Expozice karcinogenům na pracovištích

Vydáno: 31 minut čtení

Vlivem expozice karcinogenům při práci v Evropské unii každoročně onemocní nádorovým onemocněním 120 000 osob a téměř 80 000 těchto případů končí smrtí. Rakovina tak vede mezi příčinami úmrtí spojenými s výkonem práce. Ročně se podílí na 53 % úmrtí spojených s povoláním, přičemž nejčastěji se jedná o rakovinu plic.

Podle odhadů Světové zdravotnické organizace je každý desátý pacient s rakovinou plic vystaven rizikům v zaměstnání. Zhruba 12 miliónů Evropanů je na pracovišti potenciálně vystaveno výfukovým plynům z naftových motorů. Mezi ně patří řidiči autobusů nebo kamionů nebo zaměstnanci ve stavebnictví.

Vedle výfukových plynů z naftových motorů je zde rovněž riziko expozice látkami, které vdechujeme, nebo s nimiž manipulujeme, jako jsou například použité minerální oleje. Zvýšené riziko expozice karcinogenům je v odvětví stavebnictví, chemického průmyslu, výroby automobilů, výroby nábytku, zpracování dřeva a zdravotnictví.

[1], [2], [3]

1. Evropa a její priority

Člověk je vystaven působení škodlivin v ovzduší, a to jak v běžném životě, tak na pracovištích. Škodliviny mají potenciál způsobovat zdravotní rizika, a to od podráždění očí a kůže až k závažným důsledkům v podobě vrozených vad a rakoviny. V případě rizik spojených s expozicí karcinogenům při práci musí povědomí zaměstnanců o příslušných nebezpečích odpovídat potencionálním následkům případné expozice.

Důležité:

Profesionální nádorová onemocnění vznikají až po dlouhé době expozice nebo latence karcinogenním látkám a směsím.

Nebezpečné látky se nacházejí přibližně na 40 % pracovišť. Expozice karcinogenům na pracovišti má každoročně na svědomí 80 000 úmrtí a náklady ve výši 2,4 miliardy EUR.

Nebezpečné látky můžeme vnímat z pohledu nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (nařízení REACH) a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí (nařízení CLP). Jedná se o látky, které byly klasifikovány jako nebezpečné, s dostupným bezpečnostním listem a příslušným označením. V tomto bodě je však velice důležité si uvědomit, že nařízení REACH neřeší problém látek vznikajících během výrobního procesu.

Z uvedeného vyplývá, že zaměstnavatelé se musí důsledně věnovat nejenom látkám a směsím klasifikovaným jako nebezpečné, ale i škodlivinám vznikajícím při činnostech na pracovištích, které rovněž mohou být zdrojem vzniku rakoviny.

Důležité:

Klinický obraz nádoru se specificky neodlišuje od nádoru vzniklého v důsledku působení neprofesionálních faktorů. Při posuzování nemoci z povolání je tak rozhodující hodnocení úrovně profesionální expozice karcinogenům.

Zvyšování povědomí

Zaměstnavatelé, zaměstnanci a jejich vedoucí si ne vždy uvědomují, že se na jejich pracovišti nebezpečné látky nacházejí. Pokud jsou si toho vědomi, pak často neznají, jak závažná rizika tyto látky představují. Zvyšování povědomí o povaze a výskytu nebezpečných látek a efektivních strategiích řízení je v rámci prevence ohrožení zdraví a životů zaměstnanců klíčové.

Substituce (nahrazování)

V prvním kroku je zapotřebí nebezpečné látky na pracovišti, pokud je to možné, zcela eliminovat. V mnohých případech je lze nahradit bezpečnějšími nebo méně nebezpečnými alternativami. Dále například místo pracovních procesů, při nichž tyto nebezpečné látky vznikají, používat procesy, při kterých k emisi nebezpečných látek nedochází.

Důležité:

Eliminace a substituce patří mezi nejdůležitější opatření v právních předpisech Evropské unie o nebezpečných látkách!

Řízení rizik

Chceme-li na pracovištích efektivně řídit rizika, musíme v organizaci vytvořit kulturu prevence. Klíčem k vytvoření této kultury prevence spočívá především v aktivním zapojení všech zaměstnanců, včetně vrcholového vedení, které hraje zásadní roli. Základním kamenem je pak hodnocení rizik a uplatňování hierarchického přístupu k prevenci.

Ohrožené skupiny zaměstnanců

Na pracovišti se můžeme setkat s různými skupinami zaměstnanců. Můžou to být například mladí zaměstnanci nebo ženy, včetně žen těhotných. Každá tato skupina potřebuje specifický přístup, který odráží i příslušná legislativa. Tyto specifické potřeby se rozpoznávají v rámci hodnocení rizik a následně realizují při přijímání příslušných preventivních opatření.

Riziko spojené s nebezpečnými látkami tak nejvíce ohrožuje ženy a mladé zaměstnance, migrující a dočasné zaměstnance. Důvodem může být,

Související dokumenty

Související články

(Ne)bezpečný provoz a používání strojů a zařízení
Řízení BOZP a hodnocení rizik v odvětví vzdělávání
Řízení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců na pracovištích
Kontrolní činnost orgánů inspekce práce v oblasti nebezpečných látek
Chemická bezpečnost na pracovišti
Inteligentní systémy pro monitorování BOZP
Stop úrazům a nemocem souvisejícím s prací
Nebezpečí výbuchu v průmyslových provozech - Skladování technických plynů
Zdravotní a bezpečnostní rizika ve stavebnictví
Předcházení zdravotním rizikům u pracovníků úklidu
Staveniště je stále jedno z nejrizikovějších pracovišť
Ochrana před nanočásticemi v pracovním ovzduší
BOZP v digitalizovaném světě
"Job Hazard Analysis" a bezpečné pracovní postupy
Karta BOZP pro profesi: Stojvedoucí
Zaměstnavatel by měl důsledně vyhodnotit rizika spojená s chůzí na pracovištích
Evropa a její boj s rakovinou z povolání
Expozice karcinogenním látkám vznikajícím během pracovního procesu
Zdravotní rizika spojená s prací na staveništi

Související otázky a odpovědi

Práce ve ztíženém prostředí
Bezpečnostní listy na pracovišti
Zdravotní způsobilost zaměstnance - stavbyvedoucího a řidiče
Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Školení první pomoci
Chemické záchody na pracovišti
Náhrada za ztrátu příjmu po skončení pracovní neschopnosti
Pracovní úraz - externí pracovník
Zdravotní pojištění a překážky na straně zaměstnance
Umístění požární značky
Počítání lhůty pro dohled lékaře na pracovišti
Zodpovědnost zaměstnavatele za absolvování povinných školení pro osvědčení profesní způsobilosti zaměstnanců
Aktualizace směrnic BOZP
Ztráta na výdělku při pracovním úrazu
Stávka a její vliv na dovolenou
Pracovnělékařská péče - mimořádné prohlídky po dlouhodobé nemoci
Pracovní úraz
Povinnost společnosti mít závodního lékaře
Vstupní lékařská prohlídka u dohod mimo pracovní poměr při práci v noci