1. Úvod
Uklouznutí a zakopnutí jsou častou příčinou pracovních úrazů ve všech sektorech ekonomiky. V Evropské unii přibližně čtvrtina pracovních úrazů vznikne právě při uklouznutí nebo zakopnutí. K uklouznutí a zakopnutí může dojít téměř kdekoli. Uklouznutí a zakopnutí může způsobit trvalou invaliditu, případně i smrt zaměstnance. Následné náklady pro zaměstnavatele i důsledky pro zaměstnance můžou být značné. Někdy, v rámci prevence, stačí v organizacích zavést jednoduché a nenákladné nástroje řízení rizik. V některých specifických odvětvích, jako je například stavebnictví, vzhledem k charakteru a dynamickým změnám na pracovištích, je ovšem poměrně složité těmto potenciálním rizikům čelit.
2. Příčiny a prevence uklouznutí a zakopnutí
Zaměstnavatelé mají povinnost řídit bezpečnostní a zdravotní rizika na pracovištích. Ke stanovení, zda přijatá opatření jsou dostatečná, je využíváno hodnocení rizik. „Hodnocení rizik není o vytvoření velkého množství papírů“, ale o přijetí rozumných opatření na pracovištích, kdy například pouhým použitím rohožky zabráníme vnášení dešťové vody do objektu, čímž předcházíme vytvoření nebezpečí a následnému riziku uklouznutí.
Hodnocení rizik Vám tak může napomoci odhalit, zda není ještě prostor ke zlepšení stavu bezpečnosti a ochrany zdraví na pracovištích. Je důležité zvážit, jaké situace a činnosti na pracovištích můžou vést k uklouznutí a zakopnutí, a rozhodnout, jaká vhodná a účinná opatření můžou zabránit těmto typům pracovních úrazů. Hodnocení rizik vždy musí probíhat za aktivní účasti zaměstnanců.
Funkční a účinný systém řízení v organizaci je schopen identifikovat problematické oblasti na pracovištích.
Úrazy způsobené uklouznutím a zakopnutím často končí trvalými následky a ztížením dalšího pracovního uplatnění zaměstnance. Někdy stačí přijmout jednoduché opatření, které může podstatně zvýšit úroveň bezpečnosti práce na pracovišti.
Malé opominutí často vede k závažným následkům a zároveň někdy malé, nenákladné vylepšení může předejít závažnému pracovnímu úrazu.
Zaměstnanec upadl přes hadici se stlačeným vzduchem. Hadice nebyla po ukončení práce uklizena. Komunikace byla špatně osvětlena a k incidentu došlo v noci. Na základě šetření pracovního úrazu bylo na komunikaci instalováno dostatečné osvětlení a přemístěna hadice se stlačeným vzduchem.
Někdy jednoduchá a nenákladná změna způsobu používání a přivedení jednotlivých médií může podstatně zvýšit bezpečnost.
Uklouznutí
K uklouznutí dochází v případě náhlého snížení tření mezi podkladem a styčnou plochou osoby, přičemž dolní končetiny se začnou pohybovat rychleji než horní část těla (malé tření mezi obuví a pochůzným povrchem). Příčinou uklouznutí m