Vyhrazená technická zařízení a připravovaný zákon o bezpečnosti jejich provozu

V současné době je v počátečním legislativním procesu projednáván návrh zákona o bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízeních (dle jen "zákon o VTZ"), který by měl nahradit zákon č. 174/1968 Sb., o státním odborném dozoru nad bezpečností práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o státním odborném dozoru"), který je účinný od 1. 1. 1969 a i přes svých 13 novel již neodpovídá současnému technologickému pokroku, kdy prováděcí předpisy k němu jsou také částečně zastaralé a svým původem sahají do sedmdesátých let minulého století.

"Na druhé straně se právo (jako společenský jev) nemůže vyhnout zákonitosti stále většího pohybu, dynamice ve vývoji společnosti, které se projevují nezbytně též v častých změnách legislativy."1) Tím samozřejmě nelze a priori konstatovat, že všechny staré právní předpisy jsou zastaralé či špatné, nicméně v oblasti technologického pokroku u vyhrazených technických zařízení se tato změna projevuje více než jinde, což je zejména patrné právě v prováděcích právních předpisech, protože zavádění nových technologických prvků ve vazbě na automatizaci a moderní prvky zajišťující bezpečnější provoz naráží na technicky zastaralé požadavky vyhlášek a technických norem, které v minulosti formulovaly požadavky na jejich provoz a obsluhu.

Uvedený návrh je výsledkem dlouhodobé snahy a nalezení koncensu v této oblast, když práce na tomto předpisu a jeho prováděcích předpisech započaly již v roce 2018 a uvedená problematika byla projednávána se všemi zainteresovanými subjekty v pracovních skupinách a podskupinách, když prioritní byla snaha o nalezení shody při zachování náležité úrovně. Je zřejmé, že daný návrh může doznat na základě legislativního procesu určité změny, které se více či méně odrazí v nových prováděcích právních přepisech, avšak nemělo by se jednat o změny zásadní a předložená koncepce by se neměla dramaticky měnit.

Návrh vychází současně ze skutečnosti, že absentuje jasné vymezení působností ve vztahu k předpisům určeným pro regulaci vnitřního trhu, ale i z existence nesouladu s ohledem na používané pojmy. V obecném vymezení je věcná podstata zákona o VTZ zaměřena na dispozice týkající se předpokladů odborné způsobilosti osob v této oblasti, stanovení pravidel chování pro právnické a fyzické (podnikající) osoby, které provádějí montáž, opravy, plnění nádob plyny nebo provozují vyhrazená technická zařízení. Dále se ukotvují nově povinnosti pro pověřenou organizaci. Samozřejmostí je vymezení rozsahu prováděcích právních předpisů, které je v souvislosti s novou právní úpravou třeba vydat, při současném zrušení některých právních předpisů, jejichž úprava je moderně transformována do předmětného návrhu zákona a prováděcích předpisů, když současně je provedena dílčí změna dotčených právních předpisů, tedy zákona o inspekci práce, zákona o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zákona o správních poplatcích.

Zde je vhodné připomenout, že v oblasti bezpečnosti provozu technických zařízení se jedná především o zařízení s vyšší mírou ohrožení života a zdraví, která při nesprávném použití, výskytu provozních rizik vyvolávajících nebezpečné situace nebo nevhodném provozování, představují závažné nebo vysoké riziko ohrožen

Související dokumenty

Související články

"Job Hazard Analysis" a bezpečné pracovní postupy
Změny a nové požadavky u zdvihacích zařízení ve vazbě na nový zákon o VTZ a související nařízení vlády
Způsobilost osob při obsluze VTZ a jiných technických zařízení
(Ne)bezpečný provoz a používání strojů a zařízení
Kontrolní činnost SÚIP v roce 2017 v oblasti bezpečnosti práce a bezpečnosti při provozu vyhrazených technických zařízení
Nebezpečí výbuchu v průmyslových provozech - Skladování technických plynů
Zdravotní a bezpečnostní rizika ve stavebnictví
Bezpečnost práce u zdvihacích zařízení se stále podceňuje
Bezpečnost paletizátorů a depaletizátorů
Členění nebezpečí a rizik BOZP a ergonomie
Právo požární ochrany, 5. část - Povinnosti právnických a podnikajících osob dle zákona o požární ochraně, 2. část
Projevy a posuzování vibrací v pracovním prostředí na zdraví člověka
BOZP v digitalizovaném světě
Bezpečnost strojů na skupinové a sekundární balení
Bezpečnost přebalovacích strojů
Kontrolní činnost orgánů inspekce práce v oblasti nebezpečných látek
Řízení BOZP a hodnocení rizik v odvětví vzdělávání
Revoluční rok 2022 končí, je čas na bezpečnostní bilancování
Inteligentní systémy pro monitorování BOZP

Související otázky a odpovědi

Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Zdravotní pojištění a překážky na straně zaměstnance
Práce ve ztíženém prostředí
Vstupní lékařská prohlídka u dohod mimo pracovní poměr při práci v noci
Pracovní úraz
Školení první pomoci
DPP - vstupní prohlídka
Pracovnělékařské prohlídky
Pracovnělékařské služby
Chemické záchody na pracovišti
Náhrada za ztrátu příjmu po skončení pracovní neschopnosti
Pracovní úraz - externí pracovník
Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti - poučení
Nutnost opakování vstupní prohlídky
Lékařská prohlídka u zaměstnance na DPP, DPČ
Počítání lhůty pro dohled lékaře na pracovišti
Doplňující otázka k - Lékařská prohlídka u zaměstnance na DPP, DPČ
Aktualizace směrnic BOZP
Ztráta na výdělku při pracovním úrazu
Zdravotní způsobilost zaměstnance - stavbyvedoucího a řidiče