1. Úvod
Poslední článek minisérie na téma práva požární ochrany byl tematicky zaměřen na „dokumentaci zdolávání požáru“1) ve vazbě na změny, o kterých jsme informovali2) v souvislosti s takzvanou „Vrbětickou novelou3) “, kterou byl změněn zákon o požární ochraně. „Vrbětická novela“ se dotkla nejen problematiky dokumentace zdolávání požáru, ale změnila velmi zásadně i institut práva požární ochrany pojmově vymezený jako tzv. posouzení požárního nebezpečí. Věcně se jedná o posuzování požárního nebezpečí činností s vysokým požárním nebezpečím4) (dále jen „posouzení požárního nebezpečí“). Legislativní zkratku s vymezením pojmu se nalézá v § 16 odst. 1 vyhlášky o požární prevenci, následně pojem fixuje nový nadpis § 6a ZPO „Posouzení požárního nebezpečí“, který do citovaného zákona implementuje rovněž „Vrbětická novela“. Pro tento článek je zásadní změna § 6a ZPO, který setrval v systematice na svém místě a byl dále doplněn dnešní normativní úpravou dokumentace zdolávání požáru aktuálně obsažené v § 6b ZPO; obsah původního § 6b ZPO, jenž vymezoval, jaké oblasti podpůrně doplní podzákonný právní předpis, je nyní přesunut do § 6c ZPO. Článek rovněž naváže na blok textů detailně popisujících povinnosti právnických a podnikajících osob dle zákona o požární ochraně, které dle míry požárního nebezpečí provozují činnosti začleněné do kategorií činností bez zvýšeného (i vysokého) požárního nebezpečí5) a návazně se zvýšeným požárním nebezpečím6).
2. Povinnosti právnických a podnikajících osob provozujících činnosti s vysokým požárním nebezpečím dle ZPO
2.1 Připomenutí systematiky členění povinností právnických a podnikajících fyzických osob
Pro pochopení systému členění povinností právnických a podnikajících fyzických osob je vhodné odkázat na články publikované v tomto periodiku, které předmětné rozčlenění popisují detailněji - jde o články „Právo požární ochrany, 3. část. Členění provozovaných činností podle požárního nebezpečí (část 1. a část 2.) a úvod článku „Právo požární ochrany, 4. část. Povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob (část. 1.). Výše uvedené články nastiňují pyramidální či kaskádovitě vzestupnou hierarchii dopadu povinností, kdy základní soubor povinnosti pro všechny právnické a podnikající fyzické osoby je popsán v § 5 ZPO a pro čtenáře periodika BHP - Bezpečnost a hygiena práce vydavatelství Wolters Kluwer ČR, a.s., jsou podrobně rozvedeny v článcích „Právo požární ochrany, IV. až VII. část. Povinnosti právnických a podnikajících fyzických osob (část. I. až IV.). Soubor povinnosti pro právnické a podnikající fyzické osoby provozující činnosti se zvýšeným a potažmo i vysokým požárním nebezpečím je popsán v § 6 ZPO a je podrobně rozveden v článcích „Právo požární ochrany, VIII. a IX. část. Povinnosti právnických a podnikajících osob provozujících činnosti se zvýšeným (a vysokým) požárním nebezpečím (část. I. a II.) doplněné článkem se specializací na dokumentaci zdolávání požáru - „Právo požární ochrany, X. část. Dokumentace zdolávání požáru, který byl zařazen poněkud nesystémově pro vysokou míru aktuálnosti spojenou s nástupem účinků novely. Vzhledem k obdobnému charakteru institutu posouzení požárního nebezpečí využijeme oslí můstek k návratu k systémovému popisu povinností právnických a podnikajících osob, na které dopadá nejpřísnější úprava povinností - tj. specifické povinnosti vázané na činnosti s vysokou mírou požárního nebezpečí. Pro ucelení vizte § 17 vyhlášky o požární prevenci reglementující způsob určování činností se zvýšeným a s vysokým požárním nebezpečím.
2.2 Činnosti s vysokým požárním nebezpečím
Připomeňme, že meritorně se za provozované činnosti s vysokým požárním nebezpečím považují činnosti, při nichž se vyskytují látky a směsi klasifikované podle zvláštního právního předpisu upravujícího oblast chemických látek jako oxidující, extrémně hořlavé, vysoce hořlavé a hořlavé, nebo látky a směsi, které splňují kritéria tříd a kategorií nebezpečnosti 2.3; 2.6 a 2.7; 2.8 typy A až F; 2.9 až 2.14 a 2.15 typy A až F stanovených v přímo použitelném předpisu Evropské unie, pokud celkové množství těchto látek a směsí přesahuje 5 000 tun. Dále činnosti, při nichž se vyrábějí nebo plní do zásobníků, cisteren nebo nádob hořlavé kapaliny nebo hořlavé plyny anebo hoření podporující plyny s roční produkcí 5 000 tun a vyšší. Rovněž činnosti v provozech, ve kterých se přečerpáváním a zvyšováním tlaku v potrubí o vnitřním průměru 0,8 m a větším zabezpečuje přeprava kapalných nebo plynných látek a směsí klasifikovaných podle zvláštního právního předpisu upravujícího oblast chemických látek jako extrémně hořlavé, vysoce hořlavé a hořlavé, anebo kapalných nebo plynných látek a směsí, které splňují kritéria tříd a kategorií nebezpečnosti 2.2 až 2.4; 2.6; 2.8 typu A až F; 2.9; 2.11 až 2.13 a 2.15 typu A až F stanovených v přímo použitelném předpisu Evropské unie. Jakož i činnosti v budovách o 15 a více nadzemních podlažích nebo o výšce větší než 4