Článek se zabývá několika různými oblastmi, kterým se věnoval Nejvyšší správní soud v rámci odůvodnění svého rozsudku, kdy předmětem byla problematika oblasti bezpečnosti a ochrany při práci a některé související otázky.1) Za prvé směřuje do problematiky ochrany zaměstnanců proti pádu nebo zřícení, když takovým jednáním došlo k porušení povinností zaměstnavatele vyplývajících z několika právních předpisů. Další stěžejní oblastí článku je problematika použití fotodokumentace pořízené před zahájením kontroly i k následnému zjištění v rámci provedené kontroly a prokázání přestupku. Poslední z oblastí, které se článek věnuje, je pak aplikace zásady legitimního očekávání, resp. otázka, zda je nutné z pohledu správního orgánu odůvodňovat jeho postup v obdobných případech v každém jednotlivém případě.
Uvedený1) rozsudek reaguje na situaci, kdy byla podána kasační stížnost proti rozsudku Krajského soudu v Českých Budějovicích ze dne 29. 3. 2018, č. j. 50 A 46/2017 - 50, kterým byla zamítnuta žaloba proti rozhodnutí Státního úřadu inspekce práce.
Oblast první
Základem nastíněné problematiky je porušení povinnosti, které spočívalo ve skutečnosti, že zaměstnavatel na staveništi - na střeše provozního objektu ve výšce přibližně 6 m připustil výkon práce jeho zaměstnance bez zajištění proti pádu ze střešních plášťů na volných okrajích. Takovým jednání zaměstnavatel porušil ust. § 5 odst. 1 písm. c)2) zákona č. 309/2006 Sb. ve spojení s ust. § 3 odst. 1 písm. b)3), § 44) a bodem VI odst. 1 písm. a)5) přílohy nařízení vlády č. 362/2005 Sb. Uvedené porušení bylo konstatováno na základě pořízené dokumentace zjištěného stavu po provedené kontrole oblastním inspektorátem práce. Uvedené zjištění vyplývalo mimo jiné z fotodokumentace zajištěné kontrolním orgánem, která byla pořízena před zahájením kontroly v rámci úkonů provedených dle ust. § 3 kontrolního řádu. K obdobnému porušení, tedy porušení povinnosti vyplývající z ust. § 5 odst. 1 písm. c) zákona č. 309/2006 Sb., lze např. odkázat na rozsudek Nejvyššího správního soudu sp. zn. 9 As 135/2015, ze dne 15. 12. 20156).
Jako téměř u každé problematiky vztahující se k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, je základním a obecným právním předpisem