Několik poznámek ke kontrole prováděné orgány inspekce práce

Vydáno: 31 minut čtení

Kontrola dodržování pracovněprávních předpisů a předpisů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci je nedílnou součástí pracovního práva. Mezi nejvýznamnější kontrolní subjekty patří orgány inspekce práce, které jsou oprávněny ukládat zaměstnavatelům sankce (pokuty) za přestupky až do výše 10 000 000 Kč.

Několik poznámek ke kontrole prováděné orgány inspekce práce
JUDr.
Eva
Dandová
Zřízení a postavení orgánů inspekce práce jako kontrolních orgánů na úseku ochrany pracovních vztahů a pracovních podmínek je upraveno zákonem č. 251/2005 Sb., o inspekci práce (ZIP). Zákon upravuje zřízení a postavení orgánů inspekce práce jako kontrolních orgánů na úseku ochrany pracovních vztahů a pracovních podmínek, působnost a příslušnost orgánů inspekce práce, práva a povinnosti při kontrole a sankce za porušení stanovených povinností. Zákonem o inspekci práce byl zřízen Státní úřad inspekce práce v Opavě a osm oblastních inspektorátů práce. Základní činnost SUIP spočívá v řízení inspektorátů, přičemž se zároveň jedná o nadřízený správní orgán, což je podstatné z hlediska správního řízení, v němž rozhoduje o odvoláních proti všem prvoinstančním rozhodnutím inspektorátů.
Kompetence
orgánů inspekce práce primárně vychází z § 3 ZIP a také z § 125 a § 126 odst. 1 a 3 zák. o zaměstnanosti. Podle § 126 odst. 2 zák. o zaměstnanosti jsou za pracovněprávní předpisy (jejichž dodržování kontrolují SUIP a oblastní inspektoráty práce) pro účely zákona o zaměstnanosti považovány právní předpisy o zaměstnanosti a právní předpisy o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele.
Obecným předpisem pro kontrolní činnost orgánů inspekce práce je zejména kontrolní řád, zákon č. 255/2012 Sb., o kontrole.
Vzhledem k tomu, že se často setkáváme s dotazy týkajícími se postupu inspektorů práce při provádění vlastní kontroly, zaměříme se v následujících řádcích na kontrolní oprávnění inspektora a na povinnosti inspektora.
Kontrolní oprávnění inspektora
Výčet oprávnění inspektora je obsažen v § 7 ZIP, přičemž je nutno podotknout, že tento výčet byl k 1. 5. 2014 zásadním způsobem zredukován, aby nedocházelo ke zdvojování oprávnění, která jsou obecně zakotvena kontrolním řádu. Zákon o inspekci práce již obsahuje pouze speciální oprávnění vycházející ze specifik kontrol pracovněprávních předpisů, která nejsou obsažena v kontrolním řádu. Zásadně platí pravidlo, a to i v oblasti povinností inspektora, že oprávnění inspektora odpovídá na druhé straně povinnost kontrolované osoby a naopak, že povinnosti inspektora odpovídá oprávnění kontrolované osoby.
K oprávněním inspektora podle zákona o inspekci práce patří:
Vykonávat kontrolu podle zákona o inspekci práce, je-li při jejím zahájení přítomen člen statutárního orgánu kontrolované osoby (zpravidla zaměstnavatele), zástupce kontrolované osoby, zaměstnanec kontrolované osoby, spolupracující rodinný příslušník nebo jiná fyzická osoba, která vykonává nebo zabezpečuje činnost, která je předmětem činnosti kontrolované osoby. Na místech, na kterých by mohlo dojít k bezprostřednímu ohrožení života nebo zdraví inspektora, může být kontrola vykonávána jen za doprovodu fyzické osoby pověřené k tomu kontrolovanou osobou.
K obdobné problematice se vyjadřoval NSS v rozsudku 8 As 12/2005, kde konstatoval, že
„povinnost kontrolních pracovníků oznámit kontrolované osobě zahájení kontroly směřuje k možnosti kontrolované osoby bránit svá práva v průběhu kontroly a je-li to možné, být přítomna jejímu průběhu. Z žádného ustanovení zákona o státní kontrole (dnes kontrolního řádu) nevyplývá požadavek, aby kontrolovaná os

Související dokumenty

Související články

Bezpečnost práce začíná u každého jednotlivce
Bezpečnost práce je věc kolektivní
Kontroly v oblasti zdvihacích zařízení
Pozor na pracovní úrazy, kde zdrojem jsou žebříky
Zranitelné skupiny pracovníků a BOZP
Role dodavatelských řetězců v cirkulární ekonomice
Lidský faktor a vyhrazená technická zařízení
Poznatky z kontrolní činnosti ve skladových provozech v oblasti bezpečnosti práce a bezpečném provozu manipulační techniky
Kontrolní činnost orgánů inspekce práce v oblasti nebezpečných látek
Řízení BOZP a hodnocení rizik v odvětví vzdělávání
Kontrolní činnost SÚIP v roce 2017 v oblasti bezpečnosti práce a bezpečnosti při provozu vyhrazených technických zařízení
Pracovní úrazovost u zdvihacích zařízení
Poučení se z incidentů, nehod a katastrof
Ochranné nápoje
Sdílené pracoviště dvou zaměstnavatelů
Bezpečnost a ochrana zdraví v oblasti terciární sféry
Příběhy o přidělování a používání OOPP (1. díl)
Příběhy o přidělování a používání OOPP (2. díl)
Bezpečnost práce a ochrana zdraví při dětské činnosti

Související otázky a odpovědi

Školení první pomoci
Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Práce ve ztíženém prostředí
Bezpečnostní listy na pracovišti
Úrazové pojištění u dohody o provedení práce
Testování a očkování v sociálních službách
Odmítnutí testování na přítomnost covid-19
Zkouška na alkohol v krvi
Vstupní lékařská prohlídka pro administrativního pracovníka - smluvní lékař
Pracovnělékařské prohlídky soudců
Úhrada psychologického vyšetření zaměstnance
Periodická lékařská prohlídka u DPP
Smlouva o výkonu funkce prokuristy - pracovní úraz a nemoc z povolání
Odškodnění pracovního úrazu
Odmítnutí vyplnit formulář Hodnocení bolestného
Vstupní a periodické lékařské prohlídky u DPP/DPČ
Covid - očkování, testování
Kontrola alkoholu na pracovišti
Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Invalidní důchod I. stupně