Státní úřad inspekce práce (dále „SÚIP“) a oblastní inspektoráty práce jako kontrolní orgány na úseku ochrany pracovních vztahů a podmínek kontrolují mimo jiné i oblast diskriminace a nerovného zacházení, a to jak před vstupem do zaměstnání, tak i po vzniku pracovněprávního vztahu. Diskriminován může být zaměstnanec či uchazeč o zaměstnání z důvodu rasy, etnického původu, národnosti, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženského vyznání, víry či světového názoru. V případě, že je se zaměstnancem či uchazečem o zaměstnání zacházeno méně výhodně z jiného důvodu, může se jednat o nerovné zacházení.
Zatímco v minulosti tato problematika tvořila součást každého hlavního úkolu kontrolní činnosti inspektorů na úseku pracovních vztahů a podmínek, v letech 2014 a 2015 se stala předmětem samostatných úkolů v programu kontrolních akcí.
V roce 2014 tak orgány inspekce práce zjistily celkem 75 případů nerovného zacházení, k němuž nejčastěji docházelo v oblasti odměňování. 60 případů nerovného zacházení inspektoři odhalili v souvislosti s agenturním zaměstnáváním. K 63 zjištěným případům diskriminace nebo nerovného zacházení pak došlo v souvislosti se vznikem pracovního poměru, při