Přístup k měření a hodnocení lokálních svalových skupin při zátěži posuzované v hygienických limitech a projevech na zdraví

Vydáno: 25 minut čtení

Ústředním motivem je popis měření a hodnocení lokálních svalových skupin při zátěži, jejich funkčních schopností a možných zdravotních rizik v podmínkách pracovního procesu.

Úvod

Název lokální svalová zátěž (dále jen LSZ) je synonymem pro dlouhodobou, nadměrnou a jednostrannou zátěž (DNJZ).

Lokální svalová zátěž (LSZ) je zátěž malých svalových skupin při výkonu práce končetinami, kdy dochází k zapojení prstů, dlaní, předloktí a loktů při výkonu dané práce.

Při hodnocení lokální svalové zátěže se zjišťují a posuzují vynakládané svalové síly, počty pohybů posuzovaných pohybových struktur a pracovní polohy v závislosti na rozsahu statické a dynamické složky práce.

Významná při posuzování fyzické zátěže horních končetin (HKK) je nejen celková fyzická zátěž, ale i stále stejných svalových skupin (LSZ), které vedou ke vzniku nejrůznějších onemocnění šlach, úponů, svalů, kloubů, nervů, kostí a tíhových váčků, z nichž některé jsou zahrnuty do seznamu nemocí z povolání. Všeobecně platí, že nemoci z přetěžování vznikají nejspíše, je-li při pracovní činnosti vyvíjena nadlimitní svalová síla ve spojení s jednostranností a dlouhodobostí svalové zátěže nebo když jsou konány mnohonásobně opakované pohyby zvláště v krajních nebo nezvyklých pracovních polohách. Zvláštním případem jsou v této souvislosti pracovní úrazy.

Kritériem pro hodnocení LSZ jsou hygienické limity. Důležitý je vliv i dalších přídatných faktorů např. expozice vibrací, nepříznivé mikroklimatické podmínky, špatné úchopové možnosti pracovních nástrojů, nevhodné osobní pracovní návyky, nedostatečný zácvik a řada dalších, souvisejících s dobou, po kterou síla působí, rozložením vynakládané síly v čase, trváním a rozložením přestávek, zotavné časy. V případě postavení ruky ta se týká polohy dlaně, prstů 2 až 5 a palce, popisující způsob úchopu pracovního nástroje, předmětu nebo části stroje.

Měření nebo hodnocení má probíhat za běžných provozních podmínek tak, aby byly proměřeny všechny pracovní úkony a operace, které pracovník v průměrné směně provádí. Následně je provedeno časové vážení svalových sil na průměrnou pracovní směnu.

Fyzická síla žen je o třetinu menší než fyzická síla mužů. Nejvyšší sílu mají muži kolem 25 let věku, pak dochází k postupnému úbytku síly v pětiletém období o 2,5% a to do 45 let, pak je úbytek rychlejší, kolem 5% v pětiletém období. Biologická tolerance pohybového aparátu s věkem klesá, nadměrné jednostranné přetěžování k hranici biologické tolerance může po určité době překročit toleranci tkáně.

Měření a hodnocení zátěže lokálních svalových skupin jsou specifikovány řadou právních ustanovení. Jedná se o zákony, nařízení vlády, vyhlášky, směrnice či normy. V této souvislosti je třeba upozornit, že řada pracovníků nedokáže na pracovišti lokální svalovou zátěž identifikovat a není si tedy jisto její přítomností. Ve většině případů na existenci LSZ poukáže až místně příslušná Krajská hygienická stanice (KHS) vyžadující následně její proměření jako podklad pro kategorizaci prací.

1. Měření a hodnocení lokální svalové zátěže

Základní pojmy

Maximální svalová síla (Fmax) - je síla, kterou je vyšetřovaná osoba schopna dosáhnout při maximálním volním úsilí, vynakládaná konkrétními svalovými skupinami. Vyjadřuje se ve fyzikálních jednotkách (N).

Procento maximální svalové síly (%Fmax) - udává poměr vynakládané svalové síly k hodnotě Fmax, přičemž Fmax odpovídá 100%.

Průměrná svalová síla celosměnová - vyjadřuje v relativních hodnotách průměrnou směnovou časově váženou hodnotu %Fmax v průměrné směně.

Za průměrnou směnu se pokládá osmihodinová směna, která probíhá za obvyklých pracovních podmínek, při níž doba výkonu práce jednotlivých pracovních operací odpovídá skutečné míře zátěže.

Související dokumenty

Související články

BOZP v digitalizovaném světě
Důležitost a spokojenost mužů a žen s aspekty pracovního života
Zdravotní rizika spojená s prací na staveništi
Pracovní úrazy při jiných úkonech zaměstnanců
Inteligentní systémy pro monitorování BOZP
Genderová problematika v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví
Bezpečné používání žebříků na pracovištích
Členění nebezpečí a rizik BOZP a ergonomie
Ergonomické zásady uplatňované v rámci pracovního systému
Zdravotní a bezpečnostní rizika ve stavebnictví
Výsledky průzkumu podniků na téma nových a vznikajících rizik (ESENER-2)
Evropa a její boj s rakovinou z povolání
Práce ve výškách v průmyslu a ochrana proti pádu
České technické normy, jejich závaznost a užitečnost
Zemní a výkopové práce - druhá nejrizikovější činnost na staveništi
Staveniště je stále jedno z nejrizikovějších pracovišť
(Ne)bezpečný provoz a používání strojů a zařízení
"Job Hazard Analysis" a bezpečné pracovní postupy
Řízení bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců na pracovištích

Související otázky a odpovědi

Práce ve výšce za nepříznivého počasí na zahraničním pracovišti
Zdravotní pojištění a překážky na straně zaměstnance
Práce ve ztíženém prostředí
Zdravotní způsobilost zaměstnance - stavbyvedoucího a řidiče
Vstupní lékařská prohlídka u dohod mimo pracovní poměr při práci v noci
Skupina prací z hlediska BOZP a pro zaručenou mzdu - obsluha váhy
Lékařská prohlídka zaměstnance
Posouzení příčinné souvislosti s pracovním úrazem
Úrazové pojištění u dohody o provedení práce
Testování a očkování v sociálních službách
Odmítnutí testování na přítomnost covid-19
Zkouška na alkohol v krvi
Vstupní lékařská prohlídka pro administrativního pracovníka - smluvní lékař
Pracovnělékařské prohlídky soudců
Úhrada psychologického vyšetření zaměstnance
Periodická lékařská prohlídka u DPP
Smlouva o výkonu funkce prokuristy - pracovní úraz a nemoc z povolání
Odškodnění pracovního úrazu
Odmítnutí vyplnit formulář Hodnocení bolestného
Vstupní a periodické lékařské prohlídky u DPP/DPČ