Řízení BOZP v odvětví zdravotní a sociální péče

Vydáno: 30 minut čtení

Odvětví zdravotní a sociální péče je klíčové pro zajištění zdraví a pohody občanů v Evropské unii. Jedná se o jedno z největších odvětví, které zaměstnává přibližně 11 % pracovníků v EU. Lidé pracující v odvětví zdravotní a sociální péče jsou denně vystaveni mnoha zdravotním a bezpečnostním rizikům.

Vzhledem k významu tohoto odvětví a specifickým rizikům pro bezpečnost a ochranu zdraví, kterým jeho pracovníci čelí, provedla Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) v roce 2021 navazující odvětvovou studii evropského průzkumu podniků o nových a vznikajících rizicích (ESENER). Tato studie se zabývá hodnocením hlavních rizikových faktorů BOZP, posouzením jejich řízení a aspekty, které toto řízení ovlivňují, včetně participace pracovníků. [1]

BOZP v odvětví zdravotní a sociální péče

Stárnutí populace je jev, se kterým se budou muset vyrovnat všechny vyspělé ekonomiky světa. Demografický vývoj v České republice v následujících desetiletí bude ve znamení stárnutí populace. Počet obyvatel ve věku 65 a více let by se měl v ČR nadále každoročně zvyšovat. Začne se tak výrazně zvyšovat podíl osob v důchodovém věku na celkovém počtu obyvatel, což bude klást nároky na další výrazný růst zaměstnanosti ve zdravotnictví a sociální péči. [2]

V celé Evropě je odvětví zdravotní a sociální péče jedním z největších odvětví, které poskytuje zhruba 11 % všech pracovních míst, přičemž ženy tvoří asi 80 % pracovní síly tohoto odvětví [3, 4]. Odvětví zdravotní a sociální péče se obvykle vyznačuje vysokou intenzitou práce a vysokými sociálními a emocionálními nároky, což má negativní dopad na zdraví a pohodu pracovníků [5].

Důležité: Ve skandinávských zemích a Nizozemsku se toto odvětví dokonce podílí na celkové zaměstnanosti více než 17 %. [6]

Od roku 2000 vzrostla zaměstnanost v odvětví zdravotní a sociální péče o 42 %, čímž překonala růst ve většině ostatních odvětvích. V důsledku svého významu není zaměstnanost v tomto odvětví přímo v souladu s obecnými trendy pracovní síly, ani není náchylná k cyklickým výkyvům zaměstnanosti [7, 8]. Toto odvětví během posledního desetiletí stabilně rostlo a pravděpodobně bude v blízké budoucnosti dále růst vzhledem ke stárnutí populace v EU [3, 4].

Významná část pracovníků v odvětví zdravotní a sociální péče je zaměstnána v nemocnicích, práce je však prováděna i na jiných pracovištích, jako jsou například domy s pečovatelskou službou a vlastní domovy pacientů. Pracovníci v tomto odvětví jsou tak vystaveni celé řadě rizik ohrožujících jejich zdraví a pohodu.

Digitální transformace zdravotnictví byla vždy důležitým tématem, v době pandemie však došlo ke zrychlení vývoje a zavádění nejrůznějších moderních technologií v tomto odvětví. Digitalizace může pomoci v mnoha oblastech týkajících se zdravotnictví, může však přinášet i nová rizika a výzvy v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví pracovníků.

Evropský průzkum podniků na téma nových a vznikajících rizik (ESENER)

Evropský průzkum podniků na téma nových a vznikajících rizik (ESENER) je rozsáhlý průzkum, který zjišťuje, jak jsou řízena rizika BOZP na evropských pracovištích. Zpráva EU-OSHA z roku 2022, v rámci tohoto evropského průzkumu, zkoumá hlavní rizika v oblasti BOZP v odvětví zdravotní a sociální péče v Evropě, včetně rizik souvisejících s onemocněním COVID-19. Podívejme se dále na údaje a data, která nám tato zpráva poskytuje.

Rizika BOZP v odvětví zdravotní a sociální péče

Pracovníci v tomto odvětví jsou vystaveni následujícím rizikům:

  • biologickým rizikům, včetně rizik souvisejících s COVID-19,
  • chemickým rizikům, jako jsou rizika z léků používaných při léčbě rakoviny, a z dezinfekčních prostředků,
  • fyzickým rizikům, jako je hluk, uklouznutí, zakopnutí a pády a ionizující záření,
  • ergonomickým rizikům, například zvedání při manipulaci s pacientem,
  • psychosociálním rizikům (násilí a obtěžování, mobbing/šikana; vystavení traumatickým událostem – jednání s lidmi na konci jejich života; vysoká pracovní zátěž, multitasking, syndrom vyhoření; práce na směny, osamocená práce a nedostatek kontroly nad prací).

Biologická rizika zahrnují jakoukoli formu expozice biologickými činiteli, jako jsou patogeny přenášené krví a infekční mikroorganismy. Přestože se zlepšilo povědomí o biologických rizicích, konkrétněji o infekcích přenášených krví, a byla zavedena preventivní opatření, tisíce zdravotnických pracovníků denně utrpí zranění jehlou nebo ostrými předměty [9].

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/54/ES ze dne 18. září 2000 o ochraně zaměstnanců před riziky spojenými s expozicí biologickým činitelům při práci (sedmá samostatná směrnice ve smyslu

Související dokumenty

Související články

První rok v práci může být fatální
Řízení BOZP a hodnocení rizik v odvětví vzdělávání
Stop úrazům a nemocem souvisejícím s prací
Inteligentní systémy pro monitorování BOZP
Zdravotní a bezpečnostní rizika ve stavebnictví
Expozice karcinogenům na pracovištích
Staveniště je stále jedno z nejrizikovějších pracovišť
Řízení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců na pracovištích
Problémy s kategorizací prací
Příběhy o přidělování a používání OOPP (2. díl)
Předcházení muskuloskeletálním poruchám souvisejícím s prací
Bezpečné používání žebříků na pracovištích
Kontrolní činnost orgánů inspekce práce v oblasti nebezpečných látek
Přenášení břemen
Expozice karcinogenním látkám vznikajícím během pracovního procesu
Bezpečnost práce při provozu manipulačních vozíků se opětovně podceňuje
Rizika pracovního prostředí v Moravskoslezském kraji
Bezpečnost a ochrana zdraví ve zdravotnictví
Vztah onemocnění bederní páteře k výkonu práce

Související otázky a odpovědi

Práce ve ztíženém prostředí
Testování a očkování v sociálních službách
Odmítnutí testování na přítomnost covid-19
Lékařská prohlídka zaměstnance
Posouzení příčinné souvislosti s pracovním úrazem
Povinnost absolvovat preventivní lékařské prohlídky
Zkouška na alkohol v krvi
Úhrada psychologického vyšetření zaměstnance
Smlouva o výkonu funkce prokuristy - pracovní úraz a nemoc z povolání
Kontrola alkoholu na pracovišti
Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Invalidní důchod I. stupně
Pracovní úraz ve zkušební době - ukončení pracovního poměru
Školení první pomoci
Chemické záchody na pracovišti
Náhrada za ztrátu příjmu po skončení pracovní neschopnosti
Pracovní úraz - externí pracovník
Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Zdravotní pojištění a překážky na straně zaměstnance
Počítání lhůty pro dohled lékaře na pracovišti