Asi každému je známá povinnost zaměstnance vyplývající z § 106 odst. 4 písm. e) zákoníku práce, a sice nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele a nekouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci. Zaměstnavatel musí zajistit dodržování této povinnosti pod pokutou podle zákona o inspekci práce až do výše 300 000 Kč.
Nesmíme také zapomínat, že na pracovišti je zakázáno požívat alkoholické nápoje i mimo pracovní dobu. To se týká třeba oslav pořádaných na pracovišti po skončení pracovní doby, které řada vedoucích toleruje. Vedoucí pracovníci by ve svém vlastním zájmu měli pořádání oslav na pracovištích, kde je podáván alkohol, i po pracovní době zakázat a dodržování tohoto zákazu kontrolovat a vyžadovat.
Povinnost provádět kontroly na alkohol a jiné návykové látky
„Z výše uvedeného ustanovení zákoníku práce vyplývá, že povinnost provádět kontroly, zdali zaměstnanci nejsou pod vlivem alkoholu a návykových látek, je dána nepřímo,“ odpovídá Ing. Milan Moravec z Oblastního inspektorátu práce pro hl. m. Prahu na dotaz, zdali zaměstnavatel musí tyto kontroly provádět. A dodává, že postupy při zjišťování, zdali je zaměstnanec pod vlivem alkoholu, mohou být tyto - určená osoba provede orientační vyšetření zaměstnance například dechovou zkouškou, a když se prokáže požití alkoholu, zajistí od