Stanovení rizikovosti ekonomických činností dle CZ-NACE na základě ocenění potenciálních nebezpečí vzniku poranění člověka či poškození jeho zdraví v pracovních systémech. Přehodnocení rizikovosti práce v návaznosti na nový systém CZ-NACE s ohledem na změny výskytu a charakteru rizik i důsledků nízké úrovně prevence BOZP. Rámcová prezentace přístupů a vytvořené metodiky pro objektivnější ohodnocení rizikovosti práce v ČR, a to na makro úrovni a s využitím oficiálních statistik a dostupných dat bez další zátěže pro podnikatelské subjekty. Podle potřeby vytvořený model umožňuje aktuální propočty (vhodné by bylo např. jednou za tři roky).
Úvod
V současném systému BOZP chybí objektivní, sofistikované stanovení míry rizikovosti jednotlivých odvětví a oborů lidské činnosti. Pro další zefektivnění řízení BOZP - pro cílené použití nástrojů, alokaci zdrojů, zaměření kontrolní činnosti, stanovení opatření k ochraně zdraví při práci a k omezení rizik možného poškození zdraví apod. - bylo třeba výzkumné a analytické kapacity a činnosti zaměřit na řešení dané problematiky. Tohoto úkolu se ujal Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i., který v období leden až prosinec 2015 řešil problematiku prostřednictvím projektu Programu BETA č. TB03MPSV010 „Rizikovost ekonomických činností v ČR“ s finanční podporou TA ČR. Cílem řešení projektu bylo stanovení rizikovosti ekonomických činností (dle CZ-NACE) na základě ocenění potenciálních nebezpečí vzniku poranění člověka či poškození jeho zdraví v pracovních systémech za účelem případné novelizace právních předpisů a také zpracování námětů s ohledem na potřeby prevence v oblasti ochrany zaměstnanců před pracovními úrazy a nemocemi z povolání, které vyplynou z výzkumu charakteru práce, pracovních činností, rizikových faktorů práce, detailních analýz pracovní úrazovosti, smrtelné úrazovosti a dalších databází a registrů.
Obsah příspěvku
Tento příspěvek rámcově seznamuje čtenáře s danou problematikou i s hlavními výstupy/výsledky řešení uvedeného projektu. K nim patřila vytvořená a Ministerstvem práce a sociálních věcí certifikovaná metodika se shodným názvem projektu „Rizikovost ekonomických činností v ČR“ a také výstupní závěrečná zpráva „Návrh opatření pro prevenci“. V závěrečné zprávě je uveden informační rámec BOZP, který obsahuje zdroje a prameny hodnocení oblasti BOZP, vybrané statistické údaje týkající se nemocnosti, úrazovosti, invalidity, nákladů, charakteru práce, nejrizikovějších oborů, profesí a zaměstnání apod. Další součástí závěrečné zprávy je analytická studie „Rizikovost ekonomických činností z hlediska výskytu nemocí z povolání“1) a zpracovaný soubor základních identifikačních listů rizik. Poslední část závěrečné zprávy je věnována návrhům, opatřením, nástrojům a postupům včetně návrhům informačních a osvětově propagačních materiálů na podporu správné praxe pro prevenci v nejrizikovějších ekonomických činnostech (zejména s ohledem na CZ-NACE A - zemědělství, lesnictví). Celou zprávu, certifikovanou metodiku i ukázku vybraných domácích i zahraničních informačních a osvětových materiálů lze nalézt na webových stránkách projektu Rizikovost ekonomických činností http://www.vubp.cz/rizikovost-odvetvi/.
Text předkládaného příspěvku je zaměřen zejména na informace týkající se certifikované metodiky rizikovosti ekonomických činností a souvisejících otázek. Konkrétně se jedná o zcela nové, originální stanovení údajů (hodnot, koeficientů, vah apod.) rizikovosti jednotlivých ekonomických činností v rámci systému Klasifikace ekonomických činností (CZ-NACE) s využitím výsledků výzkumu změn charakteru práce, pracovních činností, rizikových faktorů práce, detailních analýz pracovní úrazovosti, smrtelné úrazovosti a dalších databází a registrů (nemoci z povolání, kategorizace prací, invalidní důchody, nemocnost atd.). Výsledky řešení projektu mohou být významným přínosem pro ovlivňování pracovních podmínek a snižování počtu pracovních úrazů a nemocí z povolání.
Determinanty kultivace zvyšování úrovně BOZP
Z historického hlediska se stav a úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci neustále pomalu zlepšuje. Významnou mírou se na tom podílí vědeckotechnický pokrok, nové technologie, které více chrání člověka v pracovním systému. Zlepšuje se technické vybavení a uspořádání pracovišť s ohledem na ergonomii, hygienu a bezpečnost práce. Mění se odvětvová struktura hospodářství, neustále klesá podíl nejrizikovějšího primárního sektoru. Mění se charakter práce, sniž