práce s biologickými činiteli

Práce spočívá v zakládání a zřizování studní všech druhů, profilů a hloubek, rekonstrukce a oživování studní zpravidla na venkovních pracovištích. Nejvhodnější kvalifikací k výkonu povolání je střední vzdělání s výučním listem v oboru zedník, kamnář, zednické práce, stavební práce, vhodnou kvalifikací je i střední vzdělání s výučním listem v oboru silničář, silničářské práce, horník, hornické práce, železobetonář, železobetonářské práce, vodař-meliorátor, meliorátorské práce. Další možností je získání profesní kvalifikace podle zákona č. 179/2006 Sb.
Práce je vykonávána v náročném venkovním terénu, jakými jsou lesy, mýtiny, parky, zahrady apod. Obvykle se jedná o prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad, hluk). Při práci může docházet k zaujímání podmíněně přijatelných pracovních poloh a ke zvýšené fyzické zátěži spojené s manipulací s těžkými břemeny, fyzicky náročnou prací. Nejvhodnějším vzděláním k výkonu povolání je střední vzdělání s výučním listem v oboru Lesní výroba, lesnické práce (není podmínkou). Vhodný je rovněž obor Lesní mechanizátor. V případě obsluhy těžebních strojů je potřebné příslušné řidičské oprávnění.
Dozorce zajišťuje dozorčí službu ve vazební věznici, věznici, ústavu zabezpečovací detence. Zajišťuje práva a povinnosti obviněných a odsouzených ve věznici, vazební věznici, ústavu zabezpečovací detence. Zpravidla se jedná o vnitřní prostory budov, které jsou vytápěné, osvětlené a větrané. Nejvhodnějším vzděláním pro výkon povolání dozorce je střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru bezpečnostně právní činnost (kód 6842M nebo kód 68-42-M/01). Další vhodnou kvalifikací je povinné vzdělávání a výcvik v rámci příslušných složek Ministerstva spravedlnosti.
Fyzioterapeut pracuje v léčebně-preventivních zařízeních, v lázeňských zařízeních, ústavech sociální péče a v rehabilitačních ústavech. Práce fyzioterapeuta je vykonávána ve vnitřních prostorách, převážně v tělocvičnách a místnostech s rehabilitačním vybavením, popřípadě v domácím prostředí klienta. Nejvhodnějším vzděláním je vysokoškolské vzdělání v oboru Fyzioterapie a Aplikované fyzioterapie (kódy oboru 5342R004 a 5342T004), které je možné dosáhnout na lékařských fakultách, fakultách tělesné výchovy a na fakultách, které se zabývají tělesnou kulturou a zdravotní výchovou. Pro fyzioterapeuta je povinné celoživotní vzdělávání. Odborná způsobilost k výkonu práce fyzioterapeuta je dána zákonem č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, ve znění pozdějších předpisů.
Deratizér hubí, likviduje a  odstraňuje škůdce a  obtížný hmyz a  chemickými, biologickými, příp. dalšími metodami a přípravky, ničí choroboplodné zárodky ve venkovních i vnitřních prostorách, nevyjímaje prostory těžko dostupné, stísněné, a s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami. 18 let, střední vzdělání s výučním listem (příp. bez), nejlépe se zaměřením na zemědělství a chemické práce, povinná odborná způsobilost podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, § 58 (odborný kurz/typy a úrovně dle zaměření činností) a Osvědčení o odborné způsobilosti (platnost 5 let). Profesní kvalifikace Asanační pracovník/pracovnice bez fumigantů nebo s fumiganty (zákon č. 179/2006 Sb.).
Pracoviště pro výkon profese pedikérka se nachází ve vnitřních prostorách staveb. Stavebně a provozně musejí být oddělené od jiných prostor, zejména bytových. Velikost provozovny se odvíjí od nabízených služeb a poskytované péče. Součástí pracovního prostoru je kromě pedikérského pracoviště zpravidla čekárna pro zákazníky, zázemí pro pracovníky a sociální zařízení. Nejvhodnější přípravu pro profesi pedikérka poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru osobní služby (KKOV 6941L) nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru osobní služby (KKOV 6941M). Vhodné jsou také akreditované vzdělávací kurzy (např. rekvalifikace), které vedou k získání požadované kvalifikace k výkonu povolání či specializace – pedikérka a nehtová designérka (69-025-H).
Chovatel včel a zpracovatel včelích produktů (dále souhrnně jen jako včelař) zajišťuje obsluhu včelstev v průběhu celého včelařského roku včetně zajištění dobrého zdravotního stavu včelstev a podmínek jejich rozvoje. Práce zahrnuje i získávání a další úpravy včelích produktů a výrobu výrobků z nich. Pro práci včelař používá drobné ruční nářadí (výroba, oprava, údržba konstrukcí úlů a jejich prvků).  Nejvhodnějším vzděláním pro profesi je střední vzdělání s výučním listem v oboru včelař (kód oboru 41-51-H/02). Alternativou je střední vzdělání s výučním listem v oboru zemědělec, zemědělské práce (kód oboru 4151H).
Charakteristickým místem výkonu práce jsou ambulantní a operační části zdravotnických zařízení různého typu, nemocnic a klinik. Odborná způsobilost k výkonu povolání zubního lékaře se v souladu s ustanovením § 7 zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání zubního lékaře, získává absolvováním nejméně pětiletého prezenčního studia, které obsahuje teoretickou a praktickou výuku v akreditovaném zdravotnickém magisterském studijním programu zubní lékařství, anebo stomatologie, pokud byl zahájen nejpozději v akademickém roce 2003/2004. Práci s ionizujícím zářením smí vykonávat pouze radiační pracovníci kategorie A podle § 61 odst. 5 zákona č. 263/2016 Sb
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména venkovní prostory na ulicích, pozemních komunikací a veřejných prostranstvích obce. Strážník pravidelně zasahuje i v budovách, včetně obydlí občanů obce, při řešení přestupků nebo v rámci prevence kriminality. Při provádění administrativních činností, podání vysvětlení nebo předvedení osoby je práce vykonávána také ve vnitřních prostorách objektů obecní policie. Práce je z povahy věci vykonávána celoročně během všech možných ztížených klimatických podmínek jako jsou např. teplo, chlad, déšť, bouřky, sníh a mráz. Při výkonu práce se používají služební zbraně a jiné donucovací prostředky (slzotvorné prostředky, obušek, pouta, technické prostředky k zabránění odjezdu vozidla) v zájmu ochrany bezpečnosti jiné osoby nebo své vlastní, majetku nebo k zabránění výtržnosti, rvačce nebo jinému jednání, jímž je narušován veřejný pořádek. Pro svou práci strážníci využívají v závislosti na individuálním zařazení často motorová vozidla, jízdní kola, pily, generátory a resuscitační zařízení. Při své práci mohou zacházet se služebními zvířaty (psi, koně).Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru bezpečnostně právní činnost (kód oboru 68-42-M/01), vyhovující je i jakékoliv jiné střední vzdělání s maturitní zkouškou. Další kvalifikační požadavky jsou: trestní bezúhonnost, spolehlivost a osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů strážníka. Osvědčení s platností 5 let získá čekatel nebo strážník na základě úspěšného absolvování zkoušky před komisí Ministerstva vnitra.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou zejména zdravotnická zařízení různého typu, sociální zařízení, nemocnice, ošetřovatelská centra, léčebny dlouhodobě nemocných, ústavy sociální péče, stacionáře pro osoby se zdravotním postižením nebo zařízení pro seniory. Podle ustanovení § 42 zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, v platném znění, se odborná způsobilost k výkonu povolání sanitáře získává absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu. Odbornou způsobilost k výkonu zdravotnického povolání sanitáře mají také osoby, které absolvovaly část studia na středních nebo vyšších zdravotnických školách nebo v akreditovaných zdravotnických studijních programech uskutečňovaných vysokými školami.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou pracoviště lůžkové péče (akutní a následné), ambulance a příjmová pracoviště, operační a porodní sály, přístrojová pracoviště, laboratorní pracoviště a  ostatní specifická pracoviště, který se nacházejí zejména v  zařízeních léčebně-preventivní péče (ordinace praktických a  odborných lékařů, společné složky laboratoře, RTG, RHC apod.), v lůžkových zařízeních (nemocnice, odborné léčebné ústavy), v zařízeních pro poskytování pracovnělékařských služeb, ve zvláštních dětských zařízeních (kojenecké ústavy, dětské domovy, apod.) a v zařízeních dopravní a záchranné služby. Nejvhodnějším stupněm a oborem vzdělání je magisterský studijní program v oboru všeobecné lékařství. Dalšími povinnými požadavky na kvalifikační způsobilost k výkonu pracovní pozice lékaře jsou odborná způsobilost podle § 4, specializovaná způsobilost podle § 5 a  zvláštní specializovaná způsobilost podle § 21e zákona č. 95/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře, zubního lékaře a farmaceuta. V neposlední řadě je povinným kvalifikačním požadavkem i členství v České lékařské komoře, které opravňuje k výkonu lékařského povolání na území ČR podle zákona č. 220/1991 Sb., o České lékařské komoře, České stomatologické komoře a České lékárnické komoře
Pracoviště odborného kosmetického zařízení se nachází ve vnitřních prostorách staveb. Stavebně a provozně musejí být oddělené od jiných prostor, zejména bytových. Velikost provozovny se odvíjí od nabízených služeb a poskytované péče. Minimální podlahová plocha na jedno křeslo musí činit 3,0 m2. Součástí pracovního prostoru je zpravidla čekárna pro zákazníky, zázemí pro pracovníky a sociální zařízení. Nejvhodnější přípravu pro tuto pracovní pozici poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru osobní služby, vhodné je i střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru osobní služby. Mezi další přípravu pro tuto pracovní pozici patří i získání profesní kvalifikace k výkonu povolání nebo specializace – kosmetička.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou vnitřní prostory v provozech, kde je prováděna příprava lékových forem nebo výroba léčivých přípravků, dále na pracovištích kontroly léčiv (včetně laboratoří), skladování a distribuce léčiv a výdeji léčiv v lékárnách. Pro úplnou profesní kvalifikaci farmaceuta je vyžadováno vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu v oboru farmacie. V případě, že je výkon práce prováděn mimo stálé pracoviště (např. u farmaceutických reprezentantů), je vyžadováno řidičské oprávnění skupiny B dle zákona č. 361/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou především venkovní prostory v okolí rybníků, sádek nebo přímo na vodě (resp. lodi), dále vnitřní prostory provozních objektů (např. výpustní šachty, prostory výtěru a odchovu ryb, sklady náčiní, dílny pro údržbu sítí, techniky a lodí). Při práci může rybníkář manipulovat s břemeny o různé hmotnosti, provádět úkony spojené s taháním (např. sítě při výlovu), ručním vedením malé zahradní mechanizace pro údržbu břehů (např. sekačky, vyžínače ad.), používat motorové nářadí a zařízení (např. křovinořezy, řetězové pily, štěpkovače, drtiče ad.), řídit motorové dopravní prostředky (auta, lodě, skútry, traktory). Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru chovatel zvířat, chovatelské a zpracovatelské práce, případně rybář nebo zemědělec–farmář. Pokud rybníkář provádí také regulované práce rybářského hospodáře, musí disponovat vysokoškolským vzděláním v oboru rybářství nebo hydrobiologie nebo zoologie se specializací na ichtyologii, případně mít ukončené střední odborné vzdělání s maturitou nebo vyšší odborné vzdělání ukončené absolutoriem v oborech zaměřených na rybářství.
Práce je vykonávána zejména v průmyslových objektech (masokombináty), menších výrobnách, které jsou součástí prodejen, anebo v prostorách určených pro skladování nebo prodej masa, masných výrobků a ryb. Řezník/uzenář se během práce může občasně pohybovat také mimo stálé pracoviště ve venkovním prostoru (např. při přepravě jatečních zvířat, při přebírce zvířat nebo masa ke zpracování). Ve venkovských oblastech může být práce vykonávána také v domácnostech občanů (zabíjačky). Nejvhodnější přípravu pro tuto profesi poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru řezník-uzenář, řeznické a uzenářské práce. Jinou alternativou je střední vzdělání s výučním listem v oboru řezník-uzenář, řeznické a uzenářské práce nebo základní vzdělání s následnou rekvalifikací nebo zaučením na místě výkonu práce.
Charakteristickým místem výkonu práce jsou především venkovní prostory (např. zahrady, pole, parky, sady, golfová a jiná hřiště), dále vnitřní prostory (např. skleníky, prostory k uskladnění ovoce a zeleniny, sklady náčiní, případně dílny pro údržbu zahradní techniky). Při práci může zahradník manipulovat s břemeny o různé hmotnosti, provádět úkony spojené s tlačením nebo taháním vozíků, ručním vedením malé zahradní mechanizace (např. sekačky, mulčovače, vyžínače, rotavátory ad.), používat motorové nářadí a zařízení (např. křovinořezy, řetězové pily, zastřihovače, postřikovače, štěpkovače, drtiče ad.), řízením dopravních prostředků nebo motorových vozíků, dále používáním žebříků a ručního zahradnického nářadí (rýče, lopaty, motyky, plečky, nůžky, pilky, sekery apod.). Při práci se mohou občasně vyskytovat nepřijatelné a podmíněně přijatelné pracovní polohy (práce vkleče, v podřepu, práce s rukama nad úrovní ramen, v předklonu).  Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zahradník, zahradnické práce. Jinou alternativu představuje střední vzdělání s výučním listem v oboru zahradník, zahradnické práce.
Charakteristickým místem výkonu práce vnitřní prostory v nemocničních i ambulantních provozech, stacionáře, zdravotnická zařízení, zařízení sociální péče, nebo v bytech pacientů, kde probíhá domácí ošetřovatelská péče o dospělé a děti.  Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s maturitní zkouškou (bez vyučení) v oboru ošetřovatelství.
Pracoviště kadeřnictví/holičství se nachází ve vnitřních prostorách budov. Stavebně a provozně musejí být oddělené od jiných prostor, zejména bytových. Velikost provozovny se odvíjí od nabízených služeb a poskytované péče. Minimální podlahová plocha na jedno křeslo musí činit 3,0 m2. Součástí pracovního prostoru je zpravidla čekárna pro zákazníky, zázemí pro pracovníky a sociální zařízení.  Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem v oboru kadeřník. V případě absolventa střední školy bez maturitního vysvědčení je vyžadována minimálně 6letá praxe v oboru nebo ustanovení tzv. odpovědného zástupce, který danou klasifikaci splňuje.
Charakter pracovního místa a prostředí je různý dle klientely, na kterou se organizace zaměstnávající pracovníka v sociálních službách zaměřuje. Práce může být vykonávána na ulici, v noclehárně pro osoby bez přístřeší, na ubytovnách, ve věznicích. Práce je občas vykonávána v prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (vlhko, teplo, chlad). Na pracovišti se používají dopravní prostředky. Podmínkou výkonu činnosti pracovníka v sociálních službách je bezúhonnost, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost dle zákona o sociálních službách. Pro činnosti ad I se vyžaduje základní nebo střední vzdělání a absolvování akreditovaného specializačního kurzu v minimálním rozsahu 150 hodin; pro činnosti ad II se vyžaduje střední vzdělání nebo střední odborné vzdělání a absolvování akreditovaného specializačního kurzu v minimálním rozsahu 200 hodin; pro činnosti ad III se vyžaduje základní vzdělání, střední vzdělání, střední odborné vzdělání nebo vyšší odborné vzdělání.
Charakter pracovního místa a prostředí je různý dle konkrétní stavby. Práce může být vykonávána ve výšce, nad volnou hloubkou, v podzemí, nad vodou nebo nad látkami ohrožujícími v případě pádu život. Práce je často vykonávána v prostředí se ztíženými pracovními podmínkami (prach, vlhko, teplo, chlad, hluk, vibrace, chemické látky). Na pracovišti se používají pohyblivé stavební stroje a mechanizace, dopravní prostředky, vyhrazená technická zařízení i ruční nástroje a nářadí. Pochozí i pojezdové komunikace na staveništi bývají mnohdy nezpevněné a nerovné. Práce se může uskutečňovat také ve výkopech, kde hrozí sesutí zeminy nebo v případě bouracích prací, hrozí zřícení stavebních konstrukcí. Při některých pracovních činnostech se na staveništích může používat otevřený oheň, elektrický oblouk, stlačené plyny, tlaková voda, nátěrové hmoty apod. Nejvhodnější přípravu pro tuto pozici poskytuje střední vzdělání s výučním listem ve skupině oborů stavebnictví, geodézie a kartografie. Jinou alternativu představuje vzdělání nižší než středoškolské, které neposkytuje ani výuční list.