Evropa a její boj s rakovinou z povolání

Vydáno: 29 minut čtení

Člověk je vystaven působení škodlivin v ovzduší, a to jak v běžném životě, tak na pracovištích. Škodliviny mají potenciál způsobovat zdravotní rizika, a to od podráždění očí a kůže až k závažným důsledkům v podobě vrozených vad a rakoviny. V případě rizik spojených s expozicí karcinogenům při práci musí povědomí zaměstnanců o příslušných nebezpečích odpovídat potencionálním následkům případné expozice.

1. Úvod

Nebezpečné látky můžeme vnímat z pohledu nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006, o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (nařízení REACH) a nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008, o klasifikaci, označování a balení látek a směsí (nařízení CLP). Jedná se o látky, které byly klasifikovány jako nebezpečné, s dostupným bezpečnostním listem a příslušným označením. V tomto bodě je však velice důležité si uvědomit, že nařízení REACH neřeší problém látek vznikajících během výrobního procesu.

Z uvedeného vyplývá, že zaměstnavatelé se musí důsledně věnovat nejenom látkám a směsím klasifikovaným jako nebezpečné, ale i škodlivinám vznikajícím při činnostech na pracovištích, které rovněž mohou být zdrojem vzniku rakoviny.

2. Strategický rámec EU pro BOZP 2014-2020

Je zřejmé, že pracovní podmínky mohou způsobovat nebo podporovat vznik rakoviny. Rakovina jako nemoc z povolání tak může být následkem expozice zaměstnanců karcinogenům na pracovištích. Správně provedené hodnocení rizik a přijímání adekvátních preventivních opatření může být klíčovým nástrojem předcházení vzniku rakoviny z povolání.

Jednou z hlavních výzev strategického rámce je zdokonalení prevence onemocnění souvisejících s prací řešením stávajících, nových a vznikajících rizik. Podle odhadů Mezinárodní organizace práce (ILO) dosáhl počet smrtelných onemocnění souvisejících s prací v roce 2008 v EU-27 celkem 159 500 případů, hlavní příčinou úmrtí byla rakovina (95 500 případů).

Strategie upozorňuje, že je zapotřebí i nadále věnovat zvláštní pozornost rakovině vznikající při výkonu povolání, onemocněním způsobeným azbestem, plicním onemocněním, kožním onemocněním, astmatu a dalším chronickým nemocem.

Nové technologie a změny v organizaci práce na jedné straně zlepšily pracovní podmínky, na druhou stranu však sebou přinesly i nová rizika. Je tak zapotřebí se zaměřit na řešení vlivu změn v organizaci práce z hlediska fyzického a duševního zdraví. Podle průzkumu zabývajícího se pracovními podmínkami (Eurobarometr) je stres považován za jedno z hlavních pracovních rizik, po něm následují ergonomická rizika (opakující se pohyby nebo únavné a bolestivé polohy a každodenní zvedání, přenášení nebo přemísťování břemen). [1]

3. Nebezpečné látky na pracovištích

Nebezpečné látky ve formě kapaliny, plynu nebo pevné látky můžeme najít téměř na všech pracovištích. Důsledky působení nebezpečných látek mohou být akutní nebo dlouhodobé. U některých látek musíme vzít v úvahu i jejich kumulativní účinek. Při používání nebezpečných látek tak může docházet k otravám, alergiím, onemocněním kůže a dýchacích cest, rakovině a v neposlední řadě i k potížím s reprodukcí a vrozeným radám. Nesmíme rovněž zapomínat na skutečnost, že zaměstnanec může být exponován chemickým látkám, které vznikají při činnostech na pracovišti. Jedná se například o výfukové plyny ze vznětových motorů, svářečské dýmy a oxid křemičitý.

V nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006, o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (nařízení REACH) se uvádí, že „látkou“ se rozumí chemický prvek a jeho sloučeniny v přírodním stavu nebo získané výrobním procesem, včetně všech přídatných látek nutných k uchování jeho stability a všech nečistot vznikajících v použitém procesu, avšak s vyloučením všech rozpouštědel, která lze oddělit bez ovlivnění stability látky nebo změny jejího složení.

Směrnice EU, týkající se ochrany zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli:

  • Směrnice Rady 98/24/ES, o bezpečnosti a ochraně zdraví zaměstnanců před riziky spojenými s chemickými činiteli používanými při práci (Směrnice CAD – „Chemicals Agent Directive“),
  • Směrnice Evrop

Související dokumenty

Související články

Řízení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců na pracovištích
Zdravotní a bezpečnostní rizika ve stavebnictví
Expozice karcinogenům na pracovištích
Staveniště je stále jedno z nejrizikovějších pracovišť
Kontrolní činnost orgánů inspekce práce v oblasti nebezpečných látek
Stop úrazům a nemocem souvisejícím s prací
Expozice karcinogenním látkám vznikajícím během pracovního procesu
Zemní a výkopové práce - druhá nejrizikovější činnost na staveništi
(Ne)bezpečný provoz a používání strojů a zařízení
"Job Hazard Analysis" a bezpečné pracovní postupy
Zdravotní rizika spojená s prací na staveništi
Řízení BOZP a hodnocení rizik v odvětví vzdělávání
Inteligentní systémy pro monitorování BOZP
Karta BOZP pro profesi: Stojvedoucí
Řízení expozice oxidu křemičitému ve stavebnictví
Fyzicky a psychicky náročné stavebnictví
Projevy a posuzování vibrací v pracovním prostředí na zdraví člověka
Předcházení zdravotním rizikům u pracovníků úklidu
Předcházení muskuloskeletálním poruchám souvisejícím s prací

Související otázky a odpovědi

Práce ve ztíženém prostředí
Zdravotní způsobilost zaměstnance - stavbyvedoucího a řidiče
Bezpečnostní listy na pracovišti
Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Školení první pomoci
Chemické záchody na pracovišti
Náhrada za ztrátu příjmu po skončení pracovní neschopnosti
Pracovní úraz - externí pracovník
Zdravotní pojištění a překážky na straně zaměstnance
Počítání lhůty pro dohled lékaře na pracovišti
Zodpovědnost zaměstnavatele za absolvování povinných školení pro osvědčení profesní způsobilosti zaměstnanců
Aktualizace směrnic BOZP
Ztráta na výdělku při pracovním úrazu
Stávka a její vliv na dovolenou
Pracovnělékařská péče - mimořádné prohlídky po dlouhodobé nemoci
Pracovní úraz
Povinnost společnosti mít závodního lékaře
Vstupní lékařská prohlídka u dohod mimo pracovní poměr při práci v noci
Periodická prohlídka - návaznost na další prohlídku