1. Úvod
Pády ze žebříků patří dlouhodobě mezi nejčastější úrazy na pracovištích. K závažným pracovním úrazům dochází nejenom při pádech z vysokých výšek, ale i z mnohem menších výšek, jako jsou například právě pády ze žebříků. Vysoce rizikovým odvětvím je stavebnictví.
Mezi časté příčiny zranění, související s pádem ze žebříku, patří nesprávný výstup a sestup ze žebříku, nesprávné ustavení žebříku, vyklánění stranou nebo vzad, špatné našlápnutí nebo uklouznutí při výstupu nebo sestupu. Zaměstnavatelé mají povinnost seznámit zaměstnance s bezpečným způsobem práce na žebříku a vyžadovat dodržování těchto pravidel.
2. Bezpečné používání žebříků
Při výběru vhodného typu žebříku je důležité zvážit jeho nosnost, neboť v případě překročení stanovené nosnosti, může dojít k jeho prohnutí nebo zlomení, s následným pádem zaměstnance. Dalším důležitým faktorem je určení potřebné výšky žebříku pro danou činnost. K mnoha úrazům dochází právě z důvodu příliš krátkého žebříku, kdy zaměstnanci položí žebřík na něco, co prodlužuje jeho dosah.
Dalším souvisejícím faktorem, přispívajícím k úrazům na žebříku, je použití starých, opotřebovaných nebo poškozených žebříků. Nezapomínejme rovněž i na skutečnost, že žebříky mají stanovenou životnost a skladovatelnost. Poškozené žebříky jsou extrémně nebezpečné, jelikož můžou být použity a způsobit tak vážná zranění. Je důležité před použitím žebříku provést jeho důkladnou kontrolu.
Lidská chyba je hlavní příčinou pádů ze žebříků. Nikdy nepoužívejte žebřík jiným způsobem, než je určen výrobcem. Při používání žebříku vždy udržujte 3 body kontaktu s žebříkem, pro zajištění stability. Rovněž se nikdy nepokoušejte dosáhnout něčeho na žebříku. Je mnohem bezpečnější sestoupit ze žebříku, přesunout jej a následně vylézt zpět.
Žebříky by nikdy neměly být umístěny před dveřmi, které nejsou zablokované nebo střežené