Osvojování si základních znalostí o svalstvu a funkci svalů bude jistě užitečné pro každého v praxi, zejména v případech, kdy se analyzuje a hodnotí náročnost vynakládané svalové práce. Za tímto účelem bude normativní užití, předpisů a ergonomických norem, vhodným vodítkem pro posuzování a hodnocení rizika při fyzické zátěži kosterního svalového ústrojí.
1 Mechanismus vzniku svalové síly
Kosterní svaly jsou tvořeny různě dlouhými svalovými vlákny (délka mezi 0,5 až 20 cm) o tloušťce 50 až 100 mikrometrů i více. Každé svalové vlákno tvoří mnoho svalových vlákének tlustších a tenčích paralelně vzájemně uložených tak, že se tenčí (vlákna aktinu) mohou zasouvat mezi tlustší (vlákna myosinu).
Při stahu svalu (vyvolaný motorickým nervem) se svalové vlákno zkrátí a současně zvětší svůj příčný rozměr. Tímto zasouvacím mechanismem vzniká mechanická síla svalu, která je úměrná jeho průřezu. Vznik svalové síly je znázorněn na obr. 2.
Obr. 2 Princip vzniku svalové síly.
2 Aktivní činnost svalu podle druhu jeho kontrakce
Síla svalováje definována jako síla, kterou jsou stahovány k sobě dva protilehlé konce svalu, která může vznikat dvojím způsobem - činností izometrickou (sval se nezkracuje) nebo izotonickou (sval se zkracuje).
Aktivní činnost svalů se obvykle posuzuje podle dvou druhů kontrakcí (stahování svalů).
2.1 Izometrická (statická) kontrakce - je svalová činnost, při které se nevykonává pohyb a vzdálenost začátků od úponů svalu se nemění. Při této činnosti se nemění délka svalu, ale mění se napětí. Že sval je v akci vidíme ze ztvrdnutí svalového bříška.
Při izometrické činnosti se ve svalstvu uvolňuje veškerá energie ve formě tepla.
1. Síla, kterou vyvozuje sval při stahu izometrickém, dá se změřit postupným zatěžováním. Mírou síly je závaží, které sval již nemůže zdvihnout. K měření síly svalů rukou se používá siloměrů (dynamometrů). Tímto způsobem získané výsledky o velikosti svalové síly se vztahují pouze na maximálně dosažené hodnoty sil, vyvozených za velmi krátkou dobu. Síly lokálních svalových skupin se měří metodou tenzometrickou.
2. Z fyzikálního hlediska lze práci statickou popsat jako působení síly na nulové dráze. Jde o působení síly po určitou dobu (statická práce = síla x čas) např. při držení břemene.
3. Práce statická, je taková pracovní činnost, při které izometrická kontrakce svalu trvá déle než 3 sekundy.
2.2 Izotonická (dynamická) kontrakce - je svalová činnost, při které se mění vzdálenost začátků a úponů svalu a napětí ve svalu je přibližně během celé činnosti stejné nebo se výrazně mění. Sval se tedy zkracuje a koná vnější práci.
P