Několik poznámek k teplotě na pracovišti

Vydáno: 5 minut čtení

Dne 26. září 2022 schválila vláda návrh nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů. Ministerstvo zdravotnictví připravilo tuto novelu s ohledem na energetickou krizi vyvolanou válečným konfliktem Ruské federace na Ukrajině. V odůvodnění uvedlo, že je nutno všemi možnými a dostupnými prostředky minimalizovat (zbytnou) spotřebu energií, a to zejm. s ohledem na jejich rostoucí ceny, a že tudíž přijetí navrhovaných úprav je zcela zásadní; zároveň je nezbytné, aby nové nařízení vlády vešlo v účinnost bez zbytečného odkladu. Jeho účinnost je tedy stanovena dnem publikace předpisu ve Sbírce zákonů. Je tedy pouze otázkou dnů, kdy dojde k jeho publikaci ve Sbírce zákonů a nabude právní závaznosti pro zaměstnavatele.

V té souvislosti bude publikován ve Sbírce zákonů ještě další předpis s obdobným cílem, a to provést úpravu teploty pro ubytovací zařízení, zasedací místnost staveb pro shromažďování většího počtu osob, haly kulturních a sportovních zařízení, učebny, ústavy sociální péče, zdravotnická zařízení, výstaviště, stavby pro obchod a hygienických zařízení u pobytových místností, a to pro teplé či chladné období roku. Jedná se o vyhlášku č. 6/2003 Sb. stanovuje hygienické limity chemických, fyzikálních a biologických ukazatelů pro vnitřní prostředí pobytových místností staveb zařízení pro výchovu a vzdělávání, vysokých škol, škol v přírodě, staveb pro zotavovací akce, staveb zdravotnických zařízení léčebně preventivní péče, ústavů sociální péče, ubytovacích zařízení, staveb pro obchod a staveb pro shromažďování většího počtu osob. Vyhláška je prováděcím prování předpisem k zákonu č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů. Vyhláška je zatím projednávána Legislativní radou vlády, nicméně nabude účinnosti též v nejbližších dnech, opět dnem publikace ve Sbírce zákonů.

Třetím předpisem, který bude řešit teplotu – též s odůvodněním, že se jedná o důsledek energetické krize vyvolané válečným konfliktem Ruské federace na Ukrajině – je vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 410/2005 Sb., o hygienických požadavcích na prostory a provoz zařízení a provozoven pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých, ve znění pozdějších předpisů. Vyhláška je též momentálně projednávána Legislativní radou vlády, nicméně nabude účinnosti také v nejbližších dnech, opět dnem publikace ve Sbírce zákonů.

Ve všech třech případech se jedná o hygienické parametry teploty na pracovišti, v sociálních zařízeních a ve školách.

K novele nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

Ministerstvo zdravotnictví (předkladatel novely nařízení vlády č. 361/2007 Sb.) uvádí v důvodové zprávě, že hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování/přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize a že současné minimální teplotní požadavky (pro třídu práce I - práce vsedě s minimální celotělovou pohybovou aktivitou a pro třídu práce IIa - práce převážně vsedě spojená s lehkou manuální prací rukou) na pracovní prostředí jsou s ohledem na současnou situaci velmi komfortní.

Legislativním požadavkem bylo upravit minimální teplotu na pracovišti, resp. přípustnou hodnotu zátěže teplem, a to na nevenkovním pracovišti s neudržovanou teplotou přirozeně větraném, dále na pr

Související dokumenty

Související články

Mycí, čisticí a dezinfekční prostředky
Doba covidová, aneb evoluce BOZP u zaměstnavatele
Manipulace s břemeny
Stres, pandemie a její vliv na bezpečnost práce
Sedmá novela nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci
Soutěže PROFESIONÁL - KOORDINÁTOR BOZP na pracovišti a PROFESIONÁL BOZP pokračují
Syndrom vyhoření - fenomén 21. století
Jak pandemie urychlila změny v BOZP
Digitální technologie, stres a muskuloskeletální poruchy
Homeworking a BOZP
Zdroje a příčiny smrtelných pracovních úrazů a vybrané příklady
Vliv digitalizace ekonomiky na bezpečnost a ochranu zdraví
Nový kompetenční rámec profesionála v oblasti BOZP
Pracovní podmínky mladistvých
Několik poznámek ke školním úrazům
Nové nařízení vlády k ochranným pracovním prostředkům
Několik poznámek k agenturnímu zaměstnávání
Bezpečnost a ochrana zdraví v oblasti terciární sféry
Bezpečnost a ochrana zdraví ve zdravotnictví

Související otázky a odpovědi

Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Zdravotní pojištění a překážky na straně zaměstnance
Práce ve ztíženém prostředí
Ztráta na výdělku při pracovním úrazu
Vstupní lékařská prohlídka u dohod mimo pracovní poměr při práci v noci
Lékařská prohlídka zaměstnance
Posouzení příčinné souvislosti s pracovním úrazem
Pracovní úraz
Školení první pomoci
DPP - vstupní prohlídka
Pracovnělékařské prohlídky
Pracovnělékařské služby
Chemické záchody na pracovišti
Náhrada za ztrátu příjmu po skončení pracovní neschopnosti
Pracovní úraz - externí pracovník
Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti - poučení
Nutnost opakování vstupní prohlídky
Použití vlastního vozidla při služební cestě
Lékařská prohlídka u zaměstnance na DPP, DPČ
Počítání lhůty pro dohled lékaře na pracovišti