Řízení rizik podle nové normy ČSN ISO 31000:2018

Vydáno: 25 minut čtení

Mezinárodní organizace pro standardizaci ISO (International Standartization Organization) vydala v roce 2018 normu ISO 31000. Následně k 1. 12. 2018 byla v České republice vydána norma ČSN ISO 31000 s účinností k 1. 1. 2019. Tato norma nahrazuje normu ČSN ISO 31000 z října 2010.

1. Úvod

Žijeme ve stále se měnícím světě, ve kterém jsme každý den nuceni si umět poradit s nejistotou. Organizace všech typů a velikostí tak čelí různým externím a interním faktorům a vlivům, jejichž vlivem si organizace nejsou jisty, zda dosáhnou svých cílů. Jak organizace řeší a zvládá tuto nejistotu, může být klíčovým prediktorem jejího úspěchu. Rizika mají negativní dopady na ekonomickou výkonnost organizace, životní prostředí a bezpečnost.

2. Implementace systému řízení rizik podle normy ČSN ISO 31000:2018

Řízení rizik je soustavně se opakující činnost a pomáhá organizacím při stanovování strategie, dosahování cílů a přijímání rozhodnutí. Norma ČSN ISO 31000:2018 je určena pro použití osobami, které vytváří a chrání hodnoty v organizacích pomocí řízení rizik, rozhodováním, nastavováním a dosahováním cílů a zlepšováním výkonnosti.

Řízení rizik je součástí správy a vedení organizace a je nezbytné pro její řízení na všech úrovních. Přispívá ke zlepšování systémů managementu.

Norma ČSN ISO 31000:2018 poskytuje směrnice pro řízení rizik, které jsou organizace vystaveny a může být přizpůsobena pro jakoukoli organizaci a její kontext. Norma poskytuje společný přístup pro řízení jakéhokoliv typu rizika a není specifická ani pro průmysl, ani pro sektory. Normu je možné použít na jakoukoliv činnost, včetně rozhodování na všech úrovních.

Management rizik je oblast řízení, která se zaměřuje na analýzu a snížení rizika. Používá se různých metod a technik, které eliminují existující nebo odhalují budoucí faktory zvyšující riziko. Riziko je všudy přítomné a je charakteristickým průvodním jevem fungování organizací v současném dynamickém prostředí.

Norma ČSN ISO 31000:2018 uvádí, že management rizik jsou koordinované činnosti pro vedení a řízení organizace s ohledem na rizika, přičemž riziko je účinek nejistoty na cíle. Účinek je odchylka od očekávaného a může být pozitivní, negativní nebo obojí a může řešit, vytvářet nebo vyústit v příležitosti a hrozby. Riziko bývá obvykle vyjadřováno jako zdroje rizika, potencionální události, jejich následky a jejich pravděpodobnost výskytu.

Zdroj rizika je prvek, který sám nebo v kombinaci s jinými prvky má potencionální schopnost způsobit riziko. Událost je výskyt nebo změna určité množiny okolností a může se vyskytnout jednou nebo vícekrát a může mít několik příčin a několik následků. Událost může být také něco, co není očekáváno a stane se. Událost může být zdrojem rizika. Následek je výsledek události působící na cíle. Následek může být jistý nebo nejistý a může mít pozitivní nebo negativní, přímé nebo nepřímé účinky na cíle. Následky mohou být vyjádřeny kvalitativně nebo kvantitativně. Pravděpodobnost výskytu je možnost, že něco nastane.

ČSN ISO 31000:2018 Management rizik - Směrnice, poskytuje principy, rámec a proces k řízení rizik. Účinné řízení rizik umožní organizacím přežít v dnešním prostředí plné nejistot. Může být využita jakoukoliv organizací nehledě její velikosti, činnosti nebo sektoru. Používání ČSN ISO 31000:2018 může pomoci organizacím zvýšit pravděpodobnost dosažení jejich cílů, zlepšit identifikování příležitostí a hrozeb a efektivně přidělit a použít zdroje k řešen

Související dokumenty

Související články

Pilíře bezpečnosti ve stavebnictví a ostatních odvětvích
Zaměstnavatel by měl důsledně vyhodnotit rizika spojená s chůzí na pracovištích
Motivační školení k prevenci rizik
Prediktivní ukazatele výkonnosti pro trvalé zlepšování BOZP
Vedení dokumentace o vyhledávání a vyhodnocování rizik
Digitalizace a dynamické hodnocení rizik jako vize budoucnosti
Organizační faktor v prevenci rizik na pracovištích
Nanočástice, nanotechlonogie a nanoprodukty a jejich vazba na bezpečnost a ochranu zdraví při práci
Uklouznutí, zakopnutí a pády žen na pracovištích
BOZP v odvětví ubytování, stravování a pohostinství
Údržba je vysoce rizikovou činností
Poznámka k právní úpravě poskytování OOPP
Systémy založené na umělé inteligenci a BOZP
Zranitelné skupiny pracovníků a BOZP
Kolaborativní roboti - Posouzení rizik
Vyhledávání rizik aneb jak se naučit správně hledat
Nová rizika a výzvy v oblasti BOZP
Řízení změn v organizaci a jejich vliv na BOZP
Nová pojetí systému managementu pohledem normy ISO 45001

Související otázky a odpovědi

Školení první pomoci
Pracovní úraz
Chemické záchody na pracovišti
Náhrada za ztrátu příjmu po skončení pracovní neschopnosti
Pracovní úraz - externí pracovník
Práce ve ztíženém prostředí
Počítání lhůty pro dohled lékaře na pracovišti
Zodpovědnost zaměstnavatele za absolvování povinných školení pro osvědčení profesní způsobilosti zaměstnanců
Aktualizace směrnic BOZP
Zdravotní způsobilost zaměstnance - stavbyvedoucího a řidiče
Stávka a její vliv na dovolenou
Pracovnělékařská péče - mimořádné prohlídky po dlouhodobé nemoci
Pracovní úraz
Povinnost společnosti mít závodního lékaře
Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele
Odmítnutí podepsání interní směrnice jako porušení pracovní kázně
Periodická prohlídka - návaznost na další prohlídku
Lékařská prohlídka zaměstnance
Posouzení příčinné souvislosti s pracovním úrazem
Pozbytí zdravotní způsobilosti a možná řešení