Předkládáme průběžně získané poznatky získané v rámci jednoho z námi řešených výzkumných úkolů. V rámci projektu je cílem zvýšit úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) při realizaci výkopových a jim podobných prací na staveništi.
V rámci realizace projektu jsou naplánovány tři konkrétní výstupy. Jedná se o následující:
- Souhrnná výzkumná zpráva (dopadová studie) s přílohami k problematice výkonu pracovní činnosti ve výkopech.
- Návrh informační brožury pro vybrané cílové skupiny v dané problematice spolu s návrhem způsobu informování a vedení osvětové kampaně.
- Návrhy a doporučení pro změny zákonných norem a souvisejících předpisů v dané problematice.
Aktuálně probíhaly práce v terénu, zaměřené na sběr relevantních informací a dále práce na návrhu informační brožury a na návrhu změn předpisů. Zde předložené informuje o průběhu prací.
Při terénním šetření bylo možné zároveň diskutovat s vybranými zaměstnanci zhotovitelů, s projektanty a se stavbyvedoucími. V rámci terénního šetření probíhala diskuse nad některými otázkami zajištění BOZP na stavbě a nad možnými změnami vybraných právních a ostatních předpisů.
Šlo o to, že do budoucna je vhodné uvažovat o změně právních předpisů s tím, že by byly definovány minimální požadavky na zajištění BOZP, které mohou být změněny a to v případě, kdy je provedena analýza rizik a v případě výskytu rizika jsou přijata jiná opatření k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců, kteří dané práce vykonávají.
Je zde otázkou, kdo by takovouto analýzu měl dělat. Tento přístup by umožnil definovat si vlastní podmínky práce, které by zohledňovaly specifické situace, jako je tomu například při ukládání kabelů, kde z praxe víme, že není potřebí hloubit výkopy široké, avšak v některých případech toto předpisy vyžadují. Tento příspěvek by tak rád pozvedl debatu nad touto problematikou mezi zainteresovanými subjekty.