S výsledky různých průzkumů se v běžném životě setkáváme poměrně často. Málokdy však se týkají bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. O to zajímavější je, když se průzkum týká činnosti odborně způsobilých osob k zajišťování úkolů v prevenci rizik v BOZP.
Nedávno jsem byl upozorněn na vyhodnocení průzkumu Ing. Víta Hofmana "Bezpečák? Je to poslání snů?" zveřejněný na jeho webových stránkách (www.sawuh.cz), v kterém hledal odpovědi na velmi zajímavé otázky týkající se výkonu činnosti odborně způsobilé osoby k zajišťování úkolů v prevenci rizik (dále jen "OZO"). Průzkum provedl v rámci facebook skupiny "Bezpečáci - výměna zkušeností BOZP i PO".
Průzkum, v kterém bylo odpovídáno celkem na dvacet dva otázek se zúčastnilo 103 respondentů, z toho 102 OZO, což je přibližně 1,5 % OZO s platným osvědčením (těch podle oficiálního zdroje z listopadu 2018 je 6 461) a jeden s osvědčením o odborné způsobilosti v PO. To opravdu není málo. Problém je jen v tom, že průzkum proběhl v rámci facebook skupiny, což do jisté míry předurčuje respondenty a jejich "parametry" (jedná se převážně o mladší, max. střední, generaci, což předznamenává odpovědi na otázky týkající se např. jazykové dovednosti, zahraničních cest atd.). Podle zjištění v průzkumu 61 % z nich je zaměstnaných v hlavním pracovním poměru a 23 % jich je osobou samostatně výdělečně činnou. Majiteli firem zabývajících se BOZP je 8 %. Pět procent respondentů vykonává činnost v kombinaci zaměstnaneckého poměru a