Zamyšlení nad obsahem slov "bezpečnost práce" - pokračování

Vydáno: 24 minut čtení

Motto: Zdraví je stav, kdy posuzovaný systém je prost všech fyzických, psychických a sociálních traumat Ochrana zdraví má dosáhnout toho, aby z žádné lidské aktivity nevznikala nepřijatelná zdravotní rizika. Bezpečnost práce je - to stále zůstává otázkou.

Úvod

V předkládaném příspěvku se autor zamýšlí nad obsahem slov bezpečnost práce. V jeho první části vycházel z používané rozšířené formy BOZP - bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Již bylo konstatováno, že zdraví je definováno dokonce na celosvětové úrovni. Mimořádnou závažnost má specifikace pojmu „ochrana zdraví“, a to v nejširším slova smyslu. To ale znamená uvažovat a stanovit hranici přijatelných zdravotních rizik, zejména kupř. v adrenalinových sportech apod., což je nad rámec tohoto příspěvku. Novinky.cz dne 6. ledna 2019 informovaly o muži trpícím morbidní obezitou, s hmotností přes 300 kg, který ví, že se ují k smrti (1) - viz následující obrázek. Tento případ, který patrně patří do oblasti psychologie, resp. psychiatrie, je z pohledu ochrany zdraví jistě nad hranicí přijatelného zdravotního rizika, což vyplývá již ze samotného významu slova morbidní.

Převzatý internetový obrázek

Převzatý internetový obrázek

Morbidní obezita se stává dokonce „rozšířeným celospolečenským problémem“. Pořad televize TLC „Můj 300 kg život“, tvořící pravidelnou americkou reality show, seznamuje s příběhy lidí s extrémní hmotností nad 300 kg, kteří se pokoušejí zhubnout. V řadě případů se to ale nezdaří, některé příběhy dokonce končí tragicky. Dne 23 května 2013 informovala revue iDNES.cz o Američanovi s hmotností 408 kg, kterému se jeho morbidní obezita stala osudnou (2). 21. února 2019 Super.cz informoval o morbidně obézním Seanu Millikenovi, který ve svých 26 letech, při váze přes 400 kilo, nevydržel stát na svých nohách déle než 30 vteřin. Bál se že nepřežije třicítku - zemřel ve 29 letech (3).

Hranice přijatelných zdravotních rizik na úseku ochrany zdraví při práci jsou ale jednoznačně stanoveny. Lze jenom připomenout, že práce, při kterých nastává nebezpečí vzniku nemoci z povolání, popř. jiné nemoci související s prací, chápané jako rizikové práce, jsou všechny práce, zařazené do kategorie třetí a čtvrté, jakož i některé práce zařazené do kategorie druhé, podle kategorizace prací (4).

Mimořádnou celospolečenskou prioritu pak tvoří ochrana veřejného zdraví. Představuje souhrn činností a opatření k vytváření a ochraně zdravých životních a pracovních podmínek a zabránění šíření infekčních a hromadně se vyskytujících onemocnění, jakož i ohrožení zdraví v souvislosti s vykonávanou prací, včetně vzniku nemocí souvisejících s prací a jiných významných poruch zdraví.

Za ohrožení veřejného zdraví je chápán stav, při kterém jsou obyvatelstvo nebo jeho skupiny vystaveny nebezpečí, z něhož míra zátěže rizikovými faktory přírodních, životních nebo pracovních podmínek překračuje obecně přijatelnou úroveň a představuje významné riziko poškození zdraví.

POZNÁMKA:

Ochrana veřejného zdraví, do kterého je logicky začleněna také ochrana zdraví při práci, je řešena legislativně, kdy do naší legislativy byly implementovány příslušné předpisy Evropské unie (5).

Ještě několik zamyšlení k zákazu dětské práce

V úvodní části tohoto příspěvku byla též věnována pozornost Úmluvě MOP č. 182 o zákazu a okamžitých opatření k odstranění nejhorších forem dětské práce - problematice, která spolu s pracovními podmínkami tvoří nedílnou součást bezpečnosti práce. Pro přiblížení jedné z možných forem těžko představitelné dětské práce, vymykající se běžným představám, byla použita kresba dítěte, které v nízké uhelné sloji táhne vozík naplněný uhlím - viz následující obrázek. Pokud by někdo snad zapochyboval o realitě znázorněné formy dětské práce, lze kupř. připomenout Vincenta van Gogha, který v mladém věku, po roce 1878, působil v Belgii jako kazatel v hornické komunitě v Borinage. Tehdy byl v každodenním styku s horníky a jejich rodinami, často dokonce i s horníky sfáral (6). V jeho životopise jsou uvedeny i tyto skutečnosti, získané v rámci osobního kontaktu s horníky: „Když kopeme uhlí ve sloji, nedá se při tom postavit, musíme pra

Související dokumenty

Související články

Osobní zodpovědnost vedoucích a statutárních zástupců na úseku BOZP
Oběhové hospodářství pro udržitelnou budoucnost
Alkohol na pracovišti
Ochrana zdraví žen a matek v zaměstnání
Vztah onemocnění bederní páteře k výkonu práce
Elektronická cigareta na pracovišti
Zdraví škodlivé pracovní prostředí a příplatky za něj
Rok 2023, aneb kam kráčíš, BOZP
Pojízdné kruhové stoličky
Správný rozvrh pracovní doby chrání zdraví zaměstnanců
Jak se vyhnout pokutám při porušení předpisů k bezpečnosti práce
Pohled osobností na minulost, současnost a budoucnost BOZP: doc. RNDr. Mgr. Petr A. Skřehot, Ph.D., MSc.
Pohled osobností na minulost, současnost a budoucnost BOZP: Daniel Kulíšek
Máme veliké štěstí - zamyšlení u příležitosti zahájení diskuse o podstatě bezpečnosti práce
Zamyšlení nad pojmem "Bezpečnost při práci"
Pohled osobností na minulost, současnost a budoucnost BOZP: Jan Rusó
Homeworking a BOZP
Rozhodnutí o zákazu dle zákona o inspekci práce
Soulad s GDPR při zajišťování BOZP a PO

Související otázky a odpovědi

Lékařská prohlídka zaměstnance
Posouzení příčinné souvislosti s pracovním úrazem
Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Práce ve ztíženém prostředí
Pracovnělékařská prohlídka mimo pracovní dobu
Zdanění odškodného za pracovní úraz
Návštěva u lékaře a placené volno
Pracovní úraz a mimořádná lékařská prohlídka
Periodická prohlídka - návaznost na další prohlídku
Pozbytí zdravotní způsobilosti a možná řešení
Povinnost absolvovat preventivní lékařské prohlídky
Zdanění náhrad při pracovním úrazu
Pracovní úraz
Odškodnění pracovního úrazu
Pracovnělékařská prohlídka
Lékařské prohlídky - daňová uznatelnost
Smluvní lékař - lékařské prohlídky
Úrazové pojištění u dohody o provedení práce
Testování a očkování v sociálních službách
Odmítnutí testování na přítomnost covid-19