1. Úvod
Některá nebezpečí, vzhledem k jejich viditelnému riziku poškození zdraví jsou zaměstnavateli a zaměstnanci vnímána zřetelněji, než jiná. Například při práci s ručním nářadím, které může způsobit řezné rány, jsme si pravděpodobně vědomi tohoto rizika více, než v případě nakládání s nebezpečnými látkami, kdy vzhledem k jejich často opožděným účinkům na lidský organismus, si riziko poškození zdraví, asi již tak silně neuvědomujeme.
Právě z důvodu možného podceňování tohoto „skrytého nebezpečí“ bude v období roku 2018 až 2019 probíhat celoevropská kampaň „Zdravé pracoviště má nebezpečné látky pod kontrolou“, pořádaná Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA), do níž se můžou aktivně zapojit i organizace v České republice.
2. Chemický činitel versus nebezpečný chemický činitel
EU-OSHA pořádá v období 2018-2019 evropskou kampaň „Zdravé pracoviště má nebezpečné látky pod kontrolou“. Cílem kampaně je zvyšovat povědomí o nebezpečných látkách a propagovat kulturu prevence na pracovištích v celé Evropě.
Pro účely kampaně je nebezpečnou látkou na pracovišti jakákoliv látka, a to v pevné formě, plyn, kapalina, dým, výpary, včetně aerosolů, představující riziko pro bezpečnost a zdraví zaměstnanců. Mezi nebezpečné látky tak patří vyrobené chemické látky a směsi, látky vznikající při procesech, jako jsou například výfukové plyny, prach obsahující oxid křemičitý nebo látky používané v rámci výrobních procesů, jako je například moučný prach. Kampaň však nezahrnuje biologické činitele.
Nebezpečné látky ve formě kapaliny, plynu nebo pevné látky můžeme najít téměř na všech pracovištích. Důsledky působení nebezpečných látek mohou být akutní nebo dlouhodobé. U některých látek musíme vzít v úvahu i jejich kumulativní účinek. Při používání nebezpečných látek tak může docházet k otravám, alergiím, onemocněním kůže a dýchacích cest, rakovině a v neposlední řadě i k potížím s reprodukcí a vrozeným vadám. Nesmíme rovněž zapomínat na skutečnost, že zaměstnanec může být exponován chemickým látkám, které vznikají při činnostech na pracovišti. Jedná se například o výfukové plyny ze vznětových motorů, svářečské dýmy a oxid křemičitý.
Je tak důležité si uvědomit, že kampaň se zaměřuje na nebezpečné látky jako celku, tj. zahrnuje jak nebezpečné látky, které mohou být uvolněny nebo vyloučeny ve formě odpadu, jakoukoli pracovní činností (například prach s obsahem oxidu křemičitého při řezá