Rizikovost ekonomických činností v ČR

Vydáno: 27 minut čtení

Stanovení rizikovosti ekonomických činností dle CZ-NACE na základě ocenění potenciálních nebezpečí vzniku poranění člověka či poškození jeho zdraví v pracovních systémech. Přehodnocení rizikovosti práce v návaznosti na nový systém CZ-NACE s ohledem na změny výskytu a charakteru rizik i důsledků nízké úrovně prevence BOZP. Rámcová prezentace přístupů a vytvořené metodiky pro objektivnější ohodnocení rizikovosti práce v ČR, a to na makro úrovni a s využitím oficiálních statistik a dostupných dat bez další zátěže pro podnikatelské subjekty. Podle potřeby vytvořený model umožňuje aktuální propočty (vhodné by bylo např. jednou za tři roky).

Úvod

V současném systému BOZP chybí objektivní, sofistikované stanovení míry rizikovosti jednotlivých odvětví a oborů lidské činnosti. Pro další zefektivnění řízení BOZP - pro cílené použití nástrojů, alokaci zdrojů, zaměření kontrolní činnosti, stanovení opatření k ochraně zdraví při práci a k omezení rizik možného poškození zdraví apod. - bylo třeba výzkumné a analytické kapacity a činnosti zaměřit na řešení dané problematiky. Tohoto úkolu se ujal Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., který v období leden až prosinec 2015 řešil problematiku prostřednictvím projektu Programu BETA č. TB03MPSV010 „Rizikovost ekonomických činností v ČR“ s finanční podporou TA ČR. Cílem řešení projektu bylo stanovení rizikovosti ekonomických činností (dle CZ-NACE) na základě ocenění potenciálních nebezpečí vzniku poranění člověka či poškození jeho zdraví v pracovních systémech za účelem případné novelizace právních předpisů a také zpracování námětů s ohledem na potřeby prevence v oblasti ochrany zaměstnanců před pracovními úrazy a nemocemi z povolání, které vyplynou z výzkumu charakteru práce, pracovních činností, rizikových faktorů práce, detailních analýz pracovní úrazovosti, smrtelné úrazovosti a dalších databází a registrů.

Obsah příspěvku

Tento příspěvek rámcově seznamuje čtenáře s danou problematikou i s hlavními výstupy/výsledky řešení uvedeného projektu. K nim patřila vytvořená a Ministerstvem práce a sociálních věcí certifikovaná metodika se shodným názvem projektu „Rizikovost ekonomických činností v ČR“ a také výstupní závěrečná zpráva „Návrh opatření pro prevenci“. V závěrečné zprávě je uveden informační rámec BOZP, který obsahuje zdroje a prameny hodnocení oblasti BOZP, vybrané statistické údaje týkající se nemocnosti, úrazovosti, invalidity, nákladů, charakteru práce, nejrizikovějších oborů, profesí a zaměstnání apod. Další součástí závěrečné zprávy je analytická studie „Rizikovost ekonomických činností z hlediska výskytu nemocí z povolání“1) a zpracovaný soubor základních identifikačních listů rizik. Poslední část závěrečné zprávy je věnována návrhům, opatřením, nástrojům a postupům včetně návrhům informačních a osvětově propagačních materiálů na podporu správné praxe pro prevenci v nejrizikovějších ekonomických činnostech (zejména s ohledem na CZ-NACE A - zemědělství, lesnictví). Celou zprávu, certifikovanou metodiku i ukázku vybraných domácích i zahraničních informačních a osvětových materiálů lze nalézt na webových stránkách projektu Rizikovost ekonomických činností http://www.vubp.cz/rizikovost-odvetvi/.

Text předkládaného příspěvku je zaměřen zejména na informace týkající se certifikované metodiky rizikovosti ekonomických činností a souvisejících otázek. Konkrétně se jedná o zcela nové, originální stanovení údajů (hodnot, koeficientů, vah apod.) rizikovosti jednotlivých ekonomických činností v rámci systému Klasifikace ekonomických činností (CZ-NACE) s využitím výsledků výzkumu změn charakteru práce, pracovních činností, rizikových faktorů práce, detailních analýz pracovní úrazovosti, smrtelné úrazovosti a dalších databází a registrů (nemoci z povolání, kategorizace prací, invalidní důchody, nemocnost atd.). Výsledky řešení projektu mohou být významným přínosem pro ovlivňování pracovních podmínek a snižování počtu pracovních úrazů a nemocí z povolání.

Determinanty kultivace zvyšování úrovně BOZP

Z historického hlediska se stav a úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci neustále pomalu zlepšuje. Významnou mírou se na tom podílí vědeckotechnický pokrok, nové technologie, které více chrání člověka v pracovním systému. Zlepšuje se technické vybavení a uspořádání pracovišť s ohledem na ergonomii, hygienu a bezpečnost práce. Mění se odvětvová struktura hospodářství, neustále klesá podíl nejrizikovějšího primárního sektoru. Mění se charakter práce, sniž

Související dokumenty

Související články

Předcházení zdravotním rizikům u pracovníků úklidu
Klimatické změny a jejich vliv na BOZP v zemědělství a lesnictví
Bezpečnost práce u sezónních pracovníků v zemědělství
Výsledky průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik (ESENER-2)
Inteligentní systémy pro monitorování BOZP
Řízení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců na pracovištích
Genderová problematika v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví
Doba covidová, aneb evoluce BOZP u zaměstnavatele
Zemědělství a lesnictví jedno z nejrizikovějších odvětví
Zdravotní a bezpečnostní rizika ve stavebnictví
Zemní a výkopové práce - druhá nejrizikovější činnost na staveništi
Členění nebezpečí a rizik BOZP a ergonomie
Znalostní systém prevence rizik v BOZP
Evropa a její boj s rakovinou z povolání
Zpracovatelský průmysl je také zdrojem řady pracovních úrazů
Údržba je vysoce rizikovou činností
Staveniště je stále jedno z nejrizikovějších pracovišť
Projevy a posuzování vibrací v pracovním prostředí na zdraví člověka
BOZP v digitalizovaném světě

Související otázky a odpovědi

Práce ve ztíženém prostředí
Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Příplatek za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Školení první pomoci
Chemické záchody na pracovišti
Náhrada za ztrátu příjmu po skončení pracovní neschopnosti
Pracovní úraz - externí pracovník
Zdravotní pojištění a překážky na straně zaměstnance
Počítání lhůty pro dohled lékaře na pracovišti
Aktualizace směrnic BOZP
Zdravotní způsobilost zaměstnance - stavbyvedoucího a řidiče
Stávka a její vliv na dovolenou
Pracovnělékařská péče - mimořádné prohlídky po dlouhodobé nemoci
Pracovní úraz
Povinnost společnosti mít závodního lékaře
Vstupní lékařská prohlídka u dohod mimo pracovní poměr při práci v noci
Periodická prohlídka - návaznost na další prohlídku
Lékařská prohlídka zaměstnance
Posouzení příčinné souvislosti s pracovním úrazem
Pozbytí zdravotní způsobilosti a možná řešení