.), jež upravuje bližší hygienické požadavky na osvětlení pracoviště, a v rámci které došlo k reflektování nových EN norem na denní a elektrické osvětlení. Tato značně rozsáhlá právní úprava této oblasti se jevila v praxi jako těžko uchopitelná a velmi obtížně aplikovatelná. Ministerstvo zdravotnictví obdrželo opakované podněty z krajských hygienických stanic, které v rámci posuzování projektových dokumentací provádějí tzv. preventivní hygienický dozor, tedy zjišťují soulad předložené dokumentace s právními předpisy, neboť jejich dodržování je nutné pro ochranu zdraví zaměstnanců na pracovištích. Dále tyto činnosti zajišťují i během běžného státního zdravotního dozoru. Z toho důvodu došlo k úpravě stávajících ustanovení týkajících se osvětlení pracoviště, aby právní úprava byla v praxi snáze aplikovatelná, samozřejmě při současném zachování požadavků z technických norem.

V neposlední řadě došlo také k úpravě bezpečnostních přestávek. Ministerstvo zdravotnictví se zavázalo k jejich úpravě již při předchozí novele. Na základě jednání se zaměstnavateli a zástupci zaměstnanců je zachována délka trvání bezpečnostních přestávek (5 až 10 min, jak je již v původním znění), doplněno však je, že poslední bezpečnostní přestávka se zařazuje nejpozději 1 hodinu před ukončením směny. Dále došlo k upřesnění, že pokud zaměstnavatel využije možnosti střídání činností (namísto bezpečnostní přestávky), nesmí zaměstnance přiřadit k práci, v rámci, které by byl znovu exponován danému faktoru zařazenému do kategorie rizikové dle zákona o ochraně veřejného zdraví, pro který byla střídána jeho pracovní činnost.

Ochrana zdraví při práci s biologickými činiteli

Podmínky ochrany zdraví při práci s biologickými činiteli jsou upraveny v hlavě VII nařízení vlády v ustanovení § 36 až 38.

Vzhledem k implementaci směrnice Komise (EU) 2019/1833, kterou se mění přílohy I, III, V a VI směrnice Evropského parlamentu a R

Související dokumenty

Související články

Podrobně k novele nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Přenášení břemen
Vliv pracovní doby na bezpečnostní chování zaměstnance
Bezpečnostní přestávky v práci podle nového nařízení vlády
Mycí, čisticí a dezinfekční prostředky
Bezpečnost práce a letní problémy na pracovišti
Klimatické změny a jejich vliv na BOZP v zemědělství a lesnictví
Syndrom vyhoření - fenomén 21. století
Šikana, nerovné zacházení a diskriminace na pracovišti
Novela zákonů o ochraně veřejného zdraví a o specifických zdravotních službách ve vztahu k pracovnímu prostředí a pracovnímu lékařství
Expozice karcinogenům na pracovištích
Judikatura NSS v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci
Problémy s kategorizací prací
Kontrolní činnost orgánů inspekce práce v oblasti nebezpečných látek
Vyšší náhrady za pracovní úrazy a nemoci z povolání od 1. 6. 2022
Ochrana zdraví žen a matek v zaměstnání
Vztah onemocnění bederní páteře k výkonu práce
Poznámka ke školním úrazům
Ochrana zdraví a souladu rodinného a pracovního života
Uklouznutí, zakopnutí a pády žen na pracovištích

Související otázky a odpovědi

Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Práce ve ztíženém prostředí
Bezpečnostní listy na pracovišti
Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Školení první pomoci
Pracovnělékařská prohlídka mimo pracovní dobu
Zdanění odškodného za pracovní úraz
Návštěva u lékaře a placené volno
Pracovní úraz a mimořádná lékařská prohlídka
Periodická prohlídka - návaznost na další prohlídku
Lékařská prohlídka zaměstnance
Posouzení příčinné souvislosti s pracovním úrazem
Pozbytí zdravotní způsobilosti a možná řešení
Povinnost absolvovat preventivní lékařské prohlídky
Zdanění náhrad při pracovním úrazu
Pracovní úraz
Odškodnění pracovního úrazu
Pracovnělékařská prohlídka
Lékařské prohlídky - daňová uznatelnost
Smluvní lékař - lékařské prohlídky