Ochrana před nanočásticemi v pracovním ovzduší

1. Úvod

I přesto, že se to někomu může zdát, nejsou nanočástice (NČ) v ovzduší povětšinou žádnou novinkou. Což v zásadě platí i pro pracovní ovzduší. NČ tu byly, jsou a budou. V ovzduší se můžeme setkávat s koncentracemi NČ od 1*103/cm3 (velmi čisté ovzduší) (1) až po cca 1*107/cm3 (velmi frekventovaná křižovatka) (2). Než budeme pokračovat dále, je ještě zapotřebí si říci, co to NČ vlastně jsou. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o ten nejjemnější prach ve velikosti od 1 do 100 nm. Respektive se jedná o částice, kdy alespoň jeden z rozměrů je menších než 100 nm (3). Pro představu, jeden lidský vlas má tloušťku cca 60 µm, což odpovídá velikosti 60 000 nm. Je tedy zřejmé, že se jedná o velmi malé částice, kdy ty nejmenší jsou na úrovni větších molekul (molekula DNA má velikost kolem 2 nm).

Problém NČ tkví velmi často v tom, že stejná látka se v makrosvětě chová často jinak než v nanosvětě. Zjednodušený princip odlišného chování nanomateriálů spočívá v tom, že fyzikálně chemické vlastnosti pevných látek nejsou stejné uvnitř materiálu a na jeho povrchu. Při zmenšení částic pod 100 nm začínají fyzikálně chemické vlastnosti povrchu převládat nad vlastnostmi daného materiálu a částice se začne chovat, jako by celá byla tvořená jen povrchem. Jeden z nejvýraznějších jevů tohoto procesu je silné zvýšení chemické reaktivity, a tím se předpokládá přímá úměra i vůči toxicitě (1). To je dáno tím, že se zmenšující se velikostí roste víceméně exponenciálně počet molekul nacházejících se na povrchu částice. K tomuto jevu dochází výrazně od velikosti cca 90 nm. Částice o velikosti kolem 100 nm má na svém povrchu cca 1% molekul či atomů, 50 nm jich má na svém povrchu cca 5%, 10 nm jich má na svém povrchu cca 10% a částice kolem 5 nm jich má na svém povrchu již cca 50% (4).

NČ, které se v prostředí kolem nás vyskytují, jsou buď přírodního, nebo antropogenního původu. NČ přírodního původu vznikají třeba při požárech, erupcích sopek, erozí nebo chemickým rozkladem organických látek. NČ antropogenního původu vznikají převážně spalováním (tepelné elektrárny, spalovací motory apod.), dále pak broušením, svařováním nebo také zcela cíleně v laboratořích či ve výrobě.

Výskytu běžně se v životním prostředí nacházejícím NČ a jejich koncentracím jsou živé organismy povětšinou přizpůsobeny. Toto však nemusí platit v případě uměle vytvořených NČ nebo uměle navýšené koncentraci těchto částic. I přesto, nebo spíš právě proto, že v současnosti nemáme dostatek potřebných informací, je potřeba pracovat s principem předběžné opatrnosti. V minulosti tento princip nebyl vždy dodržen. To se negativně projevilo například při použití, z počátku bezpečně vypadajícího, DDT (insekticid) nebo PCB (pesticid) či freonů (používán jako inertní hnací plyn). Z této zkušenosti bychom se měli poučit a k NČ, jakožto doposud neprozkoumanému, bychom se měli stavět obezřetně (5). Dokud se tedy neprokáže bezpečnost uměle tvořených NČ nebo uměle zvýšených koncentracích těchto částic, je vhodné se držet principu předběžné opatrnosti (6).

2. Expozice

Expozice je cháp

Související dokumenty

Související články

Expozice karcinogenům na pracovištích
Inteligentní systémy pro monitorování BOZP
Chemická bezpečnost na pracovišti
"Job Hazard Analysis" a bezpečné pracovní postupy
Karta BOZP pro profesi: Stojvedoucí
Nebezpečí výbuchu v průmyslových provozech - Skladování technických plynů
Zdravotní a bezpečnostní rizika ve stavebnictví
Staveniště je stále jedno z nejrizikovějších pracovišť
Řízení expozice oxidu křemičitému ve stavebnictví
Klimatické změny a jejich vliv na BOZP v zemědělství a lesnictví
Řízení BOZP a hodnocení rizik v odvětví vzdělávání
Expozice karcinogenním látkám vznikajícím během pracovního procesu
Zaměstnavatel by měl důsledně vyhodnotit rizika spojená s chůzí na pracovištích
Stop úrazům a nemocem souvisejícím s prací
Fyzicky a psychicky náročné stavebnictví
BOZP v digitalizovaném světě
(Ne)bezpečný provoz a používání strojů a zařízení
Kontrolní činnost orgánů inspekce práce v oblasti nebezpečných látek
Řízení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců na pracovištích

Související otázky a odpovědi

Práce ve ztíženém prostředí
Zdravotní způsobilost zaměstnance - stavbyvedoucího a řidiče
Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Pracovnělékařská prohlídka mimo pracovní dobu
Periodická prohlídka - návaznost na další prohlídku
Lékařská prohlídka zaměstnance
Posouzení příčinné souvislosti s pracovním úrazem
Pozbytí zdravotní způsobilosti a možná řešení
Povinnost absolvovat preventivní lékařské prohlídky
Zdanění náhrad při pracovním úrazu
Pracovní úraz
Odškodnění pracovního úrazu
Testování a očkování v sociálních službách
Odmítnutí testování na přítomnost covid-19
Zkouška na alkohol v krvi
Úhrada psychologického vyšetření zaměstnance
Smlouva o výkonu funkce prokuristy - pracovní úraz a nemoc z povolání
Kontrola alkoholu na pracovišti
Invalidní důchod I. stupně