Příběhy o přidělování a používání OOPP (1. díl)

Vydáno: 21 minut čtení

Jako inspektor OIP se při kontrolní činnosti musím vyjadřovat pouze ve stylu „zaměstnavatel nesplnil“. Jiný úhel pohledu na problematiku BOZP umožňuje publikační činnost, při níž se mohu zabývat přesahem k osobní odpovědností konkrétních lidí. Ať už jsou schovaní za pojmem „zaměstnavatel“, anebo jde o řadové zaměstnance. Prostřednictvím příběhů chci přimět čtenáře k zamyšlení a poučení z chyb jiných. Nyní jsem využil příležitosti vydání nařízení vlády č. 390/2021 Sb., které od 1. listopadu 2021 nahradilo nařízení vlády č. 495/2001 Sb. ohledně osobních ochranných pracovních prostředků, a připravil jsem minisérii článků na téma OOPP. První z nich bude z hutnictví a slévárenství, ale čtenář by měl odhalit univerzální moment každé události aplikovatelný ve zcela libovolném oboru.

Když přednáším o BOZP, s oblibou zahajuji přednášku scénou z filmu Saturnin z roku 1994, kde strýc František, majitel továrny na kosmetiku, instruuje svoje zaměstnance, co mají udělat. Co a kam nalít, v jakém okamžiku co zapnout, oni si nasadí nádherné historické OOPP a v okamžiku, kdy na otázku: „A bude to mejdlo, pane šéf?“ odpoví: „ví Bůh,“ utečou, protože mu rozuměli „výbuch“. Bleskově vyhodnotili riziko a využili práva zaměstnance odmítnout výkon práce, pokud mají důvodně za to, že bezprostředně ohrožuje jejich zdraví. Připomínám, že film je adaptací knihy z roku 1942 a popisuje reálie prvorepublikového Československa. Už v této historické ukázce vidíme, jak zaměstnanci zcela přirozeně nasazují OOPP a postupují podle pokynů nadřízeného, až nakonec po zralé úvaze o odpovědnosti vůči svým rodinám dají předost bezpečnější práci v továrně na třaskaviny. Ti prostí lidé vyhodnotili rizika – to je alfa a omega systému BOZP. Je tedy vhodné začít s ním i u OOPP.

Vždyť co nám říká zákoník práce v § 104? Jde o nadřazený právní předpis, který zůstává v platnosti, i když se nařízení vlády jakožto prováděcí předpis změnilo:

„Není-li možné rizika odstranit nebo dostatečně omezit prostředky kolektivní ochrany nebo opatřeními v oblast organizace práce, je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnancům osobní ochranné pracovní prostředky. OOPP jsou ochranné prostředky, které musí chránit zaměstnance před riziky, nesmí ohrožovat jejich zdraví, nesmí bránit při výkonu práce a musí splňovat požadavky stanovené zvláštním právním předpisem.“

Moje články jsou postavené na příbězích a v každém se skrývá nějaké ponaučení. Chyba, kterou udělal někdo jiný a čtenář by se nad ní měl zamyslet. Vždyť co je cílem celé BOZP? Aby se chybám předešlo prevencí, tj. aby se nestalo nic. Takže, milý čtenáři, i když si přečtete o slévárně, jistě v každém příběhu odhalíte určitý univerzální moment a ten si promítnete do vašeho provozu.

V praxi šlo o tři samostatné pracovní úrazy. Pro zpestření jsem si představil, že by se staly v jedné firmě a v jednom dni. Byl by to velmi smolný pátek třináctého, nicméně je zcela reálné, aby k tomu došlo. Společným rysem příběhu je, že zaměstnavatel těžce podcenil výběr OOPP.

Mnoha čtenářům nemusí být známo, kolik hutí v České republice funguje. Všichni známe Vítkovice a obrázek slévače a družstevnice ze staré stokoruny z roku

Související dokumenty

Související články

Příběhy o přidělování a používání OOPP (2. díl)
Nové nařízení vlády k ochranným pracovním prostředkům
Kontrolní činnost orgánů inspekce práce v oblasti nebezpečných látek
Řízení BOZP a hodnocení rizik v odvětví vzdělávání
Jak se vyhnout pokutám při porušení předpisů k bezpečnosti práce
Inteligentní systémy pro monitorování BOZP
Mycí, čisticí a dezinfekční prostředky
Předpis zaměstnavatele k ochranným pracovním prostředkům
Příběhy o přidělování a používání OOPP (3. díl)
Respirátor, nejlepší přítel člověka?
Poskytování OOPP v době pandemické pohotovosti
První rok v práci může být fatální
Práce ve výškách v průmyslu a ochrana proti pádu
Problémy s kategorizací prací
BOZP v digitalizovaném světě
Zranitelné skupiny pracovníků a BOZP
Možné přístupy k řešení práce formou home office
Řízení BOZP v odvětví zdravotní a sociální péče
Přenášení břemen

Související otázky a odpovědi

Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Zdravotní pojištění a překážky na straně zaměstnance
Práce ve ztíženém prostředí
Ztráta na výdělku při pracovním úrazu
Vstupní lékařská prohlídka u dohod mimo pracovní poměr při práci v noci
Montérkovné - vnitřní předpis na stanovení výše náhrady na údržbu pracovního oblečení
Dioptrické brýle jako OOPP
Osobní ochranné pracovní prostředky pro žáky
Lékařská prohlídka zaměstnance
Posouzení příčinné souvislosti s pracovním úrazem
Úrazové pojištění u dohody o provedení práce
Testování a očkování v sociálních službách
Odmítnutí testování na přítomnost covid-19
Zkouška na alkohol v krvi
Vstupní lékařská prohlídka pro administrativního pracovníka - smluvní lékař
Pracovnělékařské prohlídky soudců
Úhrada psychologického vyšetření zaměstnance
Periodická lékařská prohlídka u DPP
Smlouva o výkonu funkce prokuristy - pracovní úraz a nemoc z povolání
Kontrola používání OOPP