Cílem článku je upozornit odbornou veřejnost na skutečnost, že v rámci hodnocení rizik na pracovištích je důležité zvážit i otázky možnosti vzniku profesního astmatu nebo dermatitidy u svých zaměstnanců.
1. Úvod
V dnešní době působí na člověka mnoho rizikových faktorů, které ovlivňují jeho výsledný zdravotní stav. Mezi tyto negativně působící faktory na zdraví lidí patří například expozice látkám, které jsou schopné způsobit jeho senzibilizaci. Následkem expozice jsou tak v populaci poměrně rozšířené alergie, které způsobují onemocnění dýchacích cest a kůže.
Lidé mohou tato onemocnění považovat za daň z dynamicky se rozvíjející společnosti a hledat jejich původ v genetických nebo environmentálních faktorech. Kromě uvedených faktorů však zde určitou část zaujímají i onemocnění vzniklé z důvodu expozice zaměstnance respiračními a kožními senzibilizujícími látkami na pracovištích, v mnoha případech končících profesním astmatem nebo dermatitidou.
Vzhledem k možnosti expozice osob z jiných zdrojů, musí být prokázáno, že onemocnění vzniklo vlivem pracovních činitelů, což je v mnohých případech podmínka, která může být klíčová při dokazování vzniku profesního astmatu nebo dermatitidy.
2. Vznik astmatu a dermatitidy
Přírodní i syntetické materiály používané na pracovištích mohou způsobit alergické respirační nebo kožní choroby (profesní astma nebo dermatitidu), přičemž alergie jsou reakce imunitního systému organismu na danou látku.
Astma
Astma (celým názvem astma bronchiale) je chronický zánět dýchacích cest. Před rozvinutím choroby musí dojít k opakované expozici. Pokud se však u osoby vyvine senzibilizace na danou látku, stačí i velmi malá množství látky schopné vyvolat příznaky astmatu. Pokud astma vzniklo v dětství a projeví se až po dlouhodobé latenci při práci na pracovišti, jedná se o astma zhoršované prací, nejedná se o profesní astma. Rovněž je tomu tak i v případě, když dojde u existujícího astmatu vlivem pracovních podmínek k jeho zhoršení.
Profesní astma lze rozdělit do dvou hlavních skupin:
- iritační (neimunologické) – vyvolané působením látek s iritačním účinkem po jednorázové nebo opakované expozici, přičemž se zpravidla objevuje již po jedné expozici vysoké koncentrace dráždivých látek, bez období latence; jedná se o nealergický typ astmatu, kdy při vdechnutí látky dojde k podráždění dýchacích cest, které vyvolá příznaky astmatu (například při úniku čpavku, kyselin, chlóru),
- alergické (imunologické) – senzibilizací navozené astma, kdy osoby jsou alergické na alergeny s obdobím latence do nástupu symptomů; alergeny způsobují změny v dýchacích cestách (respirační senzibilizující látky